KDYŽ NEPRACUJEME, TAK PÍŠEME

Jaká je opravdová role finančního poradce a proč jej platíte?

post image

Jaká je opravdová role finančního poradce a proč jej platíte?

24. 02. 2022
Autor: Samuel Pšeja

V dnešním článku bych chtěl trochu nastínit opravdovou roli finančního poradce. Minimálně v České republice pořád trochu ze zvyku panuje přesvědčení, že poradce je od toho, aby Vám pomohl řešit, vybrat a sjednat produkty. Kromě toho panuje přesvědčení, že poradce by se měl měřit a srovnávat dle výnosnosti portfolia - což může platit u výhradně investičního poradce, ale ne tak u poradce, který je spíše správcem majetku jako celku a řeší poradenství komplexně.

Hlavní důvod, proč si poradce platíte, nebo proč byste si jej měli platit, je ten, že si kupujete jeho znalosti a zkušenosti. Získáváte v poradci to, že věnuje nespočet času vzděláním, má zkušenosti z praxe a ví, jak se k jednotlivým věcem postavit. Kupujete si čas, který Vám ušetří. Kupujete si minimalizaci chyb. Kupujete si jej jako kouče, který Vám pomáhá nastavovat zrcadlo, přinášet nezávislý pohled, řešit důležitá rozhodnutí a držet Vaše emoce. Kupujete si ho jako odborníka.

Správný poradce není primárně od toho, aby řešil produkty a orientoval se na ně. Měl by Vám pomáhat nastavovat plán, otevírat Vám představu cílech, řídit jejich cestu. Měl by si všímat hrozících rizik a pomáhat je eliminovat. Měl by zvládat propojovat celou řadu oblastí a řešit jejich dopady a souvislosti: ekonomické, daňové, právní, psychologické. Měl by si všímat toho, jací jste, jaké máte hodnoty, kam své majetky a vize chcete směřovat.

Řeknu Vám namátkou, co s klienty řešíme, a udělejte si sami obrázek, zda je to to, co by měl opravdu poradce přinášet:

 • Bavíme se o cílech klientů, dáváme jim reálná obraz a cestu, kterou nastavujeme.
 • Staráme se o investiční portfolia, pracujeme s nimi.
 • Eliminujeme rizika ve vztahu k majetkům klientů: všímáme si toho, jestli nemají přealokováno v nemovitostech, zda nejsou příliš závislí a majetkově propojení na svou firmu, zda nemají moc majetku v jedné zemi, jak pracují s měnami, ve kterých své majetky mají.
 • Pomáháme jim kupovat nemovitosti, hlídáme jejich smysluplnost, ošetřujeme právně nákupy, prodeje a pronájmy. Hlídáme taky případně samotný pronájem, nájemníky a ekonomiku investičních nemovitostí.
 • Kontrolujeme likvidní rezervy a držíme výši, kterou potřebujeme.
 • Hlídáme chování a emoce našich klientů. Konzultujeme jejich názory, choutky něco najednou udělat, krotíme je nebo naopak popostrkujeme k akci.
 • Zajišťujeme rizika, která jim hrozí, počítáme dopady a řešíme je. Ne jen pojistkami, ale třeba je úplně eliminujeme a nebo řešíme, zda a jak bychom je dokázali vyřešit sami.
 • Pomáháme jim řešit rozhodnutí o předávání majetků dětem. Jak, kdy, a v jaké formě.
 • Nastavujeme kroky pro získání úvěrů a řešíme daňové optimalizace příjmů, výnosů z cenných papírů, nájmů apod.
 • Řešíme s klienty rozpočty, budget planning.
 • Pomáháme klientům nastavovat a řešit krizové scénáře. Jak upravovat dědictví, jak by fungovala rodina, partneři, manželé, kdyby někdo z nich zemřel nebo byl v kómatu.
 • A řešíme pak spoustu perliček: teď třeba jedním klientům zařizujeme odborníka na projektový management velké rekonstrukce jejich nemovitosti. Proč? Protože ji měli v plánu, ale nevyznají se v tom, nemají čas, řídí firmu a neví, co je třeba. My hlídáme budget, dodavatele, právní věci, a hlavně jsme je k tomu dokopali mnohem dříve, než by to udělali sami. A čas jsou peníze.

To je jen základní výčet bodů, které poradce dokáže a měl by dokázat se svými klienty řešit. Pro toto si jej platíte. Ne proto, aby Vám sjednal pojistku, otevřel účet pro investici do fondů nebo pro to, abyste počítali kolik Vám vydělalo investiční portfolio. Protože i ta jejich výnosnost se odvíjí od bodů výše, od celkové strategie, a vůči tomu nejde jen tak jednoduše nastavit benchmark. Úlohou poradce je navíc většině věcí předcházet, zajistit, aby se nestaly. A to přece změřit nejde. Nevíme totiž, co by se stalo a jaké by to mělo dopady, pokud bychom všechny kroky neošetřili a neměli pod kontrolou.

Věříme, že poradenství, tak jak jej mnozí znají, je již na ústupu. Wealth management, styl poradenství, který praktikujeme, je totiž o řízení majetku. Produkt, je-li třeba, je už jen nějaký prostředek, řešení.

I proto byste si měli platit svého poradce přímo. Pokud si jej platíte Vy, sedí na Vaší straně stolu, je Váš partner. A taky proto přistupuje k samotnému poradenství tak odlišně.

Nejnovejší články v kategorii

blog post image

Připouštíme si v našich plánech variantu rozvodu?

24. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Au. Toto je těžké téma. Špatně se nad ním přemýšlí. Špatně se na něj odpovídá. Špatně se komunikuje.

Je ale sakra důležité. Klienti si zvykli, že s nimi řešíme smrt. Rozvod (nebo rozchod) je ještě vyšší level. Možná paradoxně. Víme o našich klientech fakt hodně. O jejich majetcích možná více než oni sami. A co si budeme, ovlivňujeme trochu jejich životy. Víme, že s našimi klienty budeme fakt dlouho (doufáme), a smrt či rozvody se nás chtě nechtě týkat budou. A přísahám, že to nemáme rádi.

Rozvodovost je dle ČSÚ téměř 50 %. Polovina z toho jsou manželství s nezletilými dětmi. Průměrná doba svazku je 13 let. Nebudeme zavírat oči, děje se to.

Rozvod je ale obrovská rána do majetků a plánů. Majetek se trhá jako kusy papíru, cloumají všemi emoce, a častokrát odchází obě strany jako poražené. 

Rozvodu nezabráníme, ale jeho dopady už zmírnit umíme. Tak prostě s klienty natvrdo řešíme i toto téma. Věcí, co řešit, může být totiž hodně:

✅ Co je a není v SJM? Zúžit? Rozšířit? Jak by si ho rozdělili? 
✅ Kdo by kde žil? Co by dělali s nemovitostí/nemovitostmi? Vyplatit - jak? Prodat - co pak?
✅ Jak by to ovlivnilo byznys, firmu? 
✅ Co když vůbec nejsou manželé, ale jen partneři? (o to složitější) 
✅ Co když partnerka byla doma s dětmi, starala se o rodinu, nedělala kariéru, ale pak by ve 40 letech začínala úplně znovu bez ničeho? Jak zajistit její fungování a "náhradu"? (nebo naopak)
✅ Jak v rámci těchto scénářů přemýšlet nad pojištěním? Co když jeden z páru skončí ve 3. stupni invalidity, druhý to nevydrží a rozejdou se? Počítá se s tím?
✅ Jak to ovlivní další plány a jejich realizaci? Co děti?

Otázek je spousta. A jsou individuální. Víme ale, že dost možná prostě jednou toto téma řešit u někoho budeme. A budeme najednou uprostřed. Když máme ale všechny strany předem napsány naše myšlenky a přístup k této situaci, je pravděpodobnější, že to celé ukočírujeme tak, aby to neskončilo noční můrou. Pro nikoho.

A kupodivu, po tomto tématu klientům zpravidla spadne kámen ze srdce. Ne proto, že ho máme za sebou. Ale proto, že jsme to téma otevřeli. Že měli důvod se o tom spolu pobavit. Že měli důvod si říct, jaký mají na majetek při této situaci pohled a jak by se ideálně zachovali. Promluvit o tom je těžké, ale ještě těžší je, když mají oba v někde vzadu v hlavě "Co by bylo, kdyby k tomu došlo?". 

PS: Klienti nás chtějí právě proto, že se díváme i za roh a vidíme, co oni nevidí. Chtějí nás právě i pro tato tvrdá a upřímná témata. Nejsme prostě konzervativn

blog post image

Jak kryjeme klientům záda při koupi nemovitosti?

12. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Nechceme si vystřelit díru do finančního plánu, a tak klientům kryjeme záda při koupi nemovitosti. Jsme jejich neprůstřelná vesta.

"Pane kliente, počítejte s tím, že když začneme hledat nemovitost, uvidíte jich možná fakt hodně, než tu jednu nakonec koupíte."

Toto říkám každému klientovi, se kterým se pouštíme do koupě vlastní/investiční nemovitosti. Je to kolikrát proces dlouhý, náročný, a je v něm zainteresováno hodně lidí. Má několik fází. Nekupujeme model za pár tisíc, ale reálnou věci za větší miliony.

Co s klienty řešíme?


✅ Specifikujeme: dáváme dohromady představu o nemovitosti (lokalita, typ, stav, balkony, zahrady, parkování, infrastruktura,...).
✅ Budget planning: nastavujeme hranice toho, co si můžeme, a co si chceme dovolit. Maximální hodnota nemovitosti, maximální úvěrová zátěž, scénáře při různých sazbách, předmět zástavy, korelace s investičním portfoliem, dopad na další plány a majetky.. přes pravidla nejede vlak, musíme řídit rizika.
✅ Hledáme: posíláme si a sdílíme inzeráty, konzultujeme, počítáme. 
✅ Konzultujeme a hlídáme: Řešíme výhody/nevýhody. Konzultujeme případně stav se stavaři a pokud je třeba reko, tak naceňujeme. Zkoumáme kdo je developer (pokud se staví), konzultujeme právní stav. Kontrolujeme náklady, lokalitu, SVJ,..
✅ Zastupujeme: Jsem spojka. Komunikuji s makléřem prodávajícího, s mým klientem, s našim právníkem a s našim specialistou na hypotéky (ten s bankou, odhadci,..). Sem tam ještě komunikujeme se známostmi z okolí, stavařem, s právníky protistrany a dalšími.
✅ Kontrolujeme smlouvy: Bez souhlasu právníka nepodepisujeme. Smlouvy si schvalujeme či připomínkujeme. Makléři chtějí prodat, tak jsou korekcím smluv nakloněni. 
✅ Držíme přehled: Udržujeme klienta v přehledu situace, ať ví, co se dělo, děje a dít bude.
✅ Dodělávky: Řešíme správné limity na pojistkách, vinkulace a další podmínky banky, kontrolujeme návrhy na vklad, předání,..
✅ Slavíme: A když máme hotovo, slavíme. Stěhuje se.  

Občas je to kombo ale ještě větší, a tak:
✅ Zadáváme makléři poptávku pro nalezení nájemníků, kontrolujeme je, máme jasné smlouvy, hlídáme si zda mají pojistku, řešíme s daňařem optimalizaci daně z příjmu z pronájmu,.. a u toho si musíme pohlídat, aby vše termínově navazovalo.

Za poslední rok jsme několik nemovitostí koupili. Postavené, ve fázi develop. projektu nebo ryze investiční. A vždy jsme kryli klientům jejich záda, abychom si nevystřelili díru do našeho finančního plánu.

A krýt záda můžeme i Vám.
 

Všechny články v kategorii

blog post image

Připouštíme si v našich plánech variantu rozvodu?

24. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Au. Toto je těžké téma. Špatně se nad ním přemýšlí. Špatně se na něj odpovídá. Špatně se komunikuje.

Je ale sakra důležité. Klienti si zvykli, že s nimi řešíme smrt. Rozvod (nebo rozchod) je ještě vyšší level. Možná paradoxně. Víme o našich klientech fakt hodně. O jejich majetcích možná více než oni sami. A co si budeme, ovlivňujeme trochu jejich životy. Víme, že s našimi klienty budeme fakt dlouho (doufáme), a smrt či rozvody se nás chtě nechtě týkat budou. A přísahám, že to nemáme rádi.

Rozvodovost je dle ČSÚ téměř 50 %. Polovina z toho jsou manželství s nezletilými dětmi. Průměrná doba svazku je 13 let. Nebudeme zavírat oči, děje se to.

Rozvod je ale obrovská rána do majetků a plánů. Majetek se trhá jako kusy papíru, cloumají všemi emoce, a častokrát odchází obě strany jako poražené. 

Rozvodu nezabráníme, ale jeho dopady už zmírnit umíme. Tak prostě s klienty natvrdo řešíme i toto téma. Věcí, co řešit, může být totiž hodně:

✅ Co je a není v SJM? Zúžit? Rozšířit? Jak by si ho rozdělili? 
✅ Kdo by kde žil? Co by dělali s nemovitostí/nemovitostmi? Vyplatit - jak? Prodat - co pak?
✅ Jak by to ovlivnilo byznys, firmu? 
✅ Co když vůbec nejsou manželé, ale jen partneři? (o to složitější) 
✅ Co když partnerka byla doma s dětmi, starala se o rodinu, nedělala kariéru, ale pak by ve 40 letech začínala úplně znovu bez ničeho? Jak zajistit její fungování a "náhradu"? (nebo naopak)
✅ Jak v rámci těchto scénářů přemýšlet nad pojištěním? Co když jeden z páru skončí ve 3. stupni invalidity, druhý to nevydrží a rozejdou se? Počítá se s tím?
✅ Jak to ovlivní další plány a jejich realizaci? Co děti?

Otázek je spousta. A jsou individuální. Víme ale, že dost možná prostě jednou toto téma řešit u někoho budeme. A budeme najednou uprostřed. Když máme ale všechny strany předem napsány naše myšlenky a přístup k této situaci, je pravděpodobnější, že to celé ukočírujeme tak, aby to neskončilo noční můrou. Pro nikoho.

A kupodivu, po tomto tématu klientům zpravidla spadne kámen ze srdce. Ne proto, že ho máme za sebou. Ale proto, že jsme to téma otevřeli. Že měli důvod se o tom spolu pobavit. Že měli důvod si říct, jaký mají na majetek při této situaci pohled a jak by se ideálně zachovali. Promluvit o tom je těžké, ale ještě těžší je, když mají oba v někde vzadu v hlavě "Co by bylo, kdyby k tomu došlo?". 

PS: Klienti nás chtějí právě proto, že se díváme i za roh a vidíme, co oni nevidí. Chtějí nás právě i pro tato tvrdá a upřímná témata. Nejsme prostě konzervativn

blog post image

Jak kryjeme klientům záda při koupi nemovitosti?

12. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Nechceme si vystřelit díru do finančního plánu, a tak klientům kryjeme záda při koupi nemovitosti. Jsme jejich neprůstřelná vesta.

"Pane kliente, počítejte s tím, že když začneme hledat nemovitost, uvidíte jich možná fakt hodně, než tu jednu nakonec koupíte."

Toto říkám každému klientovi, se kterým se pouštíme do koupě vlastní/investiční nemovitosti. Je to kolikrát proces dlouhý, náročný, a je v něm zainteresováno hodně lidí. Má několik fází. Nekupujeme model za pár tisíc, ale reálnou věci za větší miliony.

Co s klienty řešíme?


✅ Specifikujeme: dáváme dohromady představu o nemovitosti (lokalita, typ, stav, balkony, zahrady, parkování, infrastruktura,...).
✅ Budget planning: nastavujeme hranice toho, co si můžeme, a co si chceme dovolit. Maximální hodnota nemovitosti, maximální úvěrová zátěž, scénáře při různých sazbách, předmět zástavy, korelace s investičním portfoliem, dopad na další plány a majetky.. přes pravidla nejede vlak, musíme řídit rizika.
✅ Hledáme: posíláme si a sdílíme inzeráty, konzultujeme, počítáme. 
✅ Konzultujeme a hlídáme: Řešíme výhody/nevýhody. Konzultujeme případně stav se stavaři a pokud je třeba reko, tak naceňujeme. Zkoumáme kdo je developer (pokud se staví), konzultujeme právní stav. Kontrolujeme náklady, lokalitu, SVJ,..
✅ Zastupujeme: Jsem spojka. Komunikuji s makléřem prodávajícího, s mým klientem, s našim právníkem a s našim specialistou na hypotéky (ten s bankou, odhadci,..). Sem tam ještě komunikujeme se známostmi z okolí, stavařem, s právníky protistrany a dalšími.
✅ Kontrolujeme smlouvy: Bez souhlasu právníka nepodepisujeme. Smlouvy si schvalujeme či připomínkujeme. Makléři chtějí prodat, tak jsou korekcím smluv nakloněni. 
✅ Držíme přehled: Udržujeme klienta v přehledu situace, ať ví, co se dělo, děje a dít bude.
✅ Dodělávky: Řešíme správné limity na pojistkách, vinkulace a další podmínky banky, kontrolujeme návrhy na vklad, předání,..
✅ Slavíme: A když máme hotovo, slavíme. Stěhuje se.  

Občas je to kombo ale ještě větší, a tak:
✅ Zadáváme makléři poptávku pro nalezení nájemníků, kontrolujeme je, máme jasné smlouvy, hlídáme si zda mají pojistku, řešíme s daňařem optimalizaci daně z příjmu z pronájmu,.. a u toho si musíme pohlídat, aby vše termínově navazovalo.

Za poslední rok jsme několik nemovitostí koupili. Postavené, ve fázi develop. projektu nebo ryze investiční. A vždy jsme kryli klientům jejich záda, abychom si nevystřelili díru do našeho finančního plánu.

A krýt záda můžeme i Vám.
 

blog post image

Výnos státního dluhopisu 10% za rok?

15. 06. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Protiinflační státní dluhopisy. Státní spořící nástroj, který dosáhl výnosu 10% za rok. Kdybyste mi to řekli před několika lety, nevěřil bych. Protiinflační dluhopisy jsme u klientů začali používat v roce 2020, protože jsme díky pandemii COVIDu vnímali budoucí inflační tlaky a problémovější uložení krátkodobých peněz. Přiznám se ale, že zase tak optimističtí jsme nebyli.

Nebo optimističtí, pokud si 10% zasadíme do kontextu, pořád je to méně než je inflace. V tomto měřítku je to spíše udržení hodnoty, než nějaký skvělý nadvýnos. Na druhou stranu - kde jinde byste při minimální míře rizika uložili za takové % krátkodobé peníze? Už teď je asi jasné, že protiinflační dluhopisy budou v roce 2022 jedním z nejvýnosnějších aktiv v portfoliích klientů.

Proč jsme dluhopisy kupovali a jakou hrají roli?

Nákup protiinflačních dluhopisů měl primárně 2 důvody:

 1. Potřebovali jsme najít místo, kam uložit prostředky na krátkodobé cíle, tedy cca v horiontu 3 let. Stavby domu, pořízení aut a další podobné.
 2. Potřebovali jsme uložit někam "cashovou" a konzervativní část rentiérských portfolií. 

Jejich rolí, jak už důvody napovídají, bylo tedy přinést uchování hodnoty těchto peněz a zvládání inflace při minimání míře rizika.

Dluhopisy jsme začali kupovat pár měsíců po vypuknutí pandemie a krocích většiny centrálních bank. Vzhledem k ekonomickým dopadům a odhadovanému vývoji jsme očekávali v dalších měsících a letech inflační tlaky, a proto jsme se rozhodli jít cestou tohoto nástroje.

Příznivé parametry

Protiinflační dluhopisy měly i příznivé parametry. Emitentem byl stát, tudíž zde jsme moc pochybnostní mít nemuseli (jasně, za šéfování Ministerstvu financí paní Schillerové to bylo celkem divoké, ale i tak). 

Dluhopisy byly na 6 let, ale každý rok šly odprodat, a to částka do výše 500.000 Kč, následně pak vždy 1/2 z částky nad 500.000 Kč. Výnos starších protiinflačních dluhopisů se danil srážkovou daní 15%, ale zase se navyšoval o 0,5%. Novější se již nedanili, ale ani se výnos nenavyšoval. 

Výnos se bral jako míra inflace na bázi indexu spotřebitelských cen dle ČSÚ. Při deflaci by hodnota dluhopisu do záporu nešla, nejnižší možná byla 0%. 

Státní byrokracie

Vadou na kráse tohoto produktu byl proces jejího založení, kdy velká část klientů byla odkázána na pobočky ČS nebo ČSOB. Bylo třeba najít tedy vhodné pobočky, klienti dostali přesné instrukce a vydali se vstříc bankéřům, kteří kolikrát nebyli úplně nejochotnější a snažili se klienty dostat do jiných produktů (čest výjikám). Klienti tedy občas zažili horké chvilky argumentace, snažili jsme se je ale kolikrát doprovodit a celý proces zařídit po jejich boku.

Co teď, když již dluhopisy nejsou?

Oznámením poslední emise se pro investory zásadně zhoršila pozice pro uchování hodnoty peněz, jež mají krátkodobou roli. S roustoucí inflací je jasné, že nyní není cílem inflací pokrýt, ale jen mírnit její dopady a dobře zvažovat, jak moc je nutné peníze nechat někde nižší jednotky let, a zda neexistuje řešení, jak cíl, na který jsou odloženy, vyřešit buď hned či jej naopak odložit na mnohem delší dobu. 

Alternativami totiž zůstaly spořící účty a termínované vklady. Do jisté míry bychom ještě k těmto alternativám mohli zařadit reverzní repo operace, ale to je již pro klienty s většími majetky a má to určitá specifika. Dluhopisové investice (jiné než protiinflační) nám při růstu sazeb nezajistí potřebné, a pak se dostáváme k aktivům jako komodity, nemovitosti či akcie, které neslouží na pro krátkodobé uložení peněz, ačkoliv se třeba z 5-15% daného majetku při kombinaci např. s termínovaným vkladem použít dají. Zde je již ale třeba dobře počítat možná rizika a scénáře. 

Hlavně nebýt chamtiví

Vysoká inflace a nedostatečné možnosti ochrany krátkdobých peněz jsou skvělým spouštěčem chamtivosti. Nutí nás totiž přemýšlet, jak a kde uložit prostředky tak, abychom inflaci porazili. Musíme si ale uvědomit, že pokud chceme atakovat výnosnost přes 10% ve většina standardních aktiv, pojí se s tím také přímo úměrné riziko, které pro tak krátký časový horizont není adekvátní. Víc, než nad tím, jak inflaci dorovnat, přešmýšlejme tedy nad nutností mít větší obnost peněz odložený na krátkou dobu. Nabízí se nám prakticky 3 řešení:

 1. Cíl, na který peníze jsou, zrealizovat dříve, ihned. Dá se chybějící část peněz doúvěrovat (pokud to dává smysl) nebo cíl rozdělit na více fází, pokud to jde.
 2. Cíl, na který peníze jsou, odsunout na delší dobu, tedy na úsek alespoň 5 let a více. Tím si zajistíte více času a možností pro investování, ne jen spoření.
 3. Cíl, na který peníze jsou, nechat v současném zadání a smířit se s tím, že možnosti ochrany peněz jsou omezené.

Mějte plán a dlouhodobou vizi

Při správě svého majetku je třeba mít plán a aktivně s ním pracovat. Potvrzuje to i třeba situace ohledně protiinflačních dluhopisů, kdy bylo třeba tento nástroj znát, zvolit správnou příležitost pro jeho zařazení, zvolit dobře jeho využití a následně se popasovat s jeho koncem.

Chcete-li i Vy probrat tvorbu finančního plánu a péči o Vaše majetky, dejte nám vědět a potkáme, abychom probrali možnosti, jak celou spolupráci uchopit.

blog post image

Diverzifikace: jak přistupujeme k ochraně majetku

04. 05. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Poslední dny nám ukázaly, že náš přístup k diverzifikaci majetku je a může být důležitější, než si sami myslíme. Při práci s majetky klientů dbáme kromě jejich zhodnocení i na samotnou ochranu, protože to z dlouhodobého hlediska vnímáme jako důležitý pohled, než se jen hnát za zhodnocením. Vzhledem k tomu, že naše klientela bývá spíše mladší, má před sebou desítky let držby a budování majetku, a nad rámec toho samozřejmě jeho předávání svým dětem. I to nás nutí myslet o něco víc na různé scénáře a přizpůsobit se jim.

Měny

Prvním prvkem diverzifikace je podíl držby majetku v různých měnách. Zpravidla s klienty držíme majetky v CZK, EUR, USD a GBP. Většinou mají klienti příjmy, byznysy, nemovité majetky a krátké peníze v CZK, proto dlouhodobá finanční aktiva vyvádíme mimo CZK právě do USD, potažmo GBP a EUR. Zajišťujeme si tím snadnější přechod do zemí mající tyto měny, eliminace rizik devalvace CZK apod. problémům. Co si budeme, naše měna je brána z pohledu zahraničních investorů spíše jako riziková.

Země

Také důsledně řešíme, v jakých zemích investujeme a v jakých tedy držíme majetky. V naprosté majoritě investujeme do vyspělých zemí a kontinentů. Velký podíl našich majetků dělá USA, taky do našich portfolií patří Japonsko, Velká Británie a západní část Evropy. Expozice v USA a Japonsku nám částečně zajišťuje problémy v rámci Evropy, protože ty by se týkaly jak aktiv v ČR, tak i naši evropské a pravděpodobně i britské části portfolia. Často tedy vyvádíme majetky mimo ČR, protože si musíme uvědomit zásadní věc, na ČR jsme příliš závislí: plynou nám z ČR příjmy, máme tu byznysy, máme tu nemovité majetky, spoléháme na místní sociální systém … to všechno jsou v našem životě důležité finanční operace, a byla by byť jedna z nich v ohrožení, může to mít na majetky klientů větší dopady. A ty mírníme právě tím, že investujeme mimo území, ve kterém přirozeně máme zmíněné závislosti.

Závislost na jednom aktivu

Jako zásadní věc bereme také závislost klientských majetků na 1 typu aktiva. Ve většině případů jde hlavně o nemovitosti a byznysy. Spousta klientů má velkou část čistého jmění právě závislou na nemovitých majetcích či expozicí ve vlastní firmě. Postupně tedy z firem vyvádíme prostředky tak, abychom tuto závislost snižovali, případně „krotíme“ rozšiřování nemovitostních portfolií. Závislost na jednom aktivu je poměrně riziková v tom, že konkrétně tato jsou nepřenositelná a navíc je mohou značně ovlivnit např. i změny právní či daňové. Závislost na jednom aktivu je i tedy riziko likviditní, protože se můžete dlouho aktiva zbavovat a převádět jej do peněz.

Povaha aktiva, poslední záchrana

Minoritní část majetků taktéž alokujeme do aktiv, u kterých se domníváme, že jsou mnohem méně závislé na systému, jsou tedy špatně omezitelné a naopak velmi dobře přenositelné a potažmo využitelné všude po světě. Konkrétně pracujeme s 2 aktivy, a to s fyzickými slitky zlata a bitcoinem. Bereme ale na vědomí i jejich nevýhody a rizika, navíc slouží pro specifické situace, tudíž jsou zastoupeny obratu v rámci jednotek procent, rozhodně v portfoliu zásadně nepřevažují. Ale patří tam.

Sektory

Pracujeme taktéž s tím, abychom neměli finanční majetky rozinvestovány v málo sektorech nebo aby nějaký zásadně v portfoliu nepřevažoval. Typicky je to z důvodů, jako byl COVID a zásadní omezení cestovního ruchu a přidružených oblastí, nebo třeba sektory, které mohou být příliš snadno a rychle regulovány, řízeny, můžou se v nich zásadně zhoršit podmínky vstupu, jsou závislé pouze na malé části světa apod. Nechceme, aby problémy jednoho odvětví ve větším omezovali naše majetky.

Kreditní rizika

Díváme se i na to, jak moc velkou expozici mají jednotliví správci či emitenti instrumentů v majetku klienta. Nepustili bychom klienta do nákupu korporátního dluhopisu, kdyby měl mít podíl 20% na majetku klienta, nebo bychom třeba nechtěli, aby celé portfolio bylo složeno jen z fondů jednoho správce. Bereme v potaz fakt, že jeden subjekt se může snadno dostat do ekonomických, právních, technických či jiných komplikací, a proto nechceme být závislí pouze na jednom.

I ochrana hotovosti a rezerv je důležitá

Bereme jako podstatné řešit i ochranu rezerv a krátkých peněz klientů. Rozdělujeme jejich prostředky z 2 úhlů pohledů. Prvním je riziko samotné instituce, vždy máme tedy prostředky min. u 2 bank, jež nejsou v holdingu či jinak propojeny. Zamezujeme tím riziku ztráty důvěry v danou instituci, v její postihy, technické či kybernetické rizika apod. Taktéž tím snižujeme riziko toho, že klient nedopatřením nechá svůj účet napadnout a přijde o prostředky. Druhým úhlem pohledu je pak riziko samotného majitele účtu. Pokud jsou tedy klienti manželé, snažíme se, aby měli každý účet na své jméno a rezervy byly mezi ně rozloženy, nebyly na účtu jen 1 z nich. Zamezujeme tím situacím jako úmrtí či kóma, a tedy zhoršením dostupnosti peněz pro druhého, kdy by rezerva nesplnila svůj účel, tak třeba situacím jako vydírání, blokace prostředků apod.   

Co říkáme, to sami děláme

Netvrdíme klientům něco, co neděláme, ba naopak. Já sám mám aktivity v ČR: podnikatelské, investiční byt a jiné projekty. Současně ale držím i globálně diverzifikované portfolio složené z finančních aktiv v cizích měnách či kryptoměny. Mám 3 české účty, 2 poskytovatele platebních karet a 1 zahraniční účet s hotovostí v EUR a USD. Na nic nespekuluji, ale kontinuálně buduji majetky, eliminuji možná rizika a držím se plánu.

Zajímalo-li by Vás více ke spolupráci s námi, napište nebo zavolejte.

blog post image

Proč budou lidé z Ukrajiny pro naši ekonomiku důležití a měli bychom toho využít?

06. 04. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Dlouho jsem přemýšlel, zda tento článek napsat. Pozornost se teď ještě pořád směřuje jinam, a já píšu o tom, jak bychom měli „využít“ válečných uprchlíků, a jak je to pro nás příležitostí. Ono to tak ale prostě je a my si to musíme uvědomit co nejdříve. Čím lepší je toto samozřejmě dlouhodobě pro nás, o to horší je to pro Ukrajinu. Budu se na to tedy dnes dívat z pohledu nás, Čechů.

Kdo za námi vlastně přichází?

Prvně si musíme uvědomit strukturu lidí, kteří za námi uprchli.

 • Jsme podobní: jsou to lidé z civilizované Evropy, která mají velmi blízko našemu stylu života, vyznávají podobné hodnoty, jsou zvyklí na stejnou kulturu, služby a celou řadu dalších věcí. Jejich adaptace je tedy velmi jednoduchá a kromě jazyka a písma je zde málo odlišností. To je důležitý předpoklad.
 • Vyspělejší část UA: utíkají za námi lidé především ze západu a středu Ukrajiny, která je při vší úctě o něco vyspělejší (z východu to je těžší či míří do Rumunska, Moldavska, Maďarska).
 • Věková struktura: Z velké části to jsou lidé mladší, tedy ekonomicky aktivní, v produktivním věku a s potenciálem. Toto je důležitý point.
 • Vzdělání: Spousta uprchlíků je velmi vzdělaná, jsou to lidé, která vystudovali školy, žili západní život, dělali prestižní povolání, vedli firmy. Obecně je trend, že lidé s vyšším vzděláním a ambicí budou více prchat, než lidé se vzděláním nižším, kteří jsou naopak houževnatější, a zůstanou bojovat nebo prostě nemají tolik odvahy a přehledu pro útěk.

Toto jsou velmi důležité body. Ty nám totiž říkají, že tu nemáme stovky tisíc lidí bez vzdělání, z jiných kultur, s jinými návyky, o které se musíme starat a živit je, adaptovat je, ale máme tu statisíce lidí, kteří jsou schopni se rychle začlenit. Migrace z UA má již navíc u nás dlouhou historii.

Aktuálně zde máme přes 300.000 uprchlíků, a můžeme se dostat až k číslu 500.000. A to je hodně. Hodně na to, aby to již mělo dopady a něco to ovlivnilo.

Proč by pro nás měli mít lidé utíkající z Ukrajiny před válkou přínos?

Pokud zde máme aktuálně přes 300.000 uprchlíků, berme v potaz, že velká část z nich tu může trvale zůstat. Velká část uprchlíků jsou ženy (logicky, muži nesmí z UA), tudíž pokud se budou někteří časem vracet zpět na UA, tak někteří muži zase pravděpodobně přijdou naopak za námi a za svými rodinami. Nemyslím si, že velký exodus zpět do UA nastane, a to hlavně kvůli dlouhodobě trvajícím dopadům. Spousta lidí již nemá domovy, je zničena infrastruktura a tedy i kvalita života, což bude mít za dopad snížení ekonomické kvality života. U některých bude přetrvávat i strach z návratu, kde se děje co se děje, a z možného opakování situace.

Držme se tedy čísla 300.000 lidí. Zhruba 70% z nich jsou dospělí, 30% děti. Počítejme tedy dále se 70%, tj. 210.000 lidí.

Toto jsou lidé, kteří mohou být ekonomicky aktivní. Platit daně, kupovat statky, využívat služby.

Nezaměstnanost

V ČR máme dlouhodobě jednu z nejnižších nezaměstnaností, jež osciluje kolem 2-3%. Nepracují tedy lidé, kteří už nechtějí nebo nemohou, málokdo opravdu nemůže najít práci. Nabídka práce je tedy naopak větší než poptávka. Uprchlíci z Ukrajiny tedy mohou vyplnit tuto mezeru, podpořit potřeby zaměstnavatelů, zrychlit jejich rozvoj a ekonomiku země. Spousta neobsazených míst je navíc více manuálních nebo méně kvalifikovaných, o které je tedy menší zájem, což je naopak pro lidi z Ukrajiny dočasně smysluplné vzhledem k jazykové bariéře a dalším překážkám. Určitě jim ale přeji, aby se posouvali dále do pozic více kvalifikovaných, hlavně ti, kteří již z takových pozic přišli. Neberme je tedy jako levnou sílu, ale naopak jako možnost získat vzdělané a pracovité lidi i na méně oblíbené pozice, což může pomoct růstu mezd těchto míst a jejich zatraktivnění.

Daně - příjem do státní kasy

Práce těchto lidí znamená i příjem pro stát. Berme, že těchto 210.000 lidí bude pracovat a jako mzdu vezmeme průměrnou hrubou mzdu z Q4 2022, tedy 40.000 Kč měsíčně. Při této hrubé mzdě jsou odvody státu cca 21.350 Kč měsíčně, tedy 256.200 Kč ročně. Při 210.000 lidech to může být téměř 54 miliard korun do rozpočtu. To se bavíme jen o přímých daních.

Lidé platí ale i daně nepřímé (DPH, spotřební a další). Pro jednoduchost berme jen tyto 2 daně.

Dohledal jsem si od jednoho autora spotřební koš, který rozepisoval v roce 2016 průměrné náklady průměrného člověka a počítal z nich tyto daně. Já jsem pro účely inflace počítal s navýšením vstupů o 4% ročně, tedy průměrná platba člověka na DPH a spotřební dani může být kolem 7.614 Kč měsíčně. To je 91.368 Kč za rok a při 210.000 lidech dalších více než 19 miliard korun do státního rozpočtu.

Suma sumárum se můžeme bavit o minimálních příjmech do státní kasy ve výši 73.000.000.000 (miliard) Kč. Daňové příjmy státu včetně pojistného byly v roce 2020 cca 1290 miliardy Kč. Příjem kolem 73 miliard by tedy znamenal cca 5-6% navýšení příjmů, a to již není nezanedbatelné číslo.

Jenže kromě příjmů nám přinesou i výdaje .. ale

Často se kritizuje, že na Ukrajinu a uprchlíky jde moc peněz. To ale tak úplně není. Zatím se mluví o výdajích v rámci nižších jednotek miliard, což je v kontextu budoucích možných výnosů zanedbatelná částka. Navíc si tím financujeme i naši ochranu a bezpečí, ale zpět k tématu. Část těchto nákladů pak profinancuje zpětně EU, tudíž přímo námi vynaložené náklady budou nižší. 63,8% procent obyvatel ČR je v produktivním věku (15 - 64 let), tj. 6.827.733 lidí. Pokud bychom brali v potaz, že jsme na Ukrajinu vynaložili 5 miliard korun, bylo by to kolem 732 Kč na jednoho pracujícího člověka. Každý pracující člověk tedy přispěl cca 700 Kč na naši ochranu, ochranu lidí prchajících před válkou a současně těch 700 Kč využil jako investici do budoucna. To si, myslím, není tak hrozná cena.

Zpátky k výdajům. Počítal jsem potenciál příjmů, ale samozřejmě nám přinese jejich působení zde i nějaké náklady. Asi největším nákladem bude zdravotní péče. Důchody a sociální dávky moc spotřebovávat nebudou, ať už proto, že většina je v produktivním věku, tak proto, že nemá nárok. Navíc, jak vidíme, stěhují se k nám lidé pracovití a ne ekonomičtí migranti s problémem inkluze mezi naše obyvatele.

Česká infrastruktura je jinak celkem robustní a zatím to nevypadá, že by přísun pár stovek tisíců lidí znamenal nějak značné náklady na investice.

Demografický vývoj

Proč jsou uprchlíci z Ukrajiny pro nás možným přínosem ukazuje i demografický vývoj.

Demografický vývoj obyvatel ČR je blížící se hrozba. Sociální systém, a tedy důchody, fungují tak, že na stávající důchody platí současná část produktivního obyvatelstva. Člověk jako já tedy odvodem na sociální pojištění „nespoří“ na svůj důchod, ale platí stávající důchody. Na můj důchod by měli platit obyvatelé, kteří budou produktivní v mém věku. A zde je problém. Když se podíváte na demografický vývoj, máme velmi početnou skupinu lidí 40+ let. Jsou to tedy lidé, kteří v dalších 20 letech budou postupně odcházet do důchodu. Naopak velmi slabá je vůči nim v poměru skupina lidí 0 - 25 let. Tedy lidí, kteří již přispívají a dalších 30-40 let budou, nebo kteří do těch 20 let začnou. S prodlužujícím věkem dožití (a tedy delší dobou využití důchodu) je to celkem velký problém pro budoucí funkčnost stávajícího sociálního systému.

Právě migrace mladých lidí z cizí země nám ale může vytrhnout trn z paty. Teda asi ne úplně, ale alespoň dost slušně pomoci. Jak už jsem říkal, jsou to lidé jako my, jejichž začlenění nebude problém. Pokud se podíváme na strukturu současných uprchlíků, zjistíme, že z cca 300.000 jich je 65+ jen kolem 3-4%. Největší skupina dle věku je mezi 18-65. Další velká skupina je 6-14 let, což je společně se skupinou do 30 let věku právě ta potřebná, která může naši republiku omladit a postavit více na nohy.

Můžeme tedy na této migrační vlně jako země „prodělat“?

Pravděpodobně spíše ne. Můžeme být na tom mnohem lépe nebo velmi podobně, ale ne hůře. I kdyby se nakonec naprostá většina uprchlíků velmi brzo vrátila (ne úplně pravděpodobné), tak se nám minimálně „zaplatí“ a hlavně my splníme naši lidskou povinnost. Pokud k tomu naopak jako stát a lidé přistoupíme svědomitě, a situaci otočíme i v náš prospěch, můžeme jako země na této migrační vlně profitovat.

Celá problemtika je samozřejmě komplexnější, ale snažil jsem se alespoň jednoduše a stručně popsat hlavní body.

Každá pomoc se začleněním do našich životů se tedy počítá. Každá pomoc, která ukáže Ukrajincům, že má smysl tady žít, je pomoc pro další roky.

Upozornění: celý článek je jen úvahou nad ekonomickým přínosem, rozhodně nechci, aby vyzněl ve stylu „pojďme participovat na cizím neštěstí“. Chci jen vysvětlit úhel pohledu a kontext situace, která se vlivem invaze Ruska na Ukrajinu stala. Ukrajinu miluju, v Kyjevě jsem byl a je to skvělá země. Přál bych si, aby mohla růst dále, tak jako před 24.2.2022. Když už ale k této situaci došlo, je relevantní se nad ní zamyslet i pohledem tohoto článku. Děkuji za pochopení.

blog post image

Jaká je opravdová role finančního poradce a proč jej platíte?

24. 02. 2022 Autor: Samuel Pšeja

V dnešním článku bych chtěl trochu nastínit opravdovou roli finančního poradce. Minimálně v České republice pořád trochu ze zvyku panuje přesvědčení, že poradce je od toho, aby Vám pomohl řešit, vybrat a sjednat produkty. Kromě toho panuje přesvědčení, že poradce by se měl měřit a srovnávat dle výnosnosti portfolia - což může platit u výhradně investičního poradce, ale ne tak u poradce, který je spíše správcem majetku jako celku a řeší poradenství komplexně.

Hlavní důvod, proč si poradce platíte, nebo proč byste si jej měli platit, je ten, že si kupujete jeho znalosti a zkušenosti. Získáváte v poradci to, že věnuje nespočet času vzděláním, má zkušenosti z praxe a ví, jak se k jednotlivým věcem postavit. Kupujete si čas, který Vám ušetří. Kupujete si minimalizaci chyb. Kupujete si jej jako kouče, který Vám pomáhá nastavovat zrcadlo, přinášet nezávislý pohled, řešit důležitá rozhodnutí a držet Vaše emoce. Kupujete si ho jako odborníka.

Správný poradce není primárně od toho, aby řešil produkty a orientoval se na ně. Měl by Vám pomáhat nastavovat plán, otevírat Vám představu cílech, řídit jejich cestu. Měl by si všímat hrozících rizik a pomáhat je eliminovat. Měl by zvládat propojovat celou řadu oblastí a řešit jejich dopady a souvislosti: ekonomické, daňové, právní, psychologické. Měl by si všímat toho, jací jste, jaké máte hodnoty, kam své majetky a vize chcete směřovat.

Řeknu Vám namátkou, co s klienty řešíme, a udělejte si sami obrázek, zda je to to, co by měl opravdu poradce přinášet:

 • Bavíme se o cílech klientů, dáváme jim reálná obraz a cestu, kterou nastavujeme.
 • Staráme se o investiční portfolia, pracujeme s nimi.
 • Eliminujeme rizika ve vztahu k majetkům klientů: všímáme si toho, jestli nemají přealokováno v nemovitostech, zda nejsou příliš závislí a majetkově propojení na svou firmu, zda nemají moc majetku v jedné zemi, jak pracují s měnami, ve kterých své majetky mají.
 • Pomáháme jim kupovat nemovitosti, hlídáme jejich smysluplnost, ošetřujeme právně nákupy, prodeje a pronájmy. Hlídáme taky případně samotný pronájem, nájemníky a ekonomiku investičních nemovitostí.
 • Kontrolujeme likvidní rezervy a držíme výši, kterou potřebujeme.
 • Hlídáme chování a emoce našich klientů. Konzultujeme jejich názory, choutky něco najednou udělat, krotíme je nebo naopak popostrkujeme k akci.
 • Zajišťujeme rizika, která jim hrozí, počítáme dopady a řešíme je. Ne jen pojistkami, ale třeba je úplně eliminujeme a nebo řešíme, zda a jak bychom je dokázali vyřešit sami.
 • Pomáháme jim řešit rozhodnutí o předávání majetků dětem. Jak, kdy, a v jaké formě.
 • Nastavujeme kroky pro získání úvěrů a řešíme daňové optimalizace příjmů, výnosů z cenných papírů, nájmů apod.
 • Řešíme s klienty rozpočty, budget planning.
 • Pomáháme klientům nastavovat a řešit krizové scénáře. Jak upravovat dědictví, jak by fungovala rodina, partneři, manželé, kdyby někdo z nich zemřel nebo byl v kómatu.
 • A řešíme pak spoustu perliček: teď třeba jedním klientům zařizujeme odborníka na projektový management velké rekonstrukce jejich nemovitosti. Proč? Protože ji měli v plánu, ale nevyznají se v tom, nemají čas, řídí firmu a neví, co je třeba. My hlídáme budget, dodavatele, právní věci, a hlavně jsme je k tomu dokopali mnohem dříve, než by to udělali sami. A čas jsou peníze.

To je jen základní výčet bodů, které poradce dokáže a měl by dokázat se svými klienty řešit. Pro toto si jej platíte. Ne proto, aby Vám sjednal pojistku, otevřel účet pro investici do fondů nebo pro to, abyste počítali kolik Vám vydělalo investiční portfolio. Protože i ta jejich výnosnost se odvíjí od bodů výše, od celkové strategie, a vůči tomu nejde jen tak jednoduše nastavit benchmark. Úlohou poradce je navíc většině věcí předcházet, zajistit, aby se nestaly. A to přece změřit nejde. Nevíme totiž, co by se stalo a jaké by to mělo dopady, pokud bychom všechny kroky neošetřili a neměli pod kontrolou.

Věříme, že poradenství, tak jak jej mnozí znají, je již na ústupu. Wealth management, styl poradenství, který praktikujeme, je totiž o řízení majetku. Produkt, je-li třeba, je už jen nějaký prostředek, řešení.

I proto byste si měli platit svého poradce přímo. Pokud si jej platíte Vy, sedí na Vaší straně stolu, je Váš partner. A taky proto přistupuje k samotnému poradenství tak odlišně.

blog post image

12 způsobů, jak vynikající poradce přidává hodnotu

18. 02. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Hodnota poradce. Někde tam je, ale ne vždy ji vidíme. Podívejme se detailněji na to, jakou hodnotu by Vám měl poradce přidat. Čím a kým by pro Vás měl být.

Pomáhá vám vyhnout se nákladným chybám 

Pokud hypotéku nerefinancujete kvůli nižším sazbám, můžete se časem připravit o tisíce korun úspor. Tím, že investujete příliš velkou část svého portfolia do nelikvidní investice, nemusíte mít k penězům snadný přístup. Řízení se "internetovými vzory" a univerzálními radami. Špatně zvolené nastavení portfolia. Příliš drahé produkty. Chyb, které stojí hodně peněz, může být ve všech oblastech správy majetku hodně. Peněžní chyby a promarněné příležitosti mají mnoho podob. 

Jsou to VAŠE peníze a měli byste chtít maximalizovat jejich hodnotu pro vás a vaši rodinu. Vynikající poradce vám pomůže objevit způsoby, jak zajistit, aby pro vás vaše těžce vydělané peníze pracovaly lépe, a zároveň se vyhnout chybám na této cestě.

Upozorní na slepá místa a skrytá rizika

Jste jediným živitelem rodiny? Pokud ano, máte pojištění dostatečné životní pojištění? Nemáte pojištěno naopak příliš mnoho rizik? Máte základní dokumenty pro plánování majetku (závěti, pověření k zastupování, svěřenské fondy)? To jsou jen některá ze slepých míst a skrytých rizik, která pomáháme odhalit během procesu finančního plánování. Co budete dělat s domem, když bude manžel v kómatu? Má kdo hlídat děti? Co když Vám zaměstnavatel ukončí pracovní smlouvu? Máte někde pozemky za které zodpovídáte, co když se zlomí strom, co na nich je, a na někoho spadne? 

Hledáme rizika, která nevidíte. Chráníme majetky, chráníme rodinu. Předcházíme komplikacím.

Zjednodušuje váš finanční život

Složitost světa finančních služeb se každým rokem zvyšuje. Vynikající finanční poradce vám zjednoduší všechna finanční rozhodnutí, která vás mohou potkat, a vysvětlí vám pojmy srozumitelnou češtinou. Mít důvěryhodného poradce ve svém rohu vám pomůže ulehčit od břemene, kterému čelíte při těchto rozhodnutích.

Snaží se pro vás minimalizovat poplatky a výdaje

Vyšší investiční náklady mohou mít za následek nižší výkonnost. Snížením investičních poplatků zachováte větší část svých těžce vydělaných peněz, které pracují pro vás. Je důležité vědět, jak si váš poradce vydělává na své živobytí. Je placen za prodej produktů? Pokud ano, může to vést ke střetu zájmů. Nebo je to poradce, který se řídí pouze přímou platbou, má transparentní obchodní model a produkty neprodává? Poradci, kteří se řídí pouze přímou platbou, jsou navíc fiduciáři, což znamená, že musí upřednostňovat vaše zájmy před svými vlastními.

Provede vás turbulencemi na trhu 

Emoce a peníze se obvykle dobře neslučují, takže je lepší je oddělit. Snadněji se to řekne, než udělá, a právě proto vás může najmutí profesionála, který se bude starat o vaše investice a povede vás, zachránit před negativním dopadem na vaši finanční budoucnost.

Slouží jako váš finanční obhájce

Obhájce je někdo, kdo se za vás přimlouvá a vždy upřednostňuje vaše zájmy před svými vlastními. Při výběru finančního poradce se ujistěte, že je fiduciářem, což je nejvyšší standard péče o klienta ve finančním světě.

Pomáhá vám maximalizovat vaše čisté jmění

Existuje řada způsobů, jak ušetřit na daních nebo zvládnout dluhovou zátěž. Šetření na studia, vyhýbání se chybám v hospodaření s penězi a rozpoznání příležitostí jsou další tři způsoby, které vám pomohou maximalizovat čisté jmění.

Pomáhá maximalizovat hodnotu vašeho života

Existuje rovnováha mezi spořením do budoucna a užíváním si přítomnosti. Smyslem spoření a investování je zajistit si v pozdějším životě možnost volby a dosáhnout bodu finanční svobody. Vynikající finanční poradce vám pomůže formulovat a plánovat vaše cíle. Peníze jsou prostředkem k dosažení cíle. O jaké životní cíle usilujete? Zároveň ale pozná moment, kdy je lepší Vám říct: „Teď utrácejte, užívejte si.“.

Udrží vás soustředěné na celkový obraz

Všichni jsme slyšeli citát o tom, že pro stromy není vidět les. V investování představují stromy krátkodobé pohyby na trhu, zatímco les je dlouhodobý. Pokud jste na začátku své kariéry a trh se propadne, můžete investovat peníze za nižší ceny. Pokud se blížíte k odchodu do důchodu, pamatujte, že všechny své úspory a investiční peníze nebudete potřebovat v den odchodu do důchodu ani v příštích 10 letech. Trhy se zotaví. Pokud jste v režimu čerpání, zaměřte se na to, co můžete ovlivnit (viz níže).

Káže vytrvalost a trpělivost

To jsou dvě základní vlastnosti pro úspěch v čemkoli, a zejména při investování. Vytrvalost pokračovat v investování na dobrých i špatných trzích a trpělivost mít dlouhodobou perspektivu vás odmění.

Pomáhá vám pochopit, co můžete a nemůžete ovlivnit

Při investování můžete kontrolovat tři věci: investiční náklady, které platíte, svůj investiční mix a to, jak reagujete na dění na trhu. To, co dělá trh, ovlivnit nemůžete. Kromě toho můžete kontrolovat, kolik utratíte, a máte vliv na to, kolik vyděláte. Vynikající finanční poradce vám pomůže zaměřit se na to, co můžete ovlivnit.

Zdůrazňuje, že „čas na trhu“ je výnosnější než „načasování trhu“

Pokud vás akciový trh děsí na těchto úrovních, je vysoká pravděpodobnost, že vás bude děsit ještě více na mnohem nižších úrovních. Problém s načasováním trhu spočívá v tom, že je snadné z trhu vystoupit, ale velmi těžké se na něj vrátit. Zjistili jsme, že úspěšnější je zvolit si strategii, vybrat si investiční mix a držet se obojího. Trpělivost a vytrvalost.

 

Vynikající finanční poradce je fiduciární, neprodává vám produkty a neustále hledá způsoby, jak zvýšit hodnotu vašeho finančního života. Tím, že vás povzbudí, abyste se soustředili na to, co můžete ovlivnit, a pomůže vám vyhnout se peněžním chybám, vám vynikající finanční poradce pomůže maximalizovat nejen vaše čisté jmění, ale i hodnotu vašeho života.

Takhle pracujeme ve Fiduciam. Chcete-li o spolupráci vědět více, ozvěte se nám.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Odesláním formuláře na stránce dáváte souhlas souhlas se zpracováním osobních údajů.