KDYŽ NEPRACUJEME, TAK PÍŠEME

PODÍVEJTE SE, O ČEM PÍŠEME A POZNEJTE NÁS VÍCE

blog post image

Koupě bytu v ČR z Dubaje a stěhování do Austrálie

08. 10. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Call na lince Brno - Dubaj. 🌆 Klientka tam už chvíli žije a má tam rezidenturu. Není to její první zahraniční destinace.

Evidence a propočty máme nahozené na AED. Stihli jsme tam už řešit nákup studia pro vlastní bydlení. Pochopili, co vše obnáší pořízení nemovitosti, úvěrování aj. Zvládáme fungovat na dálku, i s ohledem na lokální podmínky (i když daňové nejsou špatné😆).

🙎🏼‍♀️: Přemýšlím, jestli bychom nekoupili byt v ČR. Ráda bych něco alokovala do nemovitostí a měla majetky i v ČR, protože se tam jednou vrátím, mám tam rodinu,... a cash na to nějaký máme.
👨🏼‍💼: Můžeme to téma otevřít, pokud jsi OK s tím, že to proběhne na dálku a asi to ani neuvidíš živě. A pokud to bude dávat smysl.
🙎🏼‍♀️: To nevadí, nebo bych přiletěla ve volnu, to je jedno.
👨🏼‍💼: Jaké máš teď vyhlídky v Dubaji? Na jak dlouho to vidíš?
🙎🏼‍♀️: No, dobrá otázka. Kontrakt mám do srpna příštího roku. Pak je to otevřené.
👨🏼‍💼: Co jsou varianty? Do Česka asi ještě nepůjdeš, ne?
🙎🏼‍♀️: Je ve hře Austrálie. Možná bych měla možnost jít tam a nějakou dobu tam být.
👨🏼‍💼: To je ale klíčové, Austrálie je už jiná hra. Z Dubaje to máš 5 - 6 hodin, Austrálie je úplně něco jiného. Co s bytem v Dubaji?
🙎🏼‍♀️: Přikláním se k prodeji, nemám touhu tu něco nechat a vlastnit. Zas tak to tu neznám a ta lokalita není úplně Dubaj jako Dubaj.
👨🏼‍💼: Pravda. Nicméně aspekt toho, že nevíme, kde budeme, je klíčový. Pokud je to ale o tom, že buď zůstaneš v Dubaji nebo půjdeme do Austrálie, musíme zvážit i variantu daňové rezidentury v Austrálii a mít jistotu, že i tak by byty v ČR dávaly smysl.
🙎🏼‍♀️: Nad tím jsem neuvažovala. Proč?
👨🏼‍💼: Protože daňové aspekty, mohlo by to ovlivnit celou ekonomiku této investice.

A tak jsme se pustili do konzultace s daňaři, kteří znají australské daňové zákony. Byt v ČR by klientka danila v ČR (respektive příjmy z něj). Jenže Austrálie zdaňuje u svých rezidentů jejich celosvětové příjmy, tedy i z pronájmu v ČR. V ten moment nastupuje do hry Smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a AUS. Dle ní můžeme daň zaplacenou v ČR započíst vůči vyměřené dani v AUS. Jenže daň v ČR bude asi nulová (jak jinak👀). Co tedy ale započítáme? Je potřeba tedy pochopit, jaké výdaje můžeme vůči příjmu z pronájmu z české nemovitosti uplatnit v Austrálii. A tady už začíná ta hra...

Jako snížení základu daně v Austrálii můžeme uplatnit i odpisy (nejen). Ale jak dlouho se odepisuje? Jakou formou? Co vše se dá dostat do výdajů?

Jasně, můžete nemovitosti v ČR "zabalit" do právnické osoby v ČR. Ale to je už zase jiný příběh. Jiné financování. Jiné podmínky prodeje (daňové). Jiné další věci.

Tak až budete kupovat nemovitost nebo tvořit vyloženě nemovitostní portfolio, přemýšlejte dopředu, zda se za pár let nevidíte v zahraničí či zda se nemůže objevit s ohledem na Vaší kariéru pracovní příležitost v zahraničí. Může to změnit pravidla hry, nebo minimálně tu hru udělat trochu složitější.

#zivotsfiduciam

blog post image

Peníze a děti

17. 09. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Téma, na které je těžká odpověď. Investovat / vyhradit kapitál pro děti? Dát jim to v 18 letech? Nebo později? Dát jim nemovitost? Milion otázek, které si klade snad každý rodič.

Je to o jiné optice pohledu.

Ta klasická je: chceme mu to dát v 18 letech. Jenže ... bude to chtít to dítě? Bude na to ready? Jak se vůbec bude v té době chovat? Kdo ví.

Díváme se na to jinak. Připravujeme si soustavně / rovnou vyčleníme pro dítě budget, ze kterého jej budeme podporovat. Nedáváme peníze. Podporujeme.

V jeho 10, 12, 18, 20 letech. Je to jedno. Budget, ze kterého jej budeme rozvíjet. Podle potřeby. Podle talentů. Podle situace.

Půjdou mu sporty, které jsou drahé? Zaplatí se to z toho budgetu.
Půjdou mu jazyky? Zaplatí se kurzy či pobyty z toho budgetu.
Bude vynikat ve škole? Zaplatí se mu nadstandardní školy (i v zahraničí).

Díváme se na to tak, že je to kapitál, který nám umožní podporovat dítě dle toho, jaké je. Dle toho, co mu jde. Díky tomu budgetu by se nemělo stát, že by se dítě nemohlo rozvíjet, protože rodina na to nemá peníze. Nebo že by se musela rodina & její cíle obětovat naopak pro rozvoj dítěte. A že takových případů je.

Odložte mu v čase pár korun na "jeho" investiční účet. Ať se učí investovat. Ať chápe význam toho, proč se ty peníze odkládají. Ať ví, že jinde má připravené další peníze, ale napřed se musí naučit s menším.

Dávkujte ty peníze. Část třeba v 18, část třeba při naplnění různých podmínek.

Půjdeš na VŠ do jiného místa? Dáme ti část peněz.
Uděláš si řidičák? Přispějeme ti na auto.
Přijdeš s nápadem na podnikání a prodáš nám ho? Dáme ti část peněz.
Chceš si koupit první investiční byt? Našetři si 30 % a my ti dáme na zbytek.

Nikdy neinvestujte přímo na účet dítěte (jeho RČ). Nebo ne celý kapitál.

Nesnažte se dětem dávat nemovitosti, ve kterých mají žít. Většinu to svazuje. Většině to rodiče pak omlátí o hlavu stylem "My ti dali byt, tak si toho važ, co bychom za to dali". Je to kotva. Setkáváme se s tím. Co když to dítě chce žít v jiném městě? V jiném státě? V jiném standardu? Nechce panelák? Jeho partner bude mít už byt? Cokoliv.

Když ho bude chtít prodat, bude mít obavy, že to budou rodiče brát jako nevděk. Když pronajmout, tak může mít stejné obavy a taky .. bude to investičně zajímavý byt? Spíše ne.

Pokud nemovitost, tak ryze investiční. Ať se od 18 let stará a má podíl z nájmu. Ať se na něj za nějaký rok přepíše. Ale nenuťte tam to dítě bydlet. Fakt ne.

Je to těžké téma. Ale my neinvestujeme pro děti pro to, abychom jim ty peníze dali. Ale pro to, abychom je podporovali. Postupně. Cíleně.

Důležitá je flexibilita. Důležité je mít možnost, kdy, kolika zda vůbec něco předám. Důležité je si říct, co jsou ty podmínky / situace.
 

blog post image

Noční toulky aneb detaily rozhodují

06. 09. 2024 Autor: Samuel Pšeja

NOČNÍ TOULKY ANEB DETAILY ROZHODUJÍ

Je 22 hodin večer a začínají mi chodit videa z terénu. Tomáš je na cestě po Ostravě a okolí. Čeká ho noční "šichta".

Tady je totální klid, Same, to je dobrý.
Tady se začínají u dveří shlukovat pofidérní osoby.
Fuj, tady to smrtí, co to je, tyvole?
Hele, toto je fakt dobrý, tady to vypadá skvěle, mrknu ještě vedle.
Koukej, celá ta ulice je úplně v klidu .. a od tohoto místa ... tady se to láme.
No nic, já se jdu zamčít a snad se ještě ohlásím.
Tady nikdo není, kousek zastávka, obchod, žádné náznaky zvláštních lidí.

Do konce roku s klienty nakoupíme v Postaráme ještě tak 25 - 30 bytových jednotek. Možná více. Někdy je to ale fuška. Máme totiž hodně přísná kritéria na to, co jsme ochotni kupovat. Drobnosti ale rozhodují.

Podstatná je i lokalita. Dost míst známe. Některé ale méně. A některé chceme znát fakt jako své boty. Včera Tomáš poznával Ostravu, která je pro nás důležitá. Ne, že by ji neznal. Zná moc dobře. Chtěl ale zažít různá místa za tmy, později večer.

Víme přesně, kde jsou ubytovny či problematická místa. Víme, jaká ulice je OK a jaká KO, proč jsou někde byty prostě moc levné. Mluvíme s lidmi. Z radnice. V restauracích. S pejskaři. S maminkami s kočárky. Projdeme se těmi místy, ať sami navnímáme, jak se tam cítíme. Zkontrolujeme, kdo jsou v okolí větší vlastníci.

To jsou ty rozdíly. Detaily, pro které je potřeba mít smysl. Je to fůra práce. Někdo posílá tipy, co jen tak dostane do ruky, hodí do PDF, na papír nějaká hezká čísla a pošle to do světa jako "investiční příležitost století". Pokud ale klient byt ani nevidí, spoléhá, že uděláte fakt 100 % pro to, aby nemovitost splnila svůj účel. A my těch 100 % pro to uděláme. Máme 100 % důvěry, ale pouze jednou.

blog post image

Akce: Rozvoj dopravní infrastruktury a dopad na development

11. 07. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Pondělí 15:00. Sedíme ve Four Seasons Hotels and Resorts v Praze.

Na pódiu Martin Kupka za Ministerstvo dopravy ČR, Jakub Kodr MRICS za CTP, Radek Mátl za Ředitelství silnic a dálnic s. p. a Jiří Svoboda za Správa železnic, státní organizace.

Diskutuje se téma dopravní infrastruktury a jejího dopadu na development (ale i byznys). Dálnice, obchvaty, silnice 1. třídy, rychlovlaky, elektrizace, zdvoukolejnění a další.

Pro nás důležité téma, i kvůli nákupům bytů pro klienty v Postaráme. Lehce s nadsázkou, "stačí" jedna zajímavá železnice, natažená dálnice či obchvat a hned je dané místo zásadně atraktivnější (kor když je napojeno a sníží se extrémně čas dojezdu do velkého města).

Padla spousta zajímavých témat, mnohdy i dost komplexních:
➡️ rychlovlaky, studie, umístění,
➡️ dokončování a napojování dálnic, zde je reálný do roku 2030 velký posun (již v procesu), ať už napojení Praha - ČB či až do Rakouska apod.,
➡️ dlouhodobě pak návrhy typu ulehčení Brnu, dálnice Olomouc - Jihlava či třeba Plzeň - Jihlava ,
➡️ problematika odpočívek,
➡️ PPP financování,
➡️ kapacita železnic, problematika dostat nákladní dopravu ze silnice na železnice,
➡️ elektrizace železnic,
➡️ pražská nádraží (Masaryčka, Smíchov aj.),
➡️ propojení Prahy na okolní města (např. Kladno) či letiště (včetně zaokruhování),
➡️ problematika soukromých subjektů jako CTP, jak vidí v realitě práci státu, kde jsou praktické problémy v logistice (nákladní doprava),
➡️ a mnoho dalšího.

Určitě se spousta věcí nerealizuje tak rychle a dobře, jak by měla. Určitě to má své mezery. Na druhou stranu, téma dopravní infrastruktury je hodně komplexní, musí vše na sebe navazovat, dávat logiku, řešíte samosprávy, občany, financování soukromé i veřejné, ESG aspekty,... žádná sranda.

Tak jsem zvědav, co z toho bude. Akce ale naprosto perfektní, dobrá práce ULI Poland/Czech Republic, Radek Kucera & Maxmilián Sup. 👍🏻

blog post image

Přes 200.000 Kč za hodinu

01. 07. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Před pár týdny za námi došli potenciální klienti, manželé.

👨🏼‍💼: Co je Vaše představa, že Vám máme přinést? Proč tu sedíte?
🙍🏼‍♀️: Že celkově projdete vše, co máme a dáte tomu řád. Máme toho hodně, ale řídíme to tak nějak punkově, jak umíme a neumíme. Potřebujeme mít strategii, nevíme, kde nám utíkají jaké peníze, kde naopak máme příležitosti a co vůbec dál.

50 milionů v nemovitostech s 0 dluhu.
6 milionů ve finančních aktivech.
5 milionů na účtech "firmy".

3 hodiny jsme už seděli s klienty nad přípravou dat. 3 hodiny nad přípravou na první meeting z pěti plánovaných.

Už na prvním meetingu tvorby plánu jsme stihli několik věcí, například jako:
- diskuzi nad úpravou dědictví (3 děti),
- diskuze nad tím, co a kdy dát dětem,
- analýza rizik,
- zhodnocení současné struktury majetku a kam jej chceme dostat,
- pozice a využití současných nemovitých majetků a jak se kterým naložit.

Dohodli jsme se, že budeme systematicky pracovat na úpravě alokace majetku.
Zvedneme nájemné u investičních bytů cca o 130.000 Kč ročně.
Uděláme ocenění od znalce na nemovitosti, začneme pracovat s daněmi a ušetříme min. 90.000 Kč ročně na dani z příjmu.
A spoustu dalšího.

Měli jsme první cca hodinové setkání nad tvorbou plánu a v číslech jsme našli přes 200.000 Kč ročně, které nám utíkaly. Spousta dalších věcí se dá těžko vyčíslit, ale jsou klíčové. Pro růst i ochranu.

Čeká nás ještě min. měsíc a půl intenzivní práce. Čeká nás pak cca rok, než vše zprocesujeme a dostaneme tam, kam chceme. Výsledkem ale bude lepší efektivita majetku, jeho ochrana a hlavně jasně daný plán a pravidla, co se bude dít a co si můžeme dovolit.

Není to ale jen o nás. Jsou to i hodiny práce klientů. Příprav podkladů a dat. Po každém setkání splnění "domácích úkolů". Na skvělém výsledku se podílí vždy obě strany. Není to jen o nás, ale i o klientech. A když k tomu přistoupí jako tito klienti, je to výhra.

Myslím, že v tomto případě se nám rýsuje časem skvělá case study. Good job Antonín za přípravu, je to vždy týmová práce. 🙌🏻

blog post image

Cash is king

21. 05. 2024 Autor: Samuel Pšeja

CASH IS KING

Tuto větu jste už asi párkrát zaslechli. Neznamená, že se vám musí válet doma prachy a ani to, že je máte mít na účtech. Rozhodl jsem se popsat, jak tuto větu vnímám v kontextu tvorby struktury majetku našich klientů a proč byste této větě, v modifikované podobě, měli dát pozornost.

➡️ Struktura majetku
Průměrně vypadající majetek našich klientů se skládá z akciového portfolia, rizikového kapitálu, nemovitostí, rezervy a byznysu (pokud jej mají).

Vzhledem k tomu, že v rezervách na účtech jsou zpravidla jen nutné peníze pro zajištění základních rizikových situací, zbytek kapitálu je buď hůře likvidní (rizikový kapitál, nemovitosti) nebo v aktivech s vyšší volatilitou (akcie). A to může být problém.

➡️ Likvidita
A právě rychle likvidní peníze s nízkou volatilitou jsou klíčový prvek, který by ve struktuře majetku neměl chybět. Proto klademe důraz, abychom v majetku měli mezi 500.000 Kč - 3.000.000 Kč, dle velikosti majetku klienta, v likvidních instrumentech, které jsou investované konzervativně. Potřebujeme mít schopnost během pár dní peníze vytáhnout a s minimálním rizikem.

➡️ Flexibilita
Primárním důvodem je naše flexibilita. Život našich klientů mezi 20 - 40 lety je dost dynamický. Mají představu o základních cílech, kam míří a co chtějí, ale často se řada věcí rychle mění a bez likvidity nejste schopni flexibilně reagovat. Jde primárně o příležitosti jako nákupy nemovitostí, byznys, alternativní / rizikové investice, kariérní příležitosti v zahraničí, prostě situace, kdy musíte rychle reagovat a potřebujete nějaký kapitál. Jde ale třeba i o "rizika" jako neplánovaná rodina, okamžitá nutnost pořídit auto, finanční výpomoc v rodině, negativní výsledek bankovního odhadu při koupi nemovitosti apod.

Tato část majetku nám tedy umožňuje se rychle na něco adaptovat, eliminovat riziko nebo využít příležitosti. Jsou to peníze, které se nachází mezi rezervou a akciemi, nemovitostmi atd.

➡️ Závěrem
Nepodceňujte celkovou strukturu majetku a hlavně likviditu. Již mnohokrát se nám "střednědobé portfolio", jak jej nazýváme, vyplatilo. Při nákupu podílu v obchodní společnosti, špatném výsledku odhadu banky, financování léčby nemocného člena širší rodiny, nutnosti krátkodobě vykrýt CF ve firmě, doinvestování při propadu na trzích či při nákupech nemovitostí.

#zivotsfiduciam

blog post image

Proč si nepořizovat vlastní bydlení, když je vám 20 - 30 let

19. 05. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Vzhledem k tomu, že naši klienti mají mezi 23 - 40 lety, je pro nás jedno z nejpodstatnějších témat vlastní bydlení. Naši klienti jsou v některých věcech mírně specifičtí: jsou více digitální, z velkých měst, více cestují, mají vyšší příjmy a měsíční přebytky a celkově vysoký potenciál růstu. Proto je náš pohled dost ovlivněn i tímto a je potřeba brát v potaz, že žádná rada není univerzální.

Obětované roky před i po pořízení nemovitosti

Abyste ušetřili 10 - 20 % z hodnoty nemovitosti, musíte mít např. 1 mio CZK (při hodnotě nemovitosti 5 - 10 mio CZK a LTV 80 - 90 %) a našetřit tyto peníze vám vezme několik let života, kdy se budete snažit tímto směrem odložit maximum peněz i na úkor jiných investic. Nebo využijete dary / dědictví či jinak nabyté peníze, na které byste jinak šetřili dlouho. Navíc to jsou peníze, které budete investovat konzervativně, takže je za dobu odkládání ani nějak zásadně nezhodnotíte. Po pořízení nemovitosti budete naopak “vysátí” a potrvá Vám další roky nějakou rozumnou výši majetku nainvestovat. Pořízení vlastní nemovitosti vám tedy vezme klidně i 10 let investičního života a to je už dost. Navíc vás budou čekat pravděpodobně vyšší měsíční náklady na bydlení, než v případě nájmu, a s tím i spojena potřeba se víc zajišťovat, držet vyšší rezervy, schopnost méně investovat apod. Suma sumárum, pořízení vlastního bydlení je krok, který stojí hodně a ovlivní váš investiční život na roky zpětně i dopředu.

Utopené peníze za něco, co nikdo neocení

Pořízení vlastní nemovitosti neznamená kolikrát jen náklad v podobě kupní ceny, ale i další stovky tisíc (ne-li více než milion) do vybavení. Kuchyně, nábytek, u developerských projektů nadstandardy a spousta dalšího. Je potřeba si uvědomit, že pokud dáte do těchto věcí milion, hodnota nemovitosti nevzroste o milion a čím více času uběhne, tím méně se tyto náklady do ceny projeví. Čím vícekrát za život nakoupíte / vyladíte konkrétní byt a pak se přestěhujete, tím peněz víc za život spláchnete. Pak je potřeba brát v potaz i výdaje na opravy, údržbu, modernizaci a další náklady během držby nemovitosti pro vlastní bydlení.

Přijdete o bonitu

Pokud se hned na startu ekonomicky aktivního života zadlužíte vyššími jednotkami milionů za vlastní bydlení, tím horší bonitu budete mít (pokud vůbec nějakou) a nebudete moct případně do nemovitostí investovat. Potrvá vám třeba až 10 let, než se vám bonita zase rozumně zvedne (než narostou příjmy a na druhou stranu třeba klesnou náklady na úvěry díky refinancování apod.) a to je dlouhá doba. Tento faktor je samozřejmě individuální, ale nákup vlastní nemovitosti může zásadně omezit vaši další úvěrovatelnost a tím možnost se dál investičně vyvíjet přímo v nemovitostech.

Pořád se vyvíjíte

Toto je důležitý faktor. Pokud si kupujete vlastní bydlení, kupujete jej na současný stav, současné možnosti, současné priority. Během dalších 10 - 15 let, kor pokud je vám 25 - 40, se ale toto všechno změní. Změní se:

 

  • Vaše příjmy, možnosti, standard,

 

 

  • kdy budete mít děti a jejich počet,
  • priority v lokalitě (část města, dopravní dostupnost, infrastruktura, město vs vesnice apod.),
  • kariéra,
  • změny partnerů a životního směru,
  • a spousta dalšího.

 

Toto vše ovlivňuje to, v jakém standardu, velikosti, dispozici, lokalitě apod. byt koupíte. Čím častěji se budete stěhovat, tím více budete pravděpodobně ztrácet. V nákladech na vybavení a stavební úpravy, v provizích za RK a v ostatních nákladech souvisejících ze změnou nemovitosti.

Flexibilita

Vlastní bydlení je kotva. Ovlivňuje zásadně vaši flexibilitu, a to v důvodech výše, ale třeba i v rámci faktorů, které ne vždy každému dojdou na první dobrou. Častým faktorem je kariéra, změny práce. Pokud jste mladí, kolikrát nevíte, zda nebudete za 5 let pracovat v jiném městě či státě (respektive zda nebudete mít tu možnost). Stačí ale třeba aby šlo i o odlišné části Prahy. I to znamená změny v desítkách minut dojíždění a to znamená menší komfort, méně času, vyšší náklady. V případě nájmu jste schopni na všechny faktory reagovat flexibilně a možná tak i s vyšší pravděpodobností přijmete kariérní výzvy, které byste jinak odmítli. Vlastnictví vás více svazuje a může být faktorem, proč kvůli němu začnete kariérně více stagovat a odmítat příležitosti, která by vás bývaly posunuly. Práce se mění a kariéra vyvíjí samozřejmě i v pozdějším věku, ale už zpravidla s menší dynamikou.

Platí to pro všechny?

Určiě ne. Platí to, pokud nepromarníte čas, po který vlastní bydlení nemáte. Musíte využít zdrojů, které by byly použity na vl. bydlení. Musíte využít bonity. Taky to nemusí platit, pokud máte menší příjmy, žijete v okresních městech, víte, že se nebudete stěhovat za prací nebo nechcete děti. Nebo je vám možná 23, máte už děti, máte nějaké peníze od rodiny a víte, že děláte práci v místě, kde chcete dělat dalších 20 let - pak může vl. bydlení dávat smysl. Možností, kdy se vyplatí / nevyplatí vlastnit nemovitost pro vlastní bydlení v brzkém věku je spousta a každý případ je potřeba zvážit individuálně.

Kdy tedy do vlastního bydlení jít?

Neexistuje přesná odpověď. Breakeven ale vidíme v moment, kdy se život trochu stabilizuje. Kariéra má jasné obrysy a vývoj, máte menší děti, máte již vybudovaný solidní základ v majetcích (fin. aktiva, inv. byty apod.), máte dlouhodobou partnerku / manželku, máte shodu o místě, kde chcete žít a jste ve fázi, kdy víte, že tam pravděpodobně dalších 15 - 20 let zůstanete. V ten moment dává smysl pořídit nemovitost, kde zakotvíte, vytvoříte zázemí, nainvestujete peníze do vybavení a různých věcí, které vám tam budou dělat radost. Bavíme se tedy zpravidla o věku mezi 35 - 40, kdy je řada těchto faktorů naplněná, potenciálně i o něco dříve.

Tento příklad vidíme na řadě našich klientů, kteří během svých 20 - 35 vytvořili relativně zajímavé majetky jak ve finančních aktivech, tak v nemovitostech, a to právě i díky tomu, že nemovitost pro vlastní bydlení neměli. Kupovali investiční, investovali v rámci finančních portfolií, cestovali, pracovali na kariéře a vyvíjeli se sami a taky jako pár. A až když se jim zastabilizoval život, vytvořili si priority a chtěli se posunout, pořídili si bydlení s výhledem dalších 20 let. V místě, standardu, velikosti apod. parametrech, které by měly být již konečné.

Závěrečné slovo

Celá tento text je záměrně bez větších čísel a analytiky, jde primárně o to, jak nad danou věcí přemýšlet. Jde o to pochopit, co pořízení vlastního bydlení ovlivňuje a jak mění náš život a naše možnosti. Konkrétní čísla a dopady je potřeba vždy spočítat a sám zvážit, jaká cesta je pro mě smysluplná. Pokud má někdo svoji životní hodnotu a prioritu v tom mít vlastní bydlení co nejdříve a je ochoten se tomu podřídit, je to v pořádku. Neexistuje řešení pro všechny.

blog post image

Kupte si nemovitost co nejmladší

19. 05. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Kupte první byt co nejdříve. Při škole, po škole, co nejdříve to jde. Ale ne vlastní.

Máme mladé klienty, nadprůměrně (i velmi) vydělávající, kteří mají slušnou dynamiku kariérního růstu. A jedna z klíčových otázek je vlastnictví nemovitostí. Naši klienti jich vlastní a kupují dost, ale ne pro sebe. Vlastní bydlení má čas. Kupujeme menší a levnější byty (cca po 2 mio CZK) na investici.

🎯 Vlastní bydlení je zásek na dlouhé roky

Naši klienti jsou z Brna / Prahy a koupě vl. bydlení ve standardu, co by chtěli, nepatří mezi nejlevnější (jakože 8+ mio). Znamená velký dopad na cashflow a velké (či kompletní) vydání ze svých zdrojů. Zastaví to jejich rozvoj, omezí investice či další cíle, někdy i na dlouhé roky. Navíc jsou ve fázi vývoje. Většina chce flexibilitu kvůli změně lokace, neví, kdy bude mít rodiny, jaké zázemí bude mít jejich budoucí partner apod., proto by nákup vlastní nemovitosti mohl být brzy přítěží. Museli by zase prodávat, nakupovat...

🎯 Využití bonity

Pokud ale nekoupíme vlastní nemovitost, máme bonitu, kterou je škoda nevyužít. Proto přichází na stůl téma, jak ji vytěžit. A být mladý, se zajímavými příjmy a nevytěžit svou bonitu, to by byla škoda.

🎯 Rychlost přikupování

Díky nízké pořizovací ceně jsme schopni nemovitosti rychle přikupovat. Stačí nám třeba 200 - 400k. Nemusíme čekat roky na další pořízení, ale klidně jen měsíce. V čase můžeme portfolio začít konsolidovat, zkvalitňovat. Neznamená to ale, že bychom kupovali "škaredé" byty nebo byty v místech, kde byste nevystrčili ani nohu z auta. Výběr je více než poctivý a jednání nespočet.

🎯 Diverzifikace a flexibilita

Nízká pořizovací cena nám umožňuje diverzifikovat lépe rizika (výpadky nájmu, škody na bytě). Že Vám vypadne příjem ze 3 bytů naráz je menší šance, než když máte jen 1 byt. Jsme také schopni případně lépe některé byty prodávat, pokud potřebujeme likviditu. Mít jeden byt za 6 mio a 3 byty po 2 mio je prostě rozdíl.

🎯 Hrátky s financováním

Na vícero bytech po menší hodnotě se dá lépe vyhrát s úvěry. Mít více bankovních institucí s různými přístupy a metodikami, hrát si s dozajišťováním volné hodnoty, nebo naopak některé byty rychleji očišťovat od zástav a využít pak jejich "volnost" pro jiné účely. A že jich může být.

🎯 Vyšší výnosy z nájmu a lepší cashflow na nemovitosti

U levnějších nemovitostí jsme schopni mít násobně lepší yield z nájmu a i samotné cashflow. S cenou nemovitosti neroste přímo úměrně nájemné. Když koupíme byt za 2 miliony s nájmem 10k, byt za 4 miliony nepřinese 20k (hodně zjednodušeně). Jasně, není to jen o tomto, ale je to důležitý aspekt.

🎯 Čas

Čas je neúprosný a v tomto případě dvojnásob. Spočítejte si, kam Vás to dostane za 10 let a kde může být člověk, kterému je dnes třeba 25. A to počítáme s velmi konzervativními čísly ať už v rámci úrokových sazeb tak růstu nájmu nebo hodnoty nemovitosti. Mít ale 2 - 3 byty ve 25 nebo první byt ve 35 je prostě sakra rozdíl.

🎯 Řízení rizika a pochopení hranic

Je ale extrémně důležité řídit riziko. Víme, že pokud byty kupujeme, tak si poctivě řídíme cashflow, úvěrové zatížení, máme vytvořené rezervy na rekonstrukce / opravy / výpadky nájmu. Počítáme se změnami úrokových sazeb, možností problémového nájemníka, nutnosti investic. Nemovitost vám může pomoct, ale také vás může pohltit a zničit. Finančně i psychicky.

🎯 Pochopení místa v portfoliu a celkovém majetku

Nemovitost vás nespasí a pokud budujete majetky na desítky let, má řadu skrytých rizik (opotřebení, politická a legislativní rizika, přírodní rizika, válečné konflikty, demografický vývoj či tlak na ESG, technologické postupy a horší úvěrovatelnost). Vždy musíme vědět, kolik nemovitostí potřebujeme a jaký cíl dané nemovitosti mají. Pokud pro ně nemáme cíl, nemáme potřebu je koupit. Pokud nemáme balanc mezi nemovitostmi a dalšími třídy aktiv v celkovém majetku, do další koupě nejdeme. Potřebujeme vždy majetek i ve finančních aktivech, ať už dlouhodobá portfolia (primárně akciová), tak i likvidní majetky v konzervativních portfoliích, které nám dodávají flexibilitu a schopnost reagovat na příležitosti.

🎯 Univerzální návod neexistuje

Nenechte se ale ovlivnit, že toto je nejlepší cesta. Nic není jednobarevné, toto téma je komplexní a vypíchli jsme jen určitou část pohledu. Máme klienty, kteří potřebují stabilitu a rodinné zázemí a první nemovitost prostě jejich vlastní je a k investiční mají ještě kus cesty. Máme klienty, kteří žádnou nemovitost nechtějí, protože nechtějí vlastnit hmotný majetek, který by je pocitově svazoval. Každý je nějaký a ke všemu je třeba dospět. Pokud máte rádi ale agresivnější styl tvorby majetku a chcete jej rychleji rozvíjet, toto je jedna z cest, jak nad tím přemýšlet.

blog post image

Restrukturalizace majetků

21. 01. 2024 Autor: Samuel Pšeja

V posledních měsících se nám dostalo do rukou několik klientů, u kterých jsme museli začít se zásadní restrukturalizací celých jejich majetků. Celá restrukturalizace není jednoduchá jak procesně, tak i z hlediska určitého náporu na klienta, který hned zpočátku spolupráce zažije zásadní změny. Společným jmenovatele těchto klientů je obrovská dominance majetku v nemovitostních aktivech, špatná likvidita majetku a nevyužitý potenciál. Vezmeme si jeden ilustrační příklad, na kterém si situaci rozebereme a který typově odpovídá tomu, co jsme řešili v realitě.

Klienti (pro tento článek Adámkovi) vlastní rodinný dům o hodnotě 10.000.000 Kč, na který mají úvěr 5.000.000 Kč. V tomto domě žijí. Kromě toho vlastní byt, ze kterého se do domu přestěhovali, a ten byt začali pronajímat. Byt má tržní hodnotu 3.700.000 Kč s tržním nájmem 12.500 Kč měsíčně, nachází se ve městě se 7.000 obyvateli a dojezdem 30 minut do velkého města. Kromě těchto aktiv mají finanční majetky o velikosti 500.000 Kč a volné cashflow kolem 25.000 Kč měsíčně. Klienti mají také minimální disponibilní rezervy, protože většinu volných zdrojů dali a dávají do rodinného domu, který se dokončuje.

Z volného cashflow víme, že náš roční potenciál je 300.000 Kč (a pak ještě nějaké nespecifikované “bonusy”), stávající stav finančních aktiv pak 500.000 Kč. Oproti tomu mají čistou hodnotu majetku v nemovitostech 8.700.000 Kč, úvěrové zatížení je pak 36,5 % z hodnoty nemovitostí. S ohledem na naše cíle a možná rizika je náš majetek zbytečně neefektivní a hlavně málo likvidní.

Investiční nemovitost, původně byt pro vlastní účely Adámků, nese s aktuálními čísly hrubý roční yield 4,05 % z nájmu, čistý roční yield je pak 3,28 %. To je na naše kritéria příliš nízké číslo, nemovitost je navíc nabytá darem a nedá se tedy odepisovat, což nám znemožňuje významněji optimalizovat příjmy z pronájmu. To byl jeden z impulzů k diskuzi.

Na stůl tedy přichází varianta prodeje nemovitosti. Prakticky by to pro nás znamenalo zlikvidnění částky 3.700.000 Kč, daň v tomto případě nulová. V investičních nemovitostech chceme ale z hlediska majetkové strategie zůstat (rentu mají z cca 30 % generovat nájmy) a nějakou dobu chceme ještě příjmem z pronájmu zlepšovat cashflow, než si sednou “dodělávky” domu, příjem manželky po návratu z rodičáku apod. V dalším kroku, po prodeji bytu, bychom řešili nákup investiční nemovitosti v rozmezí 2 - 2.300.000 s očekávaným hrubým yieldem 5,5 - 6,5 % p. a. a příjmem kolem 10.000 Kč měsíčně. Nákup by se zatím financoval cash, jakmile si sedne cashflow a další okolnosti, nemovitost by se z části profinancovala. Nákup cash nám mmj. přinese lepší vyjednávací pozici a pozdější profinancování pak i pravděpodobně nižší úrokovou sazbu. Po nákupu nám zůstane kolem 1,4 - 1.700.000 Kč, ze kterých dorovnáme manko v rezervách a částku kolem 1,1 - 1.400.000 Kč budeme moci dále investovat v rámci různých portfoliích pro různé nespecifikované cíle. Práce s finančními aktivy Adámků, se samotnými cíli a řešením je již samostatná kapitola a nemůžeme být v tomto případě více konkrétní.

Díky těmto krokům bychom pořídili investiční byt, který by nesl výrazně vyšší výnos z nájmu, dal by se daňově optimalizovat a v čase by se dala profinancovat volná equita a realizovat další nákupy investičních nemovitostí (očekáváme potřebu 2  - 3 nemovitostí). Do rozvahy bychom v rámci finančních aktiv dostali celkem sumu kolem 2.000.000 Kč, vyřešili absenci rezerv a současně bychom kromě lepší likvidity a diverzifikace dokázali akcelerovat růst této složky majetku, která nás prozatím brzdila v realizaci některých cílů a mmj. byla vůči celkovému majetku v minoritě.

V celém tomto příkladu hraje při rozhodování roli spousta různých proměnných, od daňových, přes právní (např. jaký by byl rozpad majetku při dědictví apod.) až po to jaká je skladba a stabilita našeho rozpočtu, jaké máme investiční cíle apod. Procesně dbáme na sebemenší detail, např. při zmíněném prodeji nemovitosti se pečlivě konzultuje prodejní strategie, prochází cenové mapy, prodeje v lokalitě, současná nabídka, stahují se kupní smlouvy čerstvě prodaných bytů v dané ulici a postupně se dostáváme k tomu, co je reálné pásmo prodejní ceny, protože výhodnost tohoto prodeje má dopad na naše další kroky.

Tento jev je ale relativně častým a setkali jsme se s ním i v řádově vyšších číslech, kdy podobné kroky přinesly ještě větší efekt. Každá část majetku, každé investiční rozhodnutí, má dopředu daný význam, který nám má v čase doručit.

Naše role je v celém tomto příběhu velká. Vymýšlíme, nastavujeme a řídíme celý koncept a jeho realizaci. Některé úkony interně, některé externě, ale vše odchází od nás a k nám se schází. Zásadní role je ale i klientů samotných, protože bez jejich otevřenosti k těmto krokům, důvěry a časové investice, by se nic takového realizovat nedalo.

blog post image

Fiduciam zakládá firmu Postaráme

28. 11. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Celý rok 2023 se nám hromadily poptávky, abychom za klienty kupovali investiční byty. Když jsme je koupili, tak abychom se o ně starali.

To dává smysl. Je to prostě jedna ze struktur majetku. Mají finanční aktiva, mají nemovité majetky, mají byznysy. Naši klienti navíc přichází s majetky v počátku, kdy celou strukturu můžeme začít tvořit od píky. Kdy mají velké přebytky. Kdy mají super bonitu. Mají super věk.

Konzultoval jsem případy s Radim Kučera. Kalkulačky a tabulky mi dělal Tomáš Brázda. A já přemýšlel, co s tím. Nešlo to zvládat, ale věděl jsem, že to musíme umět.

A tak vzniklo Postaráme, za kterým stojí Fiduciam consilio, R21 Realitní agentura a řídí Tomáš Brázda. Místo, kde za klienty kupujeme investiční byty a taky je spravujeme. Klient nemusí koupí trávit více než 60 minut. Dlouhodobým pronájmem více než 30 minut ročně.

Za měsíc a půl existence realizujeme 6 nákupů, 2 ve fázi podepsaných kupních smluv, všechny následně přebíráme do správy a vedle toho jsme do správy dostali třeba i bytovku u Brna.

Máme 5 kol, než sítem vypadne byt, který doporučíme koupit. Řešíme ekonomiku nemovitosti, řešíme stavebně-technickou stránku. Mluvíme se sousedy, s lidmi z ulice, chodíme po okolí. Propojujeme kupující, makléře prodávajících, právníky a úvěráře.

Byty pak obsazujeme, kdy máme důsledná kritéria na nájemníky. Byty kontrolujeme, vyúčtováváme, reportujeme. Prostě vše, co k tomu patří.

Ve Fiduciam consilio s klienty plánujeme a řídíme celé jejich majetky. Postaráme pak skvěle doplňuje jednu z podstatných noh majetků.

Jsem vděčnej, že naše firmy dokážou generovat další příležitosti, jako je Postaráme, díky kterým dokážeme služby zlepšovat, dělat smysluplnější a hlavně dávat příležitost zajímavým a šikovným lidem, kteří mají předpoklady. Věřím totiž, že Tomovi vedení Postaráme sedne. Za téměř 2 roky spolupráce to jeho progres ukazuje.

A příště už snad sepíšeme nějakou zajímavou case study k nákupu. 🙌🏻

blog post image

Dluhopisy: Jak rozpoznat skutečné příležitosti od rizik?

18. 10. 2023 Autor: Antonín Vacula

Povědomí o investicích mezi veřejností roste, pokud zvažujete investice do dluhopisů, máme pro Vás pár tipů, na co si dát pozor: 

  • Prospekt schválený ČNB neznamená dohled ČNB! ČNB pouze uznalo, že prospekt má parametry, které má dle zákona obsahovat, neřeší ale emitenta jako takového či jeho platební schopnost.  
  • Jakmile dluhopis není v distribuci přes obchodníka s cennými papíry, tzn. dluhopis prodává přímo emitent - zbystřete!
  • Fondy podle § 15 ZISIF - ruce pryč, ať vypadají stránky jakkoliv exkluzivně! Tyto fondy nepodléhají dohledu ČNB a  nejsou určené pro shromažďování finančních prostředků od veřejnosti, přesto ale stále více lidí a firem tyto fondy využívá právě pro tyto účely.
  • Pokud je dluhopis extrémně výhodný, něco je špatně. Zamyslete se, dokáže emitent opravdu udělat takový zisk, aby Vám vyplatil 20 %, dalších x % prodejcům těchto dluhopisů a sám byl ještě v zisku. Vyšší výnos = vyšší riziko, i když se jedná o dluhopis! 
  • Pokud na kapitálovém trhu začínáte, držte se dluhopisových fondů - diverzifikujete riziko úpadku emitenta a vyhnete se výběru konkrétních titulů - to za Vás udělá zkušený portfolio manažer. 

Malá perlička od Martina Dočekala, který tento rok opět přednášel na FINfestu. 

✅ 1/3 dluhopisů na trhu jsou opravdu dobré, 

⚖️ 1/3 dluhopisů na trhu jsou na hraně, neurazí - nenadchne, 

❌ 1/3 dluhopisů na trhu jsou zmetky (emitenti, kterým nepůjčí banka, nepůjčí investor a tak se rozhodnou vybrat peníze od veřejnosti, protože ta nemusí vidět veškerá rizika)

Pokud se přesto rozhodnete investovat do konkrétního dluhopisu dané firmy, zkontrolujte si emitenta dluhopisu, např. na Dluhopisář.cz. Najdete tam kompletní informace včetně účetních uzávěrek, prospektů a zjednodušených ekonomických ukazatelů, v kterých se zorientuje opravdu každý. Nebo si s námi domluvte  call a společně se na to podíváme. 

blog post image

Jak naše klientka naložila s miliony korun od rodiny?

22. 08. 2023 Autor: Antonín Vacula

Mladá slečna, čerstvá magistra, od rodičů dostala do startu života 2 miliony korun.

Šla do banky, kde tyto dva miliony rozložili následovně: na spořicí účet, do dluhopisového fondu a do zajištěného fondu.

Pro většinu lidí by tímto bylo vše vyřešeno, ale slečna čekala od bankovního poradce něco více, a tak se po referenci kamarádky dostala k nám.

Jsme ve stejném věku, první setkání bylo příjemné, slečna byla milá, otevřená a hlavně jí to dost pálí.

Prvně jsme se bavili o plánech. Ráda by nejlépe za 5 - 10 let pořídila investiční byt, příští rok se plánuje stěhovat do zahraničí, takže byt musí být v lokalitě, kde žije její rodina. Zároveň by si ráda pravidelně něco spořila na důchod. 

Tyto 2 miliony jsou pro její život klíčovější, než si sama myslela.

Nastavili jsme si plán, potřebujeme 130 tis. jako rezervu, potřebujeme 100 tis. na stěhování, chceme od 55 let ročně čerpat 540 tis. v dnešní hodnotě peněz a chceme investiční byt, který jsme se vzhledem k okolnostem rozhodli pořídit už v příštím roce (budeme jej financovat cizími zdroji). Udělali jsme si předběžný research ohledně investičních bytů, víme jak velký byt chceme, kde jej chceme a jakou očekáváme návratnost. Zároveň nám pořád zůstane cca 400 tis., které investujeme ve střednědobém horizontu, ať už na pořízení další nemovitosti nebo na případné další plány a různé příležitosti (rodina, byznysy apod.).

Sestavili jsme portfolio tak, aby naplnilo naše cíle a abychom maximálně využili volné cashflow. Diverzifikovali jsme jak typem instrumentů, tak jednotlivými měnami a regiony. Udělali jsme backtesty, abychom věděli, s čím můžeme počítat v nejhorších a nejlepších případech.

Cíle jsou jasné:

Rezerva - vyřešeno,

Stěhování - vyřešeno,

Byt - vyřešeno,

Renta - vyřešeno,

Budget na cíle do 5 let - vyřešeno.

Taky jsme nastavili pojistné limity, aktuální pojistka byla udělána přesně naopak. Drobná rizika, která dokážeme pokrýt z rezerv, byla pojištěna - a trvalé následky s invaliditou byly naopak těžce podpojištěny. Zkontrolovali jsme pojištění majetků - zde ok. 

Pobavili jsme se o detailech ohledně investičního bytu - kdo se o něj bude starat, když budou v zahraničí či kdo by jej v případě úmrtí dědil. Aktuálně by 1/3 dědil přítel, 1/3 máma, 1/3 táta - zde by mohl být do budoucna problém. Musíme někoho vyhodit z kola ven, protože tito 3 lidé se nedokáží domluvit ani na televizním programu. Dopředu máme tedy sestaven a ošetřen scénář, zda by se nemovitost prodala a jak by se peníze rozdělily či zda by jí někdo převzal a dál byl schopen převzít úvěr a zbytek vyplatit.

Do budoucna budeme řešit hromadu dalších otázek (příjmy a život v zahraničí, spolupráci s poradcem ze zahraničí, pořízení nemovitosti a komunikaci s úvěráři, přes realiťáky až po právníky, právní a daňovou strukturu jejího eshopu, který dováží zboží primárně do UK apod.).

Tento příběh zatím nemá konec, vlastně jsme na úplném začátku, krásně ale tenhle příběh demonstruje, že díky širšímu pohledu a řádnému plánování se poradce opravdu vyplatí a jeho přidána hodnota je obrovská. 

blog post image

Casino jako tréninkové hřiště

20. 08. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Tento příspěvek je osobní komentář Samuela popisující jeho "příběh". Casino je zlo. ✋🏻 Neudělá z vás boháče (z většiny). Zkuste si z něj ale udělat tréninkové hřiště. Byl jsem párkrát v kasinu. A hrál hru sám se sebou. Se svými emocemi.

Vzal jsem si litr. Nastavil jsem si pravidla. Pokud se dostaneš pod 500 Kč, odcházíš se najíst a dát si 15 minut pauzu. Pokud se dostaneš nad 1500 Kč, odcházíš se najíst a dát si 15 minut pauzu. A nesmíš měnit výši sázky.

Sledoval jsem, jak se budu chovat těsně před danou metou a jak když se na ni dostanu. Těžší bylo odejít, když jsem byl na pětikilu. Zkousnout ego, které chtělo zvrátit negativní výsledek. Když jsem se blížil na pětikilo, začínal jsem klikat pomaleji (abych to oddálil?😆). Když na 1500 Kč, tak rychleji, byl jsem ve flow. Odcházel jsem ale jednodušeji.

Vždy jsem to dodržel, i když jsem se párkrát se sebou dost hádal a měl chuť to porušit. Poprvé to bylo nejtěžší, každá další návštěva byla jednodušší. Odboural jsem si pak emoce, adrenalin, udělal to normálním. Udělal jsem z toho hru s jasnými pravidly.

Proč to píšu? Má to paralelu s investováním. Zkuste si své emoce, zkuste si dodržet pravidla, zkuste polknout ego, zkuste co s vámi dělá pád dolů. To je v investování třeba. Dodržíte vlastní pravidla hry?

Dost jsem se na tomto naučil. Udělal z investování jen čísla, odboural emoce, nastavil si pravidla hry a cíle. Pro mě jakožto člověka, který je hodně přes emoce, bylo strašně důležitý se naučit být chladný. 

Stojím si za tím. Casino je zlo. Neudělá z vás boháče (z většiny). Zkuste si z něj ale udělat tréninkové hřiště. Vezměte si částku, o kterou by vás štvalo přijít, ať vám na tom záleží (mě by kdysi ten litr štval). A jděte trénovat.

#omlouvamsemajitelumcasina

blog post image

Proč nedáváme slevy?

07. 08. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Nedáváme slevy. Nikdy. 🙅🏻‍♂️ Neradi totiž hrajeme s klienty hry.

Párkrát jsme už dotaz na slevu dostali. Vždy jsme se omluvili, že to bohužel nejde nebo se zeptali, o kolik % máme hůř a méně pracovat. Jde nám totiž od počátku, už jen z principu, o nastavení vztahu s klientem. Máme o našem klientovi (partnerovi!) vědět vše o jeho majetcích. Víme o jeho vztazích. O zdraví. O radostech i starostech. O tom jak se mu daří a co plánuje. Náš vztah je hodně důvěrný, a proto musí být dle mého taky co nejvíc upřímný. 

Dát slevu by totiž znamenalo hrát od počátku s klientem hru. Řekněme, že nám má zaplatit 30.000 Kč, protože to bude naše cena. Pokud bychom počítali s tím, že budeme dávat slevu, museli bychom dát nabídku třeba 40.000 Kč. Kdo by si neřekl, protože to respektuje, platil by kvůli této hře víc. Kdo by si řekl, dostal by třeba těch 25 % dolů, ale v reálu by zaplatil to, co jsme původně chtěli. On by dostal "slevu" a my to co chtěli. Obě strany by byly happy. Falešně. Od počátku bychom spolu hráli hry, nebyli bychom vůči sobě upřímní a navíc by to tvořilo nerovné podmínky, protože by jedna cenová nabídka měla 2 možnosti.

A to nechceme. Víme, že si budeme muset ve všem věřit další roky. I proto je toto naše zásada. Cenová nabídka je svatá a nemění se. Obchod neobchod. Do cenotvorby prostě prostor pro slevy nezapočítáváme. 

Tím vůbec neříkám, že jsou slevy špatné. Ač k nim mám výhrady a vadí mi, jak moc "slevový" národ jsme, do marketingu a obchodu prostě slevy patří, obzvlášť při masovějších službách/výrobě - sám s nimi při jiných činnostech pracuji. Ale to je už na jinou diskuzi. Do Fiduciam consilio slevy nepatří, protože v tom pravidle máme jednu z hodnot.

blog post image

Vlastní investiční a ESG dotazníky

26. 07. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Vzrušení, příležitost, nutnost, obavy, katastrofa. 👀

Udělali jsme si vlastní interní investiční a ESG dotazník pro nové klienty. Dotazníky jsou povinnost, ale nebyli jsme spokojení s tím, jak bývají napsané. Bývají obecnější, teoretické. Tak jsme si nad rámec povinných udělali svůj.

Poskládali jsme vedle sebe řadu dotazníků, včetně zahraničních, vypsali si to nejzajímavější, vzali naše nápady, a poskládali do jednoho. Chtěli jsme něco, co bude více propojeno s běžným životem. Co bude dost zaměřeno na emoce, chování a rozhodování. Co se bude na rozhodnutí v běžném životě odkazovat. 

Namátkou:
➡️ Jsem typ člověka, který je ochoten v životě akceptovat více rizika (úvěry, adrenalinové sporty, rychlost v autě). 
➡️ Promeškat investiční příležitost by mě štvalo více než vydělat méně peněz.
➡️ Soustředím se více na to zabránit ztrátám, než vydělat peníze.

I téma ESG a etika bylo pro nás důležité. Za poslední 2 týdny jsme měli 2 úplně odlišné případy klientů: 
➡️ Je pro mě v investování důležitá etika, rozhodně bych nechtěl investovat vyloženě do něčeho, co zásadně popírá moje hodnoty.
➡️ Přemýšlím nad tím, ale u obecných a širokých investic je mi to úplně jedno, je pro mě důležitější procento (výnos). O etice a udržitelnosti se bavme jen u přímých investic, tam bych nad tím asi přemýšlel.

Dovoluje nám to poznat na začátku lépe naše klienty. Dovoluje nám to se k tomu zpětně vracet. A co je hlavní, je vidět, jak u toho klienti fakt přemýšlí, komentují to a prozradí nám spoustu dalšího. Pak víme, jak přistoupit ke zbytku.

#zivotsfiduciam

blog post image

Připravujeme webinář: Proč si platit svého finančního poradce a jaká má být jeho přidaná hodnota?

04. 07. 2023 Autor: Antonín Vacula

Proč jako honorovaní poradci pořádáme webinář na toto téma? Protože můžeme a chceme. Samuel se léta pohyboval v provizním poradenství, má zkušenosti přímo z praxe a ví, jak to u provizních finančních poradců chodí. Já jsem oproti tomu působil roky v bance, často jsem se prostřednictvím klientů stýkal s provizními poradci, a proto dokážu poskytnou objektivní a odborný pohled. 

Hlavní myšlenkou webináře je ukázat veřejnosti, jak funguje provizní a honorovaný poradce, jaká je jejich motivace a kdy je lepší obrátit se na toho či onoho poradce. Na webináři nebudou chybět příklady z praxe, ukázky našich klientů, inspirace ve formě našich reportů klientům a mnoho filozofie. 

Termíny webináře: 

13. 7. 2023 od 18.00 do 19:30 

3. 8. 2023 od 18.00 do 19:30 

 

A pro cizince žijící v Česku (v češtině):

20. 7. 2023 od 18:00 do 19:30 

10. 8. 2023 od 18:00 do 19:30 

 

Registraci pro Vámi vybraný termín provedete zde

 

Budeme se na Vás těšit. 

blog post image

Máte pocit, že mít finančního poradce je ostuda?

05. 06. 2023 Autor: Antonín Vacula

V minulém týdnu jsem měl schůzku s mladou slečnou. Právě získala doktorský titul, je inteligentní, má neskutečné všeobecné znalosti a přesto na schůzku došla s pocitem studu, že nemá takovou finanční gramotnost, aby byla schopna sama rozhodnout, jak naložit s vyšší částkou, kterou od rodičů dostala (bavíme se o nižších jednotkách milionů).

Tohle není ojedinělý případ, ale kdy Vás co učil o financích? Ve školství se o financích téměř nic neučí, alespoň mě ve škole učili maximálně o bankovkách a kdo je na jaké bankovce. Co se týče samostudia, znám velmi málo jedinců, kteří by se v oblasti financí vzdělávali a zároveň je to neživilo (a těch pár jedinců které znám, patří mezi naši klienty).

Občas musíme klientům vysvětlit, že to není žádná ostuda. Naše znalosti pramení z toho, že nás finance baví, několik let v nich pracujeme a díky tomu máme hodně zkušeností z praxe. Přesto se ale pořád musíme vzdělávat, protože finance jsou tak široký a měnící se obor, že v něm prostě nesmíte usnout na vavřínech. Zkrátka se kolem toho točí celý náš život, a lidé nás platí za to, abychom jim pomáhali. Je to přirozené. Vždyť je na tom postavený kapitalismus a celá naše společnost, každý umí něco jiného a nikdo na světě neumí vše na 100 %.

Dám Vám příklad, který vztáhnu na sebe. Při jakékoliv menší vadě v domácnosti volám opraváře. Měl bych se snad stydět za to, že neumím opravit záchod? Možná bych to dokázal opravit sám, ale stálo by mě to 10x tolik času, hodně nervů a výsledek by byl na pováženou. Radši si na to zavolám někoho zkušeného, kdo ví co dělá a udělá to tak, jak má.

Výše zmíněná klientka by taky mohla prostředky rozložit mezi termínované vklady a spořicí účet. Ale sama ví, že to půjde udělat lépe a proto nás vyhledala. Zvlášť ve financích můžou být chyby opravdu drahé a naší úlohou je tyto chyby eliminovat a provést Vás celým finančním světem.

A teď Vás možná překvapím! I každý rozumný finanční poradce má svého poradce. Proč? Protože i finanční poradce potřebuje objektivní názor. Velké sebevědomí kvůli znalosti obou a emoční zainteresovaní jsou strašáci, kterým se zkrátka málo kdo dokáže sám vyhnout.

blog post image

Evropská komise jednala o zákazu provizí, pobídek a o pravidlech pro finfluencery

31. 05. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Finfluenceři či zákaz provizí a pobídek. 🏦 O tom jednala Evropská komise 24. května, teď je na řadě Evropský parlament a Rada EU. 🇪🇺

Jsme rádi, že se toto téma na evropské půdě řeší, a že i závěry průzkumu Evropské komise ukázaly, jak jsou provize a střet zájmu problém. Proti těmto závěrům stojí ale silné lobby bank a pojišťoven, hlavně z Německa a Francie. I přes lobby dochází k hledání cest, tak uvidíme, kam se to celé posune, zpřísnění je ale velmi pravděpodobné. Za zmínku stojí i uvědomění si, že dnešní trend finančních influencerů je pro retail nebezpečný, a že bude třeba v této oblasti oprášit regulace a klást podmínky i osobám, které radí online na internetu, kdy nyní nepotřebují žádná oprávnění, nejsou postižitelná a nenesou odpovědnost. 

Níže citujeme překlad části článku z webu euractiv.com, konkrétně tohoto článku.

Citace:
Problém spočívá ve způsobu distribuce mnoha investičních produktů v EU. Finanční poradci často nedostávají zaplaceno od retailových investorů, kterým údajně radí, ale prostřednictvím provizí za prodej od dodavatelů finančních produktů.

Tento systém vytváří tendenci finančních poradců prodávat produkty, za které dostanou největší pobídky, místo aby prodávali produkty, které jsou pro retailové investory nejvhodnější.

Některé země, jako například Nizozemsko, tyto pobídky zakázaly, aby lépe sladily zájmy poradců se zájmy retailových investorů. Stejnou možnost zvažovala i Komise, jak dokládá její vlastní posouzení dopadů, které zákaz pobídek považovalo za nejlepší politickou variantu. "V této fázi jsme velmi pečlivě vyhodnotili, že zákaz ze dne na den by byl příliš rušivý," uvedla komisařka Mairead McGuinnessová. "Zakazujeme však pobídky k prodeji pouze za účelem provedení, pokud se nejedná o poradenství," dodala.

Kromě toho Komise navrhla zavést přísnější požadavky na to, kdy lze pobídky vyplácet, a na druh informací, které musí být retailovým investorům k dispozici. Kromě toho chce Komise zavést přísnější pravidla pro osoby, které nabízejí finanční poradenství prostřednictvím sociálních médií, tzv. finfluencery.

blog post image

Vyrazili jsme do Londýna na konferenci

24. 05. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Rok se s rokem sešel a my opět vyrazili do Londýna na konferenci asociace FEIFA, ve které jsme hrdými členy. FEIFA je britská organizace združující poradenské firmy z celé Evropy. Sdílí mezi sebou know-how, diskutuje a spoluvytváří nejnovější legislativu a má na starost celou řadu dalších věcí.

Díky tomu jsme se měli opět možnost setkat s poradci z celé Evropy, mluvili jsme (překvapivě) s poradci z Londýna, ale třeba i ze Slovinska či Francie. Kromě poradců či wealth managerů byli na konferenci i lidé z asset managementu a dalších oblastí finančnictví. 

Zaznělo několik skvělých prezentací od různých řečníků. O konkrétních tématech se rozepíšeme příště, ale pár bodů Vám napíšeme:

  • Vlády utrácí více a více na obranu a kybernetiku,
  • poptávka po mědi je větší než nabídka,
  • celkově roste význam nerostných surovin,
  • to by mohlo podporovat a přinést výhodu rozvíjejícím se trhům,
  • v dalších letech se budeme potýkat hlavně s enviromentálními riziky, v TOP 10 jich je převaha,
  • USA vynaložili již přes bilion dolarů na transformaci energetiky,
  • podívali jsme se na hlavní zdroje energie jednotlivých zemí v EU,
  • Čína má v dalších 15 letech zbudovat přes 150 jaderných reaktorů, to je víc, než zbytek světa postavil za posledních 35 let,
  • extrémně roste trh s udržitelným jídlem,
  • dost bylo i dalších témat ohledně ESG - třeba růst vnímaní této problematiky mezi investory.

Jsme moc rádi, že máme možnost vyrážet na podobné akce, rozšiřovat síť kontaktů, slyšet různorodé názory a vylézt z naší bubliny v České republice. Přestože děláme poradenství v ČR, vše je více a více globální a my tak musíme přemýšlet. 😊

blog post image

Rodinné holdingy a jejich výhody i úskalí

23. 04. 2023 Autor: Antonín Vacula

Rothschildové, Rockefellerové, Warren Buffet či seriálová rodina Shelbyových z Peaky Blinders, všichni mají něco společného. To něco je držení majetku v rodinném holdingu, který je zpravidla založen formou svěřeneckého fondu. Jedná se o způsob, jak efektivně spravovat, chránit a přenášet rodinné jmění na další generace.

Ve zkratce, zakladatel (tj. majitel majetku) svěřuje správu svého majetku správci (tj. správní radě svěřeneckého fondu), který má za úkol majetek spravovat a využívat způsobem určeným zakladatelem fondu. Správce fondu také zastupuje fond vůči třetím osobám.

Zakladatel fondu má možnost určit, jakým způsobem se majetek bude spravovat a využívat, kdo bude mít nárok na příjem z fondu a jak se bude rozhodovat o dalších otázkách týkajících se majetku. Například může určit, že se majetek bude investovat do konkrétních aktiv, jako jsou akcie, nemovitosti nebo podnikání.

Výhody:

  • snížení rizika ztráty majetku v důsledku rozvodů či úpadku podniku,
  • řízení fondu podle pravidel stanovených v rodině 
  • možné snížení daňového zátěží,
  • lepší přenos majetku na další generace,
  • oddělení majetku od řízení podnikání, řízení podnikání dokonce může být svěřeno nezávislým manažerům nebo profesionálním správcům,
  • majetek je flexibilní, protože není vlastnictvím jednotlivých členů rodiny, je možné s ním nakládat mnohem volněji a efektivněji,
  • anonymita - majetek svěřeneckého fondu není veřejně znám a majitel může být skrytý.

Nevýhody:

  • náklady na založení fondů,
  • náklady na odbornou pomoc právníků, finančních poradců a celkovou správu fondu,
  • možná komplikovanost při správě z právního hlediska,
  • možné neshody v rodině ohledně správy majetku,
  • problémy při financování ( obtíže při vložení nemovitosti do zástavy).

Ačkoliv věřím, že má svěřenecké fondy většina populace spojené s těmi nejbohatšími lidmi světa, své uplatnění si svěřenecké fondy najdou i mezi námi, obyčejnými smrtelníky. Například pokud více osob vlastní společně jednu nemovitost, může být založení svěřeneckého fondu výhodné, protože může být ušetřeno na daňových povinnostech a majetek bude snáze přenositelný na další generace.

blog post image

Nezapomeňte na pravidelné nepravidelné výdaje

16. 04. 2023 Autor: Antonín Vacula

Zkuste se zamyslet, kolik ročně utratíte za dárky k narozeninám, vánocům, dovolené, ale například i za opravu auta či jízdenku na tramvaj apod. Pokud si uděláte kompletní seznam, zjistíte že se nejedná o malou položku. Kam ji ve Vašem finančním plánu ale zařadit? 

 

Pravidelné nepravidelné výdaje jsou velmi důležitou částí finančního plánování. Tyto výdaje se svými klienty započítáváme do pravidelných měsíčních/ročních výdajů. 

 

Vysvětlení na názorném příkladu při měsíční bázi: 

Pan Novák měsíčně platí 14 000 Kč za nájem, 6 000 Kč za jídlo, 4 000 Kč si odkládá do fondů, 2 000 na spořicí účet (pro doplnění rezervy), 1 200 Kč za telefon a internet, 1 000 Kč za pohonné hmoty a navíc si čtvrtletně platí šalinkartu za 1370 Kč (pro pražáky lítačku). Každý rok jezdí na dovolenou za cca 40 000 Kč pro celou rodinu a 40 000 Kč utratí za dárky na Vánoce a narozeniny. Jednou ročně také jezdí do servisu, kde nechá přibližně 4 000 za výměnu oleje a servis auta. 

Pravidelné výdaje:

14 000 + 6 000 + 4 000 + 2 000 + 1 370/3 měsíce + 1 200 + 1000 = cca 29 tisíc (28 657 Kč)

Nepravidelné výdaje:

40 000 + 40 000 + 4000 = 84 000 Kč, což je mimochodem o něco více, než průměrný plat pana Nováka. 

Protože je pan Novák finančně gramotný, spočítal si, že měsíčně tedy jeho nepravidelné pravidelné výdaje dělají 7 000 Kč (84 000/ 12). Tuto částku si tedy pravidelně odkládá na spořicí účet, a tím pádem z nepravidelných výdajů dělá výdaje pravidelné a ví, že před Vánoci bude mít na účtu přesně takovou částku, jakou běžně potřebuje. 

 

Pokud chcete mít své finance pod kontrolou, jako u stavby domu je potřeba mít předem stanovený plán, díky kterému přesně víte, jak na tom jste a co si můžete dovolit. 

blog post image

Jak na "krátké" peníze?

13. 04. 2023 Autor: Antonín Vacula

Vzhledem k vysokým sazbám v České republice čím dál více klientů řeší, jak co nejlépe zhodnotit peníze. Podíváme se na to, jaké jsou dnes hlavní možnosti uložení tzv. "krátkých" peněz, tedy peněz, které potřebujeme v rozmezí 1-12 měsíců.

Z pohledu bývalého bankéře můžu říct, že 90 % klientů nedá dopustit na spořící účet, ať jde o jakýkoliv cíl uložení prostředků. Spořicí účet Vám garantuje (v souvislosti sazeb České národní banky - dále jen ČNB) danou sazbu, prostředky jsou likvidní, banka za Vás příjem z úroků sama zdaní a nehrozí Vám zde téměr žádné riziko (viz. Neviditelná rizika příliš konzervativních produktů)

Dovolím si zde udělat malé srovnání spořicích účtů, termínovaných vkladů a často opomíjených repo účtů.

Pevně věřím, že spořicí účet všichni používáte a proto jej není potřeba nějakým způsobem představovat, přejdu tedy rovnou k termínovaným vkladům. Termínovaný vklad je velmi podobný spořicímu účtu, až na dva důležité aspekty. Prvním je, že není likvidní. Termínovaný vklad je vždy zřizován na předem stanovenou lhůtu a při jejím porušením se dost pravděpodobně setkáte s poplatkem (1 % - 5 % z vybírané částky, případně z úroku nebo dle individuální domluvy). Druhým a tím pozitivním aspektem je fixace sazby dobu vkladu. 

V praxi to tedy může vypadat tak, že Vy a Váš partner máte každý 100 tisíc, které minimálně rok nebudete potřebovat. Vy se rozhodnete pro roční termínovaný vklad se zhodnocením 5,3 % p. a. . Oproti tomu Váš partner zvolí zhodnocení na spořicím účtu, kde má dokonce sazbu 5,5 % p. a.. Na první pohled to vypadá, že partner zvolil lepší cestu, protože má o 0,2 % vyšší zhodnocení. Ale co se stane, když ČNB sníží úrokovou sazbu? Vy budete mít stále stejné podmínky, roční zhodnocení s 5,3 % , ale Váš partner rázem v reakci jeho banky na snížení sazeb bude mít zhodnocení pouze 4 %. Kdo je na tom teď lépe? Toto je mimochodem hlavní důvod, proč banky nabízí nejvyšší zhodnocení většinou na roční termínované vklady, protože v delším horizontu je pravděpodobné, že ČNB opravdu sazby sníží a pokud by například sazba byla 4 %, ale vy máte na termínovaném vkladu fixovanou sazbu 5,3 %, musela by Vám tento rozdíl vyplácet z vlastních kapes, což jak všichni tušíme, úplně není v jejím zájmu. 

Zamyslete se tedy nad tím, jak volné finance budete potřebovat, jaké s nimi máte plány? Jak dlouho je můžete postrádat? Vždy je lepší být o krok napřed před bankou. 

A teď Vám představím repo fondy, případně repo účty, kdo zná, čest výjimkám. Pro všechny koho děsí slovo fondy, čtěte dál. Zjednodušeně, repo fond využívá zejména reverzních repo operací ČNB, tj. operace, kterými ČNB ovlivňuje sazby - ČNB půjčuje obchodním bankám s úrokem (statní pokladniční poukázky ČNB, pokladniční poukázky a státní dluhopisy). A i Vy můžete být těchto operací součástí. Repo fondy téměř kopírují sazbu za kterou ČNB půjčuje peníze bankám, pouze jsou očištěné o obhospodařovací poplatek (cca 0,5 %). Suma sumárum, jedná se tedy o produkt s nízkým rizikem, slušným zhodnocením (aktuálně přes 6 %) v poměru vůči riziku a likviditou do 2 týdnů. Pozor. Jeden mini háček to ale má, úrok z repo fondů je vyplácen v hrubém, je tedy na Vás tento zisk zdanit, na druhou stranu ale stejně více získáte. Jak to? Pokud prostředky v repo fondu držíte, úročí se Vám složeným úročením hrubý úrok, tím pádem dostáváte úrok i z částky, kterou následně daníte. Pokud jste zaměstnanec, musíte tento zisk přidat do daňového přiznání, případně můžete zvážit některý z dříve uvedených produktů, kde je sice nižší výnos, ale daní jej přímo banka a Vám tím pádem odpadá starost navíc.

Závěrem bych dodal, že nehaním spořicí účty, jen je potřeba pochopit jeho význam. Spořicí účet je skvělý pro uložení krátkodobé rezervy, kterou potřebujete pro pokrytí neočekávaných výdajů (pokud se Vám pokazí lednička, nemůžete čekat dva týdny, natož rok, abyste peníze vybrali a koupili novou). Pro další přebytečné prostředky ale rozhodně existují lepší cesty, jak je zhodnotit - vše závisí na finančním plánu a plánování všeobecně. 

blog post image

Jak fungují brokeři s nulovými poplatky?

26. 03. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Brokeři, kteří prezentují nulové poplatky, jsou trendem dnešní doby. Jak ale víme, zadarmo ani kuře nehrabe, a tak i nulové poplatky asi zas tak nulové nebudou. Reklamy na nulové poplatky najdete jak u brokerů v Evropě (třeba eToro, XTB či Trading212), tak i u amerických (například známý Robinhood či Charles Schwab). Z něčeho tyto společnosti žít musí, protože prostory, lidé, IT, bezpečnost, audity apod. se samy nezaplatí.

Broker může mít řadu příjmů, namátkou jako:

  • Úroky z držené hotovostí,
  • z poskytnutých úvěrů,
  • z půjčování akcií na short selling,
  • či z plateb za tok objednávek.

Právě na to poslední se dnes podíváme. Platba za tok objednávek (Payments for Order Flow) je situace, kdy market maker (3. strana, mimoburzovní, kde se střetává nabídka a poptávka) platí brokerům, aby tito brokeři směrovali objednávky svých klientů k danému market makerovi (například Virtu Financial, Citadel Securities a další). Když investor zadá objednávku k nákupu nebo prodeji akcií, může být tato objednávka směrována na několik míst, například na klasickou burzu nebo právě k market makerovi. Pokud je objednávka směrována k market makerovi, který platí za tok objednávek, broker, který směruje objednávku k market makerovi, může získat určitou provizi za tuto objednávku.

Market maker, ke kterému se tedy schází 2 strany (poptávající a kupující), si od každé strany odtrhne mikro část. Strana prodávající prodá za trochu méně a kupující koupí za trochu dráž - tomu rozdílu se říká spread. Spread je příjem market makera a ten se o něj může právě rozdělit s brokerem (provize), který tu objednávku svého zákazníka přivedl. Řekněme, že market maker nakoupil 100 akcií společnosti Apple (AAPL) od prodejce za cenu 152,01 USD za akcii a poté otočil a prodal tyto akcie kupci za cenu 152,04 USD za akcii. V tomto příkladu by market maker na příkazech vydělal pouze 0,03 USD, ale market makeři zpracovávají miliony příkazů denně.

Investor tu reálnou cenu nevidí. Při uzavírání obchodů proudí data z veřejných burz a agregují se do výpisu známého jako NBBO neboli National Best Bid and Offer. Když tedy investoři vidí cenu akcie společnosti ve své obchodní aplikaci, ve skutečnosti vidí cenu vygenerovanou z NBBO.

Toto využívá ve velkém například americký broker Robinhood, pro kterého je to hlavní zdroj příjmů, má z toho více než 70 % svého celkového příjmu. Robinhood byl za to i několikrát pokutován, v roce 2020 dostal od SECu pokutu 65 milionů dolarů, protože uváděl nepravdivé informace o zdrojích příjmů a o tom, že je služba bez poplatku. Dle SECu takto klienti přišli i přes “nulové poplatky” o více než 34 milionů dolarů. Komise SEC zjistila, že společnost Robinhood si vyjednala sazbu platby, která byla "podstatně vyšší" než ta, kterou obchodní firmy obvykle platí brokerům: pouze pětina platby by šla zákazníkovi ve formě zlepšení ceny, čtyři pětiny by připadly Robinhoodu. Komise SEC uvedla, že jiný tvůrce trhu posílal 80 % platby zákazníkovi prostřednictvím zlepšení ceny a 20 % brokerovi, který pokyn směroval.

Existují obavy z toho, že brokeři, kteří směrují objednávky za market makerem, mohou mít motivaci směrovat objednávky na méně výhodné platformy kvůli větším provizím, což by mohlo být v rozporu se zájmy investorů. I proto jsou platby za tok objednávek v některých zemích, například v Evropě, zakázány nebo omezeny kvůli obavám z nedostatečné transparentnosti a střetu zájmů. V USA jsou však povoleny za určitých podmínek a jsou pod dohledem regulačních orgánů, jako je například Securities and Exchange Commission (SEC).

Největší střet zájmů tedy spočívá v tom, že brokera může motivovat směrování objednávek na základě vlastního zisku z platby za tok objednávek namísto na základě nejlepšího zájmu klienta. To může vést k tomu, že broker preferuje směrování objednávek za market makerem, které nabízí větší provize, namísto na platformy, které nabízejí lepší likviditu a nejlepší cenu pro klienta. V takovém případě broker přednostně zpracovává objednávky, které mohou být méně výhodné pro klienta, ale které mu přinesou větší zisk. To znamená, že broker neklade zájem klienta na první místo a tím se zvyšuje riziko, že klient bude obchodovat s méně výhodnými cenami a podmínkami. Tento problém může být ještě zesílen v případě, že broker má sám vlastní zájmy na trhu a využívá informace získané z objednávek svých klientů k tomu, aby vlastní pozice na trhu maximalizoval. To může vést k dalším konfliktům zájmů, které by mohly být na úkor klienta.

Rizikem také je, že je broker tímto motivován motivovat své klienty k více frekventovanému obchodování. I proto dnes spousta obchodních platforem připomíná hry, protože gamifikace uživatelů právě zvyšuje frekvenci obchodů. Gamifikace se projevuje už jen tím, jak appka/platforma pracuje s UX funkcemi, jaké používá barvy, slova, ale gamifikace může mít i podobu jakou zvolilo třeba eToro: kopírování jiných obchodníků, ukazování trendy akcií apod.

Kdybychom ale měli najít i výhody, tak by to třeba mohl být rychlý nárůst retailového investování. Právě vidina nulových poplatků, appek v telefonech a celkově lepší dostupnosti investování pomohla boomu, jaký jsme v posledních letech zažili. Společnosti přijímající platby za tok objednávek také tvrdí, že zákazník díky tomu dostává rychlejší likviditu a kolikrát lepší cenu než na samotné tradiční burze. V tomto je ale složité, že není jasné, jak se rozdělí výhody ze zlepšení ceny, neexistuje regulace, která by toto určovala. Broker je na jednu stranu zodpovědný vůči akcionářům a má maximalizovat zisky, na stranu druhou musí provádět pokyny ve nejlepším zájmu klienta (best execution policy). 

My zastáváme cestu, že je lepší poplatky vidět a transparentně platit, než být současní platformy, která připomíná více hru než investiční platformu, a která přede mnou poplatky skrývá. Jak se bude dále tato problematika vyvíjet je otázkou, ale pravděpodobně k přísnějším regulacím dojde. Obecně to ale není jednoduchá problematika, snažili jsme se ji tedy popsat co nejvíce jednoduše z toho, co jsme načerpali my.

blog post image

Case study: klienti, kteří za 2 roky stihli, co někteří za 10 let

24. 03. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Tato case study má v sobě vše. Nejen, že dokonale vyjadřuje podstatu naší služby, ale ukazuje i jak důležitý je v celé spolupráci přístup klienta, jeho ochota přemýšlet, rychle jednat, spolupracovat, důvěřovat a opravdu něco dělat.

Příběh níže se odehrál přesně během 2 let. S klienty jsme se poprvé setkali někdy v únoru 2021. Potkali jsme mladý pár s vlastním bytem o cca 40 m2 v jednom z větších měst. V té době s relativně normálními příjmy a, vlastní zdroje byly ve statisících korun. Hlavní zadání bylo, že chtějí prodat stávající byt a koupit nový, větší o 70 - 80 m2. 

Pojďme si poodstoupit od všeho a přemýšlet

Neplníme zadání. Respektive jej neplníme slepě tak, jak nám někdo řekne. Domluvili jsme se, že zpomalíme a začneme přemýšlet a počítat. Důležité bylo, že byli klienti otevření přemýšlet nad řešeními. Zvažovali jsme několik scénářů:

  • Prodat stávající byt, koupit nový velký byt, většinu “vycashovat” a dofinancovat cizími zdroji.
  • Prodat stávající byt, koupit nový velký byt, vedle toho pořídit jeden menší levnější na pronájem a využít více cizích zdrojů než ve variantě první.
  • Nechat stávající byt, koupit nový velký byt, stávající pronajmout a maximalizovat využití cizích zdrojů.

Prošli jsme si detailně rozpočty, volné cashflow, zvažovali jsme jak jsme schopni případně snižovat výdaje, co by s námi udělal výpadek nájmu, co by s námi udělal růst úrokových sazeb, jaké rezervy musíme držet, daňové dopady apod. Konzultovali jsme vedle toho s úvěrovým specialistou, zda jsme vůbec schopni celý záměr v bodě 3 realizovat.

Po zvážení všech scénářů a otevřenosti klientů vůči řešení jsme se rozhodli byt ponechat a pronajmout a vedle toho pořídit nový větší pro vlastní bydlení.

Kupujeme, pronajímáme, financujeme stěhujeme se

Nastal náročný proces. Kupovali jsme byt, jenž byl součástí developerského projektu. Začali jsme řešit financování, které jsme měli dopředu ověřené a tlačili jsme celkem na realizaci, protože započal růst sazeb. Stihli jsme ještě něco kolem 2 % p. a., což bylo pro nás klíčové. Vedle toho jsme museli nechat ocenit možný výnos z pronájmu bytu a garážového stání. To bylo pro nás taktéž klíčové číslo. Začali jsme také komunikovat s developerem a kontrolovat smlouvy (rezervační, smlouvy o smlouvě budoucí kupní a kupní). Po revizi jsme připomínkovali několik bodů a postupně došli k vzájemnému konsenzu. Toto vše se odehrávalo během března až června 2021. 

Během financování jsme dojednávali podmínky čerpání a celou podobu platebních podmínek s bankou. Potřebovali jsme vše sehrát tak, aby nám splátky začaly v moment, kdy začneme pronajímat byt a tudíž aby i v ten moment proběhlo stěhování. Financování jsme postupně dotáhli a mohli jsme si odškrtnout. Taktéž jsme byli spokojení s právními záležitostmi v rámci nabývacích smluv. Byli jsme připraveni takřka ve všem.

Co nás ale trápilo, byla nejistota ohledně dokončení a kolaudace bytu. Vše se protáhlo tak, že jsme se stěhovali a čerpali až někdy v lednu 2022. Během toho jsme museli být celou dobu připraveni a taktéž jsme inzerovali byt u kterého jsme asi 2x museli odsunout termín nastěhování, protože se nám posunul termín kolaudace. Celé období jsme přečkali, v lednu 2022 proběhlo stěhování a od února 2022 byl v původním bytě nový nájemník za nadstandardní nájem, navíc se podařilo pronajmout zvlášť parkování stání. Celý tento proces jsme řešili s vybranou RK, se kterou jsme mimo cenotvorbu a samotný výběr nájemníka komunikovali i podobu nájemní smlouvy.

Podařilo se nám tedy relativně krásně spojit počátek pronájmu, stěhování a první splátky hypotéky. Taktéž jsme mohli naskočit do nového režimu připraveného rozpočtu

Máme dost cílů

Zábava s nemovitostmi ale nebyla jediná. Měli jsme řadu dalších cílů: zachovat stávající komfort z hlediska životního stylu a budgetů třeba na cestování, neomezovat se splátkami úvěru, připravit si budget na dítě, které bylo výhledově v plánu, počítat s mateřskou/rodičákem, vyměnit za 5 let auto a investovat na stanovenou rentu. Uff, není toho málo. 

Vzali jsme zdroje na účtech a cashflow a začali sekat na části. Co zůstane v rezervách, co nám zbyde na odložení/investování, jaké máme volné cashflow. Budget jsme na plánované dítě jsme odložili do protiinflačních dluhopisů, vyšší rezervy drželi na spořicích účtech a spočítanou částku na rentu jsme investovali ve vytvořeném investičním portfoliu. Zapracovali jsme do toho i auto, ale museli jsme si jasně stanovit posloupnost priorit, tedy jaký cíl je pro nás jak důležitý. Modelovali jsme také situaci, kdy opravdu dojde na těhotenství a počítali jsme nucené změny v investování a celkově v rozpočtu. Počítali jsme také s tím, že k dluhopisům se dostaneme 1x ročně. 

Nastavujeme pojistné částky

V průběhu jsme také vyřešili téma pojistek. Určili limity na pojistky bytů, nechali majetkové specialisty zpracovat produkty a pohlídali si odpovědnost v občanském životě a z držby nemovitostí. Současně jsme pohlídali a zařídili pojištění odpovědnosti nájemníka. Mimo jiné jsme dali dohromady životní pojištění. Určili jsme připojištění, které opravdu potřebujeme a počítali pojistné částky. Dopočítávali jsme různé důchody, simulovali jsme různé situace a diskutovali, co by bylo s majetky, kdyby jeden z nich zemřel.

Co když někdo z vás umře? Notář do pozoru

Ach, nepříjemné téma. Ale museli jsme jej diskutovat. Sedli jsme ke stolu a bavili se o tom, jak by si představovali, že by vše vypadalo. Dohodli jsme se, jak by se s majetky nakládalo a tomu přizpůsobili i pojistné částky, ale také nám vznikla potřeba upravit možné dědické schéma. Důvodů to mělo vícero, ale potřebovali jsme mít jasně daný scénář, jak by rozpad majetků po smrti jednoho z páru vypadal. Majetků není málo, úvěr není nízký a byly tam ještě jiné konsekvence. Tak jsme započali konzultaci s notářem, popsali jsme mu situaci, představu o řešení a dali dohromady podobu závětí.

Rok 2022 - sotva jsme se přestěhovali, přišla svatba a syn

Sotva jsme se přestěhovali, čekaly nás další 2 věci. Plánovaná svatba a taky přišlo to, co se trochu plánovalo - klienti nebudou 2, ale rozrostou se o dalšího člena. Tak začínáme pomalu od začátku. Procházíme, zda vše, co jsme nastavili, dává smysl a začínáme připravovat rozpočet na dalších 12 měsíců. Počítáme mateřské, řešíme rodičáky, počítáme výdaje na dítě. Byt nám nakonec skrze vybavení vzal trochu více peněz a rezerva nám padá, tak si na 6 měsíců před porodem měníme plán cashflow: pozastavujeme investice a vysokou fixní částku pravidelně odkládáme, čímž rezervu společně s končícím proinflačním dluhopisem v daném roce zvládáme dostat zpět na úroveň, kterou jsme chtěli držet. Ke konci roku se rodí potomek a manžel postupně zapracoval i na navýšení příjmů o více než 100 % a my jsme tedy schopni i v kombinaci s rodičákem začínat investovat opět téměř celou částku, kterou potřebujeme. Vstupujeme s tímto do roku 2023.

Rok 2023 - Optimalizujeme daně a připravujeme se na klid

Počátkem roku 2023 nám vzniká první daňová souvislost v souvislosti s nájmem, k tomu řešíme příjmy od více zaměstnavatelů, a tak společně s daňovým poradcem procházíme tvorbu daňového přiznání. U nemovitosti využíváme skutečné náklady jako např. odpisy a řadu dalších, čímž si snížíme daňovou povinnost, protože nepotřebujeme teď ani nějak dále úvěrovat v horizontu 1 roku. Podepisujeme plnou moc a daňový poradce již tuto povinnost kompletně vyřídí. Současně navyšujeme nájem, ne o celou inflaci za 2022, ale o určitý podíl. My vedle toho začínáme v Q1 pomalu naskakovat na rozpočet sestavený z konce roku 2022 a tak nějak věříme, že po 2 letech, poprvé od počátku spolupráce, se nám vše uklidní a všichni si na chvíli oddechneme. :) 

Kdo na tomto doposud pracoval

9 lidí. To je počet, který se dostal s našimi klienty do kontaktu a který má svůj podíl na tom, že se dosud vše podařilo. 

  • Já, jakožto poradce (interní),
  • naše asistentka (interní),
  • daňový poradce (externí),
  • notář (externí),
  • právník (externí),
  • 2 lidé z realitní kanceláře (externí),
  • úvěrový specialista (externí),
  • majetkový specialista (externí).

Zajímavost

Napadlo nás se podívat, kolik jsme si už poslali mailů. Počet emailových vláken je: 44 s manželkou, 68 s manželem.

Vytvořené tabulky a propočty ani nepočítáme.

Resumé

Toto je přesně jeden z případů, ve kterém jsme za krátkou dobu měli možnost řešit opravdu ledasco. Taky je to přesně ten případ, ve kterém se ukazuje, že v čem je podstata wealth managementu. Není to jen o investicích a výnosech (ne, že by to nebylo důležité), ale je to úplně něčem jiném. Ani jedna ze stran jsme na začátku nevěděli, co vše nás čeká. Změnilo se toho hodně za krátkou dobu. Měli jsme ale od počátku jasně stanovené dlouhodobé kroky a do toho zapracovávali ty rychleji měnící se aspekty. Měli jsme kontrolu nad celkem, nad celými majetky a díky tomu si dokázali pohlídat sebemenší detail. Někdy jsou první roky spolupráce klidné, a pak přijde náročnější období, někdy tím náročnějším obdobím rovnou začneme a na klidnější se těšíme. Víme, že teď můžeme začít přemýšlet zase více systematicky, vše stabilizovat a posouvat dál to, s čím se začalo.

Celé to ale také ukazuje, že to není jen o nás, ale i o klientovi. Jinak by spolupráce nefungovala. Toto jsou příklady věcí, které byly důležité:

  • Klienti byli maximálně otevření, nic pro nás nebylo tabu. Ať už to bylo jakékoliv téma, v klidu jsme jej mohli řešit a diskutovat.
  • Byli poctiví, informovali včas a narovinu o každé změně (byť třeba jen v příjmech).
  • Byli otevření jakékoliv myšlence, nápadu, návrhu, nic nebylo hned zamítnuto.
  • Byla mezi námi důvěra v kroky, které děláme.
  • Byla ze strany klientů určitá informovanost, chápou minimálně základy ekonomie apod. a mnohem snáze se nám o všem bavilo.
  • Rychlé reakce: toto je drobnost, ale klienti byli vždy pohotoví a strašně to pomáhalo. Na nic jsme nečekali.

Dalo by se toho najít víc, ale už jen toto ukazuje, jak moc klíčový je nejen dobrý poradce, ale i dobrý klient.

Určitě jsme v case study ještě něco vynechali, ale tyto řádky ukončují text na čtyři A4 a my nechceme z toho udělat čtení na celý večer. Tím tedy příběh našich klientů končí a třeba jej zase za nějaký rok doplníme.

 

blog post image

Neviditelná rizika příliš konzervativních produktů

12. 03. 2023 Autor: Antonín Vacula

Ano, vidíte správně. I ty nejkonzervativnější produkty jako stavební spoření apod. nesou určitá rizika. Jaká rizika to jsou? Odborně bychom tato rizika definovali jako inflační riziko a riziko právní. 

Inflační riziko je aktuální téma. Založili jste si stavební spoření v roce 2020 s fixní sazbou 1 %? V tu dobu pravděpodobně zajímavá nabídka, ale co dnes? Sazby se vyšplhaly na 7 % (březen 2023) a inflace na 17 %. Kvůli fixnímu úročení a vázací lhůtě na 6 let na stavebním spoření nemáte možnost, jak se inflaci bránit, ledaže byste stavební spoření vypověděli, akceptovali ztrátu státní podpory a dost možná také byli ochotni zaplatit poplatek za předčasné ukončení (většinou 1% z cílové částky). Dost pravděpodobně možná budete v minusu, ale aspoň máte větší prostor pro ochranu svých prostředků, vzhledem k vysokým sazbám (spořící účty dnes kolem 5 %, repo fondy přes 6 %) se Vám ztráta rychle vrátí (samozřejmě záleží případ od případu, proto doporučuji vše propočítat, než něco budete rušit). 

Druhým a závažnějším rizikem je riziko právní. Příklad. Máte doplňkové penzijní spoření, či nedej bože penzijní připojištění (zde nemůžete zvolit strategii investování, připojištění je konzervativnější, tudíž má samo o sobě nižší zhodnocení - prodej ukončen v roce 2013), kam Vám jednak přispívá zaměstnavatel, druhak si tam něco málo přispíváte sami a hlavně Vám na něj přispívá stát. 

Jenže co když stát přestane na doplňkové penzijní spoření přispívat? Má tento produkt vůbec cenu nadále zahrnovat do svého portfolia? Ve většině případů nemá. Tyto produkty mají zpravidla vysoké poplatky, nemůžete ovlivnit strategii investic, výnos následně musíte zdanit (pokud jste si vklady odečítali z daní) a hrozí další legislativní zásahy. 

Druhým dechem bych rád dodal, že doplňkové penzijní spoření může mít v určitých případech smysl jako doplněk do Vašeho portfolia, hlavně pokud se Vám blíží čas důchodu a nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Pro mladší ročníky je zde určitě více atraktivnějších způsobů, jak si šetřit na důchod. Vše je ale potřeba naplánovat a dívat se na věci v širším měřítku a tyto produkty brát jako doplněk Vaše portfolia.

Existují občas rizika, byť mírná, která na první pohled nemusíme vidět, ale je dobré nad nimi uvažovat.

blog post image

Převlékli jsme náš podcast do nového kabátu

09. 03. 2023 Autor: Samuel Pšeja

1. 2. 2023 jsme pustili do světa Fiducast, náš vlastní podcast. Po 8 dílech jsme se ale dostali do diskuze s parťáky z Tvůj brand. Došli jsme k tomu, že by dávalo smysl spojit síly. Kluci umí perfektně video, formu, design, prostě marketing. My obsah a hosty. A tak jsme si 9. 2. řekli, že do toho spolu jdeme. 

Uběhly 4 týdny od první myšlenky na rebrand a profesionalizaci do vydání. Desítky hodin, práce 9 lidí, technika za stovky tisíc, řešení každého detailu. Od grafiky, přes hlas do intra, po interaktivní prvky a spoustu dalšího. Ladili jsme každý detail. A vzniklo 5reasons.

Témata ale zůstávají stejná: finance, právo, daně, byznys či marketing.


Robert Neruda. To byl první host podcastu.

Díl vyšel právě ven na YouTube a všech streamovací platformy. S Robertem jsme nemluvili jen o kampani Danuše Nerudová, ale i o antimonopolním úřadu, soutěžním právu, HAVEL & PARTNERS nebo o cenách potravin, Agrofertu a Babišovi.

Budeme rádi za zpětné vazby a postřehy. Chceme produkovat co nejlepší výsledek s co největší hodnotou, tak třeba uvidíte něco, co my ne. 

blog post image

Proč nespekulovat nad cenou koruny, ale měny diverzifikovat?

09. 03. 2023 Autor: Antonín Vacula

Řada lidí v posledních měsících diskutuje nad jedním tématem: nehrozí nám konec koruny? Máme si úspory směnit? Jak na tom bude koruna? Potřeboval bych směnit větší částku, myslíte že mám počkat? Odpověď je vždy stejná: Nevím. Podotýkám, že řada analytiků pár měsíců zpět očekávala větší oslabení koruny (viz například komentář japonské banky Nomura k české koruně), koruna přesto vystřelila skoro do vesmíru. Nedokážu klientům s čistým srdcem říct, jak na tom koruna bude. Dnes, v březnu 2023, máme korunu téměř rekordně silnou. Za pár měsíců může být zase jinak, ale chci tím říct, že přesný scénář nezná nikdo. Díváme se na to jinak. 

Likvidní rezervu držíme v české koruně. Proč? Protože žijeme v Česku a potřebuje rychle volné prostředky. U těchto nechceme absolvovat kurzové riziko. S ostatními prostředky ale pracujeme jinak. Opět se budu opakovat, ale vytvořit si plán je základ. Diverzifikace v oblasti investic už je provařené téma, ale co diverzifikace měn? Mluvím tady o měnovém riziku, pokud je klient, který má příjem v českých korunách, majetky v ČR a investice zahedgované v české koruně, co bude dělat, když koruna úplně padne (devalvuje apod. scénáře). Ačkoliv si to možná neuvědomujeme, vystavujeme se držením pouze české koruny riziku. Proč všechny země drží zásoby v EUR (euro) či USD (americký dolar)? Protože diverzifikují riziko a chtějí mít jistotu, že jejich majetky vždy budou mít svou hodnotu. Proto "dlouhé" peníze držíme primárně v USD (americký dolar), potažmo v EUR (euro), GBP (britský libra), teoreticky i JPY (japonský jen) a CHF (švýcarský frank). Investiční portfolia na delší horizonty tedy "vytahujeme" mimo CZK a tím snižujeme rizika působící na celkový majetek. Důvodů je vícero a problematika měn není jednoduchá, ale pro základní popsání principu to takto stačí.

Neřešil bych tedy krátkodobý pohled na rezervu v českých korunách, protože my tu českou korunu potřebujeme. Pokud bychom se ale bavili o úsporách, které si spoříte do budoucna, dali byste ruku do ohně za to, že za 10, 15, 20 let bude v ČR stále česká koruna? Stále silná jako dnes? Já teda ne, a proto s klienty řešíme to, co můžeme ovlivnit a to je jejich budoucí bohatsví. To, že dnes potřebujeme české koruny je jasné, ale v budoucnu už to tak jasné být nemusí. Co si budeme, česká měna patří mezi rozvíjející se měny vedle polského zlotého, rumunského leie apod. a tudíž můžeme o jejím dlouhodobém významu a stabilitě polemizovat. 

blog post image

Antonín: nová posila z banky

02. 03. 2023 Autor: Admin

Každý by měl mít svého Antonína. 🙋🏻‍♂️

A jednoho takového máme i my ve Fiduciam. Od 1. 3. 2023 za námi přichází nová posila, Antonín Vacula. Antonín má zkušenosti z bankovního sektoru, kdy přes 3 roky působil v Raiffeisenbank. Když jsem 2 roky zpět dorazil do RB něco rychle vyřešit, Antonín se mě ujal a hned mě zaujal. Říkal jsem si, že někoho takového bych jednou rád do firmy. 

Zůstali jsme ve spojení a souhra okolností nás dostala v Q4 2022 k jednomu stolu. Dohodli jsme se na spolupráci a ode dneška je Antonín náš. Má drive, obrovský přehled, udělá pro klienty první poslední, neexistuje pro něj neřešitelný problém a kromě profesionality si udržuje familiárnost, kterou máme rádi. Navíc umí pracovat s anglicky mluvícími klienty pocházející ze zahraničí. Pasuje mezi nás, mě, Barbora a Tomáš, jako pr*el na hrnec. 🫢

No a jak sám Antonín s nadsázkou říká: "Každý by měl mít svého Antonína." Jestli Vy svého nemáte, tak jednoho pro Vás máme. ✌🏻

blog post image

Kupujeme byt v Dubaji

10. 01. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Klientka se nám přestěhovala do Dubaje a já částečně taky. 🌇

Dostala job snů, o kterém mluvila už nějaký rok zpět. Její přesun znamenal nejen velkou změnu pro ni, ale i pro nás. Čekalo nás najednou prostředí SAE, tabulky se nám přehodily do dirhamů a přišly první výzvy. 

🙎🏼‍♀️: Zaměstnavatel mi může přispívat částku xy na vlastní bydlení. Nemůžeme toho nějak využít?
🙎🏻‍♂️: Hmm, teoreticky bychom mohli, bude to docela výzva. Bydlení Vám sice poskytuje, ale proč nemít vlastní byt a nenechat si to platit, kdyby to celé dávalo smysl.

Probrali jsme její plány v Dubaji a plány se samotnou prací, délku kontraktu, možné změny a rozhodli jsme se jít dál.

Začali jsme s průzkumem.

Trochu si nastudovali tamní realitní trh, vývoj posledních let a prognózy do budoucna.
Poptali si hypoteční specialisty napřímo i přes kontakty a začali zjišťovat možnosti a parametry financování.
Zkoumali a studovali podmínky pořízení, různá feečka, ocenění nemovitostí, daně (ano, i v SAE).

Postupně jsme si začali skládat dohromady realistický obraz. Zjistili jsme jaké jsou podmínky financování, že nás zafinancuje kvůli podmínkám asi jen 1 banka a co musíme jako rezident splnit. Zjistili jsme, jaké poplatky/daně nás čekají (real estate fee, property valuation fee, mortgage/property registration fee či fee pro Dubai Land Department). Začali jsme skládat dohromady vlastní zdroje, počítat různé scénáře vývoje cen nemovitostí a možné rozpětí výnosů, které jsme v našem horizontu schopni realizovat. Dopátrali jsme se toho, jak mají v SAE banky nastaveno splácení hypotéky (úrok vs jistina), jaké mají sankce za předčasné splacení apod.

Přemýšleli jsme nad krizovými scénáři, takže známe náš breakeven, máme zjištěno, kolik by nás v případě odchodu ze SAE stál exit z nemovitosti nebo případně její správa a jaké jsou možné nájmy. Zvažovali jsme i kurzové riziko a udělali si celkovou tabulku pro a proti. Taky jsme se museli dopátrat podmínek a cen pojistek či dalších drobností a v řadě těchto věcech jsme připraveni kooperovat s poradci z Dubaje.

Nakonec nám z toho vylezla maximální cena nemovitosti, kterou jsme ochotni pořídit, a další parametry, a rozhodli jsme se pro spuštění celé akce. Hypotéku nám po dobu kontraktu bude z cca 90 % hradit firma, exitové strategie máme, ekonomicky nám to vychází skvěle a došli jsme i k zajímavých zjištěním, že třeba 7,8 % z hodnoty pořizovací ceny nemovitosti jsou všelijaké poplatky - to v ČR od zrušení daně z nabytí neznáme (ale buďme fér, v SAE pak nemají prakticky daně). 

Klienti jdou cestu s námi a my jdeme s nimi. A v tomto případě doslova, protože jsme se dokonce stihli během mého létání po Blízkém Východě na chvíli potkat osobně v Abu Dhabí. 😎✌🏻

#zivotsfiduciam

blog post image

Co je wealth management ve Fiduciam?

17. 09. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Těžká otázka. Je komplexní tak jako naše práce.

Nejsme odborníci na pojistné podmínky. Nejsme portfolio manažeři. Nejsme geniální M&A právník. Nejsme zaměřeni na specifickou oblast.

Vysypte na nás ale sebemenší informaci o Vašem majetku a my to rozsypané puzzle na milion dílků necháme poskládát do nádherného obrazu. Milujeme big picture thinking, souvislosti, řešit komplexní problémy. Když nám řeknete, že chcete vyřešit 1 věc, my si hned vybavíme dalších 10 s ní souvisejících, nad kterými se musíme zamyslet, a na které bychom měli mít odpovědi, než tu 1 jednu Vaší věc rozsekneme. Našim úkolem je Váš majetek řídit, hledat příležitosti a zabránit hrozbám. Vidět to, co nevidíte.

Představte si, že jste ve vrtulníku na obloze a vidíte velkou krajinu. Díky tomu, že vidíte, co se děje v okolí velké oblasti, můžete osobě, která je uvnitř jedné vesnice, dávat různé pokyny podle místních postupů, protože si jste vědomi vnějších vlivů způsobených jinými faktory, které nejsou uvažovány lokálně. Ta osoba zná ale zase perfektně místní podmínky. Doplňujete se.

A to je přesně ono. To je naše role. Když uděláme krok, musíme vědět, co je dalších 5 kroků, jak je budeme řešit, a co vše to ovlivní. Musíme pak najít na dílčí expertizu detail-oriented thinking lidi, se kterými budeme kooperovat a řídit Váš majetek jako celek.

Komunikujeme s bankéři, úvěrovými a pojišťovacími experty, realitními makléři, právníky, daňovými poradci, znalci, notáři, investory, developery nebo i s Vaší rodinou. Musíme zpracovat kvanta informací, pochopit je a vyhodnotit. Musíme mít všeobecný a co nejaktuálnější rozhled a současně se vžít do Vaší pozice, do Vaší role.

Je to dost ekonomie, taky právo, daně, reality, psychologie a nebo prostě kritické myšlení a všeobecný rozhled. Je to mix různých věd a témat. Je to wealth management. Správa Vašeho bohatství.

Rádi bychom Vám dali konrétní příklad, ale každý je tak individuální... Pomáháme s investičními portfoliemi, financovat, tvořit pojistné plány, realizovat nemovitostní transakce, tvořit dědická schémata, skládat rozpočty, definovat cíle, všímat si právních či daňových problematik nebo prostě hledat odpovědi na obecné otázky a obavy. 

Když se nás tedy někdo zeptá, co přesně děláme, můžeme vlastně říct, že skládáme puzzle? 🧩😂

Otázek, které řešíme, je nekonečno, tak tady jich máte pár...

Bližší představu Vám ale možná dají tyto otázky. Vymyslíte na ně odpovědi, s odstupem a se všemi souvislostmi?

Hodnoty

  1. Čím jsou pro mě peníze důležité?
  2. Chci radši žít teď na úkor stáří nebo naopak?
  3. Mám si pořídit to či ono?
  4. Mám nějaké peníze darovat?
  5. Chci vůbec reálné majetky?

Cíle

  1. Jaké jsou mé investiční a finanční cíle?
  2. Proč jsem si zvolil zrovna tyto finanční cíle?
  3. Které cíle jsou velmi důležité a které už tolik ne?
  4. Do jakého věku jsem ochoten tvrdě a každodenně pracovat?
  5. Jak mám rozložit svůj majetek, aby právě mé investiční cíle zohledňoval?
  6. Jak si mám splnění cílů naplánovat?
  7. Jak zainvestuji peníze na cíl, který si chci splnit za 2 roky, jak na cíl, který je potřeba si splnit za 10 let a jak na cíl, který potřebuji realizovat třeba až za 30 (např. doživotní renta 50.000 Kč od svých 60 let)?
  8. Jaký vliv na mé cíle bude mít inflace?
  9. Mám dát peníze dětem? Kdy a kolik?
  10. Jak ten můj cíl ovlivní ostatní a jsem je schopný realizovat všechny?

Zdroje pro splnění cílů

  1. Jaké mám zdroje pro splnění mých finančních cílů?
  2. Jaký je můj finanční a nefinanční majetek?
  3. Jaké je mé měsíční volné cash-flow?
  4. Jak zjistím, zda mé zdroje budou stačit ke splnění mých cílů?
  5. Jak mám postupovat, když zjistím, že mé zdroje na splnění cílů nestačí?

Úvěry

  1. Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným dluhem?
  2. V jakém případě mi úvěr může pomoci k většímu bohatství?
  3. Mám si vzít úvěr, nebo své cíle financovat z vlastních zdrojů, když tyto zdroje mám k dispozici?
  4. Mám své úvěry předčasně splatit a zbavit se jich, když na to mám peníze?
  5. Jak mám zkonsolidovat své úvěry dohromady a jak tím mohu ušetřit na měsíční splátce?
  6. Mám si auto pořídit za hotové peníze, na finanční leasing, operativní leasing, nebo na klasický spotřebitelský úvěr?

Rodinný rozpočet

  1. Jaké mám měsíční výdaje?
  2. Jaké jsou mé měsíční nezbytné výdaje, které zaplatit musím a jaké jsou výdaje, jež mohu bez rizika pozastavit?
  3. Je můj rodinný rozpočet připraven na delší výpadek příjmů?
  4. Kde jsou „černé díry“ mého rozpočtu – kde mi utíkají peníze?
  5. „Utáhne“ můj rozpočet další výdaj – např. úvěr, který si chci vzít?
  6. Které výdaje mohu dostat "do firmy"?

Rizika 

  1. Umím sám určit rizika, která stojí mezi mou současnou pozicí a mými finančními cíli?
  2. Jak nalezená rizika ošetřím?
  3. Co přesně budu dělat, když dané riziko nastane?
  4. Co když budu zítra v kómatu? Kdo by byl můj opatrovník a jak jej mám vybrat?
  5. Kdo se dozví o věcech v trezoru?
  6. Jak bude vypadat dědické schéma?
  7. Co když nemáme dobré rodinné vztahy a nechci, aby někdo získal mé majetky?
  8. Nedostane současné dědické schéma mou rodinu do problémů?
  9. Co má být s firmou po mé smrti? Co mám dělat, aby moji smrt "přežila"?
  10. Co bude s investičními byty a firmou, než se vyřeší dědictví? Kdo může majetek spravovat?
  11. Jak mohu svůj majetek efektivně převést na další generace?

Spoření, investice a investiční strategie

  1. Jaký produkt je pro mě vhodný?
  2. Kam mám odkládat peníze svým dětem?
  3. Mám pro děti založit investiční (spořící) účet na jejich, nebo na své rodné číslo?
  4. Proč bych měl investovat?
  5. Co bych měl udělat předtím, než s investováním začnu?
  6. Do čeho mám investovat, když jsem teprve na startu svého produktivního života?
  7. Do čeho mám investovat, když jsem prodal(a) firmu a mám k dispozici velký obnos peněz?
  8. Jak se zachovám, když přijdou tržní propady?
  9. Kdo bude kočírovat mé emoce?
  10. Umím rozklíčovat všechny poplatky a rizika investic, které mi jsou nabízeny?
  11. Jak budu diverzifikovat své investiční portfolio (není totiž diverzifikace jako diverzifikace)?
  12. Jak mám portfolio rozložit nejen dle tříd aktiv, ale také dle investičních nástrojů, správců, měn, regionů, likvidity, velikosti firem a ekonomických sektorů? Jak to mám technicky provést?
  13. Jak a kdy budu portfolio rebalancovat?
  14. Mám portfolio měnově zajišťovat do CZK?
  15. Jakou část portfolia mám měnově zajišťovat a jakou ne?
  16. Kolik stojí měnové zajištění a vyplatí se mi?
  17. Jak moc bude mé portfolio kolísat?
  18. Jak budu z portfolia čerpat peníze na své cíle?
  19. Jaké pozice z portfolia budu při čerpání cílů odprodávat?
  20. Co budu dělat tehdy, když zrovna v čase čerpání cíle budou všechny pozice portfolia v záporu?
  21. Co budu dělat tehdy, budou-li některé části mého portfolia dlouhodobě růst?
  22. Co budu dělat, když akciové trhy spadnou o 10, 20 nebo třeba o 60 %? Ustojím tento propad?
  23. Jaký je vlastně můj investiční profil?
  24. Jak si spočítám výnos na nemovitost a s jakými parametry kalkulovat?
  25. Jak investiční nemovitost najít? Co jsou KO kritéria?

Pojištění

  1. Potřebuji životní pojištění?
  2. Je pro mě vhodné majetkové pojištění?
  3. Je pro mě vhodné pojištění odpovědnosti?
  4. Jaká rizika má smysl pojistit a jaká už ne?
  5. Na jaké částky se mám pojistit a jak tyto částky stanovím?
  6. Do jakého věku mám své pojištění nastavit?
  7. Jak pojištění nastavit tak, aby fungovalo tehdy, kdy fungovat má a nebylo moc drahé?
  8. Mám pojišťovat své děti? Pokud ano – na jaká rizika?
  9. Získal jsem pojistné plnění v řádu x milionů Kč – co s těmi penězi mám udělat, aby mi nějakou dobu vydržely?
  10. Jak mám nahlásit pojistnou událost?
  11. Na koho se mám obrátit, když mi pojišťovna vyplatila nižší plnění, než dle mého názoru měla?
  12. Jak pojistit nájemníky? 
  13. Jak pojistit firmu či moji podnikatelskou činnost?
  14. Co nemá smysl pojišťovat a jak bych řešil situaci, kdy by se něco stalo?

Firma, právo, daně,..

  1. Co když bude něco se společníkem? 
  2. Jak máme nastavenou společenskou smlouvu?
  3. Máme všechno správně? Postupy pro změny hesel, vnitropodnikové směrnice a další nutné věci třeba pro pojistné plnění nebo příspěvky na penzijka?
  4. Mám dobře sepsané nájemní smlouvy?
  5. Co když mám podepsat kupní smlouvy, není tam nic špatně?
  6. Mám freelancery, co mi dělají zakázky, jen na dobré slovo, je to správně a co hrozí?
  7. Jak efektivně danit příjem z pronájmu, cenných papírů apod.?
  8. Chci koupit auto/nemovitost, výhody/nevýhody koupě na PO či FO?
  9. Jak ošetřit vstup tichého společníka? Smlouva? Kmenovky? Jiné řešení?
  10. Jak ošetřit rizika při podnikání, kdybych se dostal do problému? Nemám vytvořit nějakou menší holdingovou strukturu a vyčlenit třeba majetky nebo oddělit naše činnosti, které provozujeme?
  11. Mám si založit s.r.o. nebo zůstat jako FO?

Otázek najdeme spoustu. Toto je jen pár vybraných, co nás "z první" napadly. Co je ale důležitější, tak najít správné odpovědi.

blog post image

Kvartální reporty pro klienty

03. 08. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Další kvartál, tedy 4., 5. a 6. měsíc jsou za námi. Tento rok jsou ty kvartály obzvlášť pestré. Válka, narušení dodavatelských řetězců, inflace, recese, růst sazeb ... máme tu celou řadu jevů, na které jsme delší dobu nebyli zvyklí, a které přišly navíc naráz. 

O to podstatnější pro nás bylo bilancování, které jsme pro naše klienty, kterým spravujeme nad 1.000.000 Kč, tvořili. Jako každý kvartál jsme připravovali reporty, komentovali vývoj, řešili úpravy a současně prováděli vyúčtování s následnou fakturací.

Proces reportingu jsme během Q2 dále vychytávali, tak abychom pracovali s co nejpřesnějšími daty a zlepšili výstupy. Podařilo se nám zapracovat i na vizuální stránce a vytvořit koncept grafické podoby, ve které reporty aktuálně máme.

Po technické stránce jsme začali řešit měsíční sběr dat ze všech platform, na kterých klienti mají prostředky. Toto je pro nás administrativně jedna z nejtěžších věcí: z platforem, kam máme přístup, si data stáhneme. Na některé ale přístuo nemáme, od tama nám musí výpisy posílat klienti a my data přetahovat do naší databáze.

V databází evidujeme hodnoty majetku k poslednímu dni každého měsíce, evidujeme taktéž veškeré vklady či výběry klientů a spoustu dalšího.

Díky tomu se nám daří sledovat řadu dat:

  • máme náhled na vývoj majetku každého klienta, a to po krátkých úsecích
  • vidíme trendy za celou firmu, celkové spravované majetky, průměrné mimořádné či pravidelné vklady apod.

Komplikované pro nás je i to, že nefungujeme stylem "každý má stejné portfolio". Přizpůsobujeme je majetkům klientů, zkušenostem, znalostem, ochotě riskovat, jejich horizontu ale třeba i zájmům. Portfolia se tedy kolikrát liší a proto je nemůžeme trackovat jednou pro všechny, ale musíme je evidovat za každého klienta sólo.

Mimo to jsme dávali dohromady dokument, který nám pomáhá řešit rebalancování portfolií nebo i celkovou úpravu alokace. Díky tomu dokážeme rychleji řešit následné úpravy a pokyny k nákupu či prodeji.

V posledním kvartále jsme si tedy kromě složitého tržního prostředí zkusili v praxi celou řadu novinek a postupů, na kterých jsme pracovali. Máme radost, že nám v praxi fungovaly, pomohly a zrychlily procesy a hlavně zkvalitnily výstupy.

My se již nyní díváme na Q3 a připravujeme další úpravy tak, abychom se v našich výstupech posouvali a kromě kvality samotné práce drželi úroveň i těchto "drobností"

Zvláštní poděkování patří našemu Tomášovi Brázdovi, který stojí za veškerými podklady a současně i reporty, a který se musí tou spoustou dat prokousat. :)

blog post image

Připouštíme si v našich plánech variantu rozvodu?

24. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Au. Toto je těžké téma. Špatně se nad ním přemýšlí. Špatně se na něj odpovídá. Špatně se komunikuje.

Je ale sakra důležité. Klienti si zvykli, že s nimi řešíme smrt. Rozvod (nebo rozchod) je ještě vyšší level. Možná paradoxně. Víme o našich klientech fakt hodně. O jejich majetcích možná více než oni sami. A co si budeme, ovlivňujeme trochu jejich životy. Víme, že s našimi klienty budeme fakt dlouho (doufáme), a smrt či rozvody se nás chtě nechtě týkat budou. A přísahám, že to nemáme rádi.

Rozvodovost je dle ČSÚ téměř 50 %. Polovina z toho jsou manželství s nezletilými dětmi. Průměrná doba svazku je 13 let. Nebudeme zavírat oči, děje se to.

Rozvod je ale obrovská rána do majetků a plánů. Majetek se trhá jako kusy papíru, cloumají všemi emoce, a častokrát odchází obě strany jako poražené. 

Rozvodu nezabráníme, ale jeho dopady už zmírnit umíme. Tak prostě s klienty natvrdo řešíme i toto téma. Věcí, co řešit, může být totiž hodně:

✅ Co je a není v SJM? Zúžit? Rozšířit? Jak by si ho rozdělili? 
✅ Kdo by kde žil? Co by dělali s nemovitostí/nemovitostmi? Vyplatit - jak? Prodat - co pak?
✅ Jak by to ovlivnilo byznys, firmu? 
✅ Co když vůbec nejsou manželé, ale jen partneři? (o to složitější) 
✅ Co když partnerka byla doma s dětmi, starala se o rodinu, nedělala kariéru, ale pak by ve 40 letech začínala úplně znovu bez ničeho? Jak zajistit její fungování a "náhradu"? (nebo naopak)
✅ Jak v rámci těchto scénářů přemýšlet nad pojištěním? Co když jeden z páru skončí ve 3. stupni invalidity, druhý to nevydrží a rozejdou se? Počítá se s tím?
✅ Jak to ovlivní další plány a jejich realizaci? Co děti?

Otázek je spousta. A jsou individuální. Víme ale, že dost možná prostě jednou toto téma řešit u někoho budeme. A budeme najednou uprostřed. Když máme ale všechny strany předem napsány naše myšlenky a přístup k této situaci, je pravděpodobnější, že to celé ukočírujeme tak, aby to neskončilo noční můrou. Pro nikoho.

A kupodivu, po tomto tématu klientům zpravidla spadne kámen ze srdce. Ne proto, že ho máme za sebou. Ale proto, že jsme to téma otevřeli. Že měli důvod se o tom spolu pobavit. Že měli důvod si říct, jaký mají na majetek při této situaci pohled a jak by se ideálně zachovali. Promluvit o tom je těžké, ale ještě těžší je, když mají oba v někde vzadu v hlavě "Co by bylo, kdyby k tomu došlo?". 

PS: Klienti nás chtějí právě proto, že se díváme i za roh a vidíme, co oni nevidí. Chtějí nás právě i pro tato tvrdá a upřímná témata. Nejsme prostě konzervativn

blog post image

Jak kryjeme klientům záda při koupi nemovitosti?

12. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Nechceme si vystřelit díru do finančního plánu, a tak klientům kryjeme záda při koupi nemovitosti. Jsme jejich neprůstřelná vesta.

"Pane kliente, počítejte s tím, že když začneme hledat nemovitost, uvidíte jich možná fakt hodně, než tu jednu nakonec koupíte."

Toto říkám každému klientovi, se kterým se pouštíme do koupě vlastní/investiční nemovitosti. Je to kolikrát proces dlouhý, náročný, a je v něm zainteresováno hodně lidí. Má několik fází. Nekupujeme model za pár tisíc, ale reálnou věci za větší miliony.

Co s klienty řešíme?


✅ Specifikujeme: dáváme dohromady představu o nemovitosti (lokalita, typ, stav, balkony, zahrady, parkování, infrastruktura,...).
✅ Budget planning: nastavujeme hranice toho, co si můžeme, a co si chceme dovolit. Maximální hodnota nemovitosti, maximální úvěrová zátěž, scénáře při různých sazbách, předmět zástavy, korelace s investičním portfoliem, dopad na další plány a majetky.. přes pravidla nejede vlak, musíme řídit rizika.
✅ Hledáme: posíláme si a sdílíme inzeráty, konzultujeme, počítáme. 
✅ Konzultujeme a hlídáme: Řešíme výhody/nevýhody. Konzultujeme případně stav se stavaři a pokud je třeba reko, tak naceňujeme. Zkoumáme kdo je developer (pokud se staví), konzultujeme právní stav. Kontrolujeme náklady, lokalitu, SVJ,..
✅ Zastupujeme: Jsem spojka. Komunikuji s makléřem prodávajícího, s mým klientem, s našim právníkem a s našim specialistou na hypotéky (ten s bankou, odhadci,..). Sem tam ještě komunikujeme se známostmi z okolí, stavařem, s právníky protistrany a dalšími.
✅ Kontrolujeme smlouvy: Bez souhlasu právníka nepodepisujeme. Smlouvy si schvalujeme či připomínkujeme. Makléři chtějí prodat, tak jsou korekcím smluv nakloněni. 
✅ Držíme přehled: Udržujeme klienta v přehledu situace, ať ví, co se dělo, děje a dít bude.
✅ Dodělávky: Řešíme správné limity na pojistkách, vinkulace a další podmínky banky, kontrolujeme návrhy na vklad, předání,..
✅ Slavíme: A když máme hotovo, slavíme. Stěhuje se.  

Občas je to kombo ale ještě větší, a tak:
✅ Zadáváme makléři poptávku pro nalezení nájemníků, kontrolujeme je, máme jasné smlouvy, hlídáme si zda mají pojistku, řešíme s daňařem optimalizaci daně z příjmu z pronájmu,.. a u toho si musíme pohlídat, aby vše termínově navazovalo.

Za poslední rok jsme několik nemovitostí koupili. Postavené, ve fázi develop. projektu nebo ryze investiční. A vždy jsme kryli klientům jejich záda, abychom si nevystřelili díru do našeho finančního plánu.

A krýt záda můžeme i Vám.
 

blog post image

Case study: Jak jsme získali pro naši klientku odškodnění 75.000 Kč?

07. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Že pro naše klienty děláme první poslední, to říkáme pořád. Tentokrát se nám to ale zase podařilo potvrdit i jinak, než slovy. Podařilo se nám pro naši klientku získat od České spořitelny odškodnění ve výši 75.000 Kč.

Co se stalo?

Na konci listopadi 2022 podepsala dle našich instrukcí klientka Žádost o úpis Protiinflačních dluhopisů ČR 2022 - 2028. Inflace dle očekávání rostla a my potřebovali na 1-2 roky někam "zaparkovat" vyšší statisíce korun, část našeho portfolia.

Dne 22.12.2021 naše klientka převedla dle platebních instrukcí ze Žádosti o úpis danou částku. Den poté klientce byla tato částka od Česká spořitelny navrácena zpět na účet. Platební údaje byly zadány správně.

Následně jsme kontaktovali paní z pobočky, se kterou Žádost o úpis klientka podepisovala, a bylo nám sděleno, že došlo k technické chybě systému, který dokument nezpracoval a proto byly klientce prostředky vráceny. Dle informace bankéřky se již klientka kvůli této chybě do stávající emise nedostane a má si počkat na emisi za další 3 měsíce.

Vzhledem k tomu, že to byla poslední emise, jevilo se to jako komplikace.

Nastupuje řešení

Následně jsme se pustili do komunikace s ČS, ať už přímo s pobočkou, tak s obecnými maily. Odkázali nás, že potřebují ověřenou plnou moc, kterou v originálu doneseme na pobočku. Toto celé se protahovalo, až jsme se dostali náhodou do kontaktu s mluvčím České spořitelny. Řekli jsme mu, že u nás mají kaňku a o co se jedná. Bylo nám přislíbeno, že během pár dní dostane klientka informaci o odškodnění.

Telefonát ombudsmana a kompenzace

Po pár dnech nám opravdu volala klientka, že jí volal někdo od ombudsmana ČS a nabídl jí kompenzaci 75.000 Kč. Bylo to, upřímně, mnohem více, než jsme očekávali, a proto jsme samozřejmě jednomyslně souhlasili.

 

Ačkoliv to trvalo zbytečně dlouho, musíme vyzdvihnout konečné řešení ČS, které bylo paradoxně již rychlé a velmi štědré. Opět se ukázalo, jak je důležité, když za Vámi někdo stojí. Za klienty bojujeme a víme, že většinu dříve nebo později dotáhneme tam, kam chceme.

blog post image

Case study: Investujeme, abychom měli na to, co chceme. Co když na to už máme?

01. 07. 2022 Autor: Samuel Pšeja

V roce 2018 jsme začali spolupracovat s klienty, manželi kolem 50 let se 2 dětmi. Je to rodina, dalo by se říct, že s průměrnými příjmy, která ale dokázala i díky nenáročnému životu a rodinným dědictvím nastřádat majetky převyšující hodnotu 20.000.000 Kč. Nikdy finanční plánování neřešili, jak majetky přibývaly, tak přibývaly. Když jsme se prvně potkali, jejich jedinými finančními aktivy byla hotovost, penzijní připojištění a kapitálová životní pojištění. Nekteré kousky pamatovaly ještě minulé století.

Během dalších 4 let jsme se postupně posouvali, zvykali si na sebe a nový přístup, jak spravovat majetek. Právě vzhledem k minimálním zkušenostem jsme postupovali pomaleji, aby si klienti v klidu měli prostor zvyknout celkově na investování, akciové investice a jiné instrumenty. Musíme ale říct, že i ze strany klientů to bylo ulehčeno jejich perfektním přístupem, otevřeností a důvěrou.

Hlavní cíl

Jedním z našich hlavních cílů bylo upravovat alokaci celkového majetku rodiny. Majetek rodiny se totiž skládal prakticky jen z majetku nemovitého. V držbě byly 2 byty, chata a 2 pozemky. Vzhledem k nízké likviditě těchto majetků, závislosti na jedné měně, území, právním a daňovým prostředím, jsme postupně začali tvořit i část majetku složenou z finančních aktiv. Tu alokujeme primárně v USD, částečně v EUR, a z hlediska geografického hlavně v USA, pak také ve Velké Británii, Japonsku a západní Evropě.

Začínali jsme tehdy společně investovat kolem 7.000 Kč měsíčně, a postupně se posunuli, i díky důvěře a růstu příjmů, až ke 20.000 Kč/měsíčně. Postupně jsme také provedli několik jednorázových přívkladů a další plánujeme. Naše portfolio se tedy aktuálně pohybuje na cca 1.200.000 Kč, a kolem 60. narozenin klientů bychom měli atakovat částku cca 10.000.000 Kč.

Postupně jsme ještě ošetřovali majetková rizika, protože např. byty byly tehdy silně podpojištěné.

Proč vlastně investujeme?

Před pár týdny jsme společně seděli, řešili nějaké volné zdroje v hotovosti, končící penzijní připojištění (starý plán s výběrem v 50 letech), a hlavně další investiční cíle. Otevřel jsem znovu téma toho, proč vlastně investujeme. Co chceme. Kolik chceme. Kdy to chceme. Klienti se mi totiž stále ošívali, že mají tak nějak všechno. Já ale věděl, že potřebujeme jejich majetku dát nějakou vizi. Potřebuji vědět, jak máme investovat. Potřebuji vědět, pro jaké účely budeme s majetky nakládat, a co s nimi chtějí vymyslet.

Vzhledem k tomu, že tento rok slaví klienti 50 let a jejich dcery se pohybují kolem 18 let, věděl jsem, že je ideální moment se nad tímto tématem opravdu z hluboka zamyslet. Nakonec jsme, po společné diskuzi, otevřeli 3 témata:

  • Předávání majetků dětem.
  • Dřívější odchod do důchodu.
  • Způsob žití v důchodu.

Dřívější odchod do důchodu

Toto téma jsme otevřeli, protože klienti mají svoje finance v důchodu už teď ve více než dobré pozici. Dospěli jsme k částce, kterou by dnes v důchodu chtěli, aby žili spokojeně, a zjistili jsme, že tuto částku nám převyšuje výsluha manžela a důchod manželky. Vzhledem k tomuto faktu a k faktu, s jakou částkou počítáme v 60 letech, jsme otevřeli téma posunu odchodu do důchodu o 5 let, tedy právě na 60 let jejich věku. A zahájili vůči tomu přípravy.

Způsob žití v důchodu

Dalším důležitým bodem bylo, jak chtějí v důchodu žít. Tento bod dost úzce souvisí jak s dřívějším odchodem do důchodu, tak s předáváním majetků dětem. Na částku, kterou by měsíčně chtěli, a na to jak toto bezpečně jsme zajistit, jsme si již přišli. Teď jsme ale řešili, jak by opravdu měl ten důchod vypadat, tedy kde by chtěli žít, co by chtěli dělat. Nakonec jsme dospěli k tomu, že by měli časem dědit nebo mít možnost obývat ještě jednu nemovitost, RD za Brnem. V něm by chtěli v důchodu žít a provést v něm nějaké rekonstrukce. Dále by si chtěli nechat chatu s pozemky, kam by mohli jezdit. 2 byty v Brně by nepotřebovali. Vzhledem k tomu, že milují Řecko a minimálně 2x ročně v něm tráví dovolenou, otevřeli jsme ještě diskuzi na téma pořízení nemovitosti v Řecku a sezónního žití v něm. Zdroje bychom na to měli, otázkou je, jak dlouho by opravdu v Řecku během roku žili, jak by se s nemovitostí nakládalo, když tam nebudou, zda by nám nevadila rizika spojená s vlastnictvím majetku v jiné zemi, a zda vlastně chtějí nemovitost na jednom místě v zemi, kterou milují celou.

Předávání majetků dětem

Posledním bodem, který jsme otevřeli k diskuzi, bylo předávání majetků dětem. Řešili jsme, zda chtějí dětem nějaké majetky předávat, kdy, jaké, v jaké výši, za jakých podmínek… jak jsem již nastínil v bodě výše, dospěli jsme k tomu, že 2 byty v Brně nepotřebujeme. Dle jejich rodinné diskuze s dcerami mají dcery představu, že by Brně zůstávaly. Rodiče sami vyjádřili představu, že by byty časem dcerám předali, aby v nich mohly žít, případně si je pronajímat, pokud by v Brně z nějakého důvodu nebyly. Toto řešení nám ve vztahu k majetkům klientů nevadí, můžeme si jej dovolit, ba naopak bude zlepšovat finanční pozici a stabilitu dcer. Dohodli jsme se nicméně, že majetky budou dcerám předány ve chvíli, kdy budou samy investovat, budeme mít ve správě jejich majetky a budeme si jistí, že jsou na přebrání bytu připraveny a naloží s ním dobře.

Dědictví

Témata a plány výše jsou samozřejmě skvělé, ale za předpokladu, že se nic nepokazí. I proto jsme řešili scénáře, co by se dělo, pokud by jeden z manželů zemřel, nebo taky oba naráz. Potřebujeme mít jistotu, že smrt jednoho z nich neohrozí další plány a finanční stránku života druhého, že nevzniknou spory o majetky či jiné patové situace, a že se nám tedy podaří jak majetky, tak vztahy, zachovat v co nejlepší míře. I proto jsme si tedy zpracovali dědické schéma, které nyní konzultujeme a řešíme jeho případné úpravy tak, aby co nejvíce odpovídaly potřebám.

Tak pokračujeme v plánu

Některá témata mají hloubku, vyžádají se více času a prostoru pro zamyšlení se, a ne vždy jsou úplně příjemná. Jsou ale opravdu důležitá pro to, abychom dobře pracovali s majetky o které se staráme, abychom vedli klienty cestou, kterou chtějí, a abychom jim ukazovali možnosti, které mají či mít můžou. My máme v tomto případě již celkem jasno, teď nám zbývá pracovat na plnění toho, co jsme si řekli. A toto je něco, co nás opravdu baví.

blog post image

Setkání poradců z Evropy v Praze

26. 06. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Na začátku tohoto týdne jsme měli setkání v rámci FEIFA a potkali jsme se zase s dalšími kolegy z Velké Británie, Francie či Německa. 🇬🇧🇫🇷🇩🇪  Tato setkání jsou pro nás opravdu cenná, protože nám umožnují držet opravdový přehled o světe poradenství a financí v dalších zemích, kde je finančnictví na vyšší úrovní.

Jedním z hlavním témat bylo, což není překvapující, ESG a udržitelnost v investování. Své prezentace si připravili zástupci Tilney, LGT Private Banking a Alquity.

Mluvilo se třeba o:

- aktuálních finančních tocích do ESG investic

- že je třeba si dávat pozor na ESG a "ESG", často fondy tento pojem zneužívají

- zda je lepší pro ESG investování aktivní či pasivní správa fondů

- budoucí legislativně a regulaci

- konkrétních společnostech, jak se z pohledu ESG rozebírají a hodnotí

Nejen z této přednášky je jasné, že téma ESG bude i v ČR brzy důležité, ačkoliv zatím zaspáváme. Finanční sektor má obrovský vliv na společnost, životní prostředí a udává trendy, kam se tyto oblasti posunou. Směřování ESG bude ještě zajímavé, a vzhledem k tomu, že i na evropské úrovni vznikají první regulace, které budou ESG tlačit vpřed, máme se pravděpodobně na co těšit.

blog post image

Case study: Krizový plán aneb co se bude dít, když umřeme...

20. 06. 2022 Autor: Samuel Pšeja

…co se s námi děje po smrti, to nevím. Vím ale, co musí po smrti řešit naše okolí a kolik starostí (kromě rány do emocí) to může přinést. Já předcházím rizikům a problémům. U sebe, i mých klientů. A proto mám (a klienti) Krizový plán.

Já osobně jej mám jako Word o 8 stránkách nabouchaný informacemi a instrukcemi. Na psaní je třeba panák něčeho dobrého, je to trochu depresivní. Teď k tomu, co v plánu je a jakou roli plní.

Krizový plán vnímám jako podstatný hlavně u lidí, kteří zodpovídají za druhé. Pokud mají navíc větší majetky, vícero menších, firmy či další „složitější“ aktiva, o to zásadnější je. Plní roli pro případ smrti či kómatu. Kdybych já umřel, to poslední, co chci, je aby moje rodina řešila: co kde mám za majetky a povinnosti, aby na ni dopadaly nějaké moje závazky z mých aktivit, aby museli řešit věci, kterým nerozumí a nedej bože aby se kvůli tomu hádali.

Můj krizový plán obsahuje:

 

Nejdůležitější kontakty

Mám zde sepsány kontakty na nejbližší lidí. Z byznysového i osobního života. Každý z nich ví o mně něco.

Soupis majetků

První podstatný soupis. Mám přehlednou tabulku toho, co vše vlastním. Hmotné i nehmotné majetky. Na koho jsou přesně psány, u jaké insitituce, jaká je likvidita, jaká je hodnota. Investice, nemovitosti, auta, účty, firmy, osobní věci,.. Toto může dost pomoci při soupisu pozůstalosti a následném vypořádání majetků.

Soupis závazků

Druhý podstatný soupis. Opět přehledná tabulka plná toho, komu co dlužím, a co platím. Hypotéky, úvěry, kreditky, předplatné služeb, pojistky, telefony, odvody, kanceláře, lidi, členství, školné a spousta dalšího. Na koho je co psáno (RČ, IČO, PO), pod jakou institucí, odkud to platím, jak by se ukončovalo nebo zda by to mělo pokračovat. Tento soupis může zamezit tomu, aby někde vznikaly dluhy a následné pohledávky.

Sociální sítě, veřejné aktivity

Pak v mém plánu najdete i prostor pro moderní svět. Je tam zaznačeno kde mám sociální sítě či jiné účty, jaké mám domény a hostingy, jaké používám maily apod. V dnešní době internetu je kolikrát třeba různé profily ukončit, skrýt, a současně i tuto událost oznámit.

A to nejdůležitější: soupis instrukcí ke všemu

Nejdůležitější součást plánu je velký punk. Je to prostě soupis instrukcí ke všemu. Detailní. Pojednávají třeba o:

Účty: Jaké účty vedu, jakou plní roli, kolik tam má být peněz, kolik z nich odchází, co pohlídat.

Pojistky: Jaké mám pojistky na nemovitosti, cestovní, životní, auto. Kde jsou, kolik se platí, jak zanikají, z čeho můžou plnit.

Majetek: Co se má dít s investičním bytem, kolik má nájemník platit, kde je smlouva, kde jsou kauce, kde jsou klíče, jaký je na něj kontakt, kde má nájemník pojistky a energie, jak dále pokračovat. Podobné instrukce jsou i k dalším majetkům, finančním i hmotným.

Závazky: Kromě základního přehledu jsou i k závazkům rozepsány instrukce. K mým osobním i firemním. Opět včetně instrukcí, kde najít smlouvy, co za firemní věci lidé mají, doporučitelské dopisy pro případ nejhoršího apod.

Klienti: Co poslat klientům, kde najít soupis, kdo to má udělat,… také je potřeba zajistit předání klientů a péči o ně, protože klienti jsou zase do jisté míry závislí na mně. 

Ostatní: Jaké mám lékaře, kdo řeší daně, kdo řeší právo a spousta dalšího.

Soupis instrukcí je úplně individuální. Každou výše zmíněnou věc tam mám rozepsanou do detailu - a nejen tyto. Dokáže to ale blízkým pomoci se zorientovat, naložit s některými věcmi dle vaší vůle, najít potřebné dokumenty aj.

Rozdělení majetku

Také je potřeba se zamyslet nad tím, kdo by dědil, co by dědil, jaký by to mělo dopad třeba na firmy, zda by nebylo problém případné spoluvlastnictví a případně si upravit např. závětí či jinými formami dědictví dle svých preferencí a zároveň dle zásad bezpečí zachování majetků.

Dědictví je samostatné téma. Za dobu svého života můžete ale ovlivnit to, jak bude vypadat váš majetek po vašem úmrtí a zda rodině pomůže či ublíží. Přesun majetku je vždy složitý i za života, natož po smrti. Dobře řešené dědictví navíc může ochránit i vaše firmy a obchodní partnery.

Jak vypadá Váš krizový plán?

Krizový plán je důležitý nástroj. Takový, který chcete mít co nejlepší, ale hodně dlouho jej nepoužít. A jak vypadá Váš?🤔

 

blog post image

Výnos státního dluhopisu 10% za rok?

15. 06. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Protiinflační státní dluhopisy. Státní spořící nástroj, který dosáhl výnosu 10% za rok. Kdybyste mi to řekli před několika lety, nevěřil bych. Protiinflační dluhopisy jsme u klientů začali používat v roce 2020, protože jsme díky pandemii COVIDu vnímali budoucí inflační tlaky a problémovější uložení krátkodobých peněz. Přiznám se ale, že zase tak optimističtí jsme nebyli.

Nebo optimističtí, pokud si 10% zasadíme do kontextu, pořád je to méně než je inflace. V tomto měřítku je to spíše udržení hodnoty, než nějaký skvělý nadvýnos. Na druhou stranu - kde jinde byste při minimální míře rizika uložili za takové % krátkodobé peníze? Už teď je asi jasné, že protiinflační dluhopisy budou v roce 2022 jedním z nejvýnosnějších aktiv v portfoliích klientů.

Proč jsme dluhopisy kupovali a jakou hrají roli?

Nákup protiinflačních dluhopisů měl primárně 2 důvody:

  1. Potřebovali jsme najít místo, kam uložit prostředky na krátkodobé cíle, tedy cca v horiontu 3 let. Stavby domu, pořízení aut a další podobné.
  2. Potřebovali jsme uložit někam "cashovou" a konzervativní část rentiérských portfolií. 

Jejich rolí, jak už důvody napovídají, bylo tedy přinést uchování hodnoty těchto peněz a zvládání inflace při minimání míře rizika.

Dluhopisy jsme začali kupovat pár měsíců po vypuknutí pandemie a krocích většiny centrálních bank. Vzhledem k ekonomickým dopadům a odhadovanému vývoji jsme očekávali v dalších měsících a letech inflační tlaky, a proto jsme se rozhodli jít cestou tohoto nástroje.

Příznivé parametry

Protiinflační dluhopisy měly i příznivé parametry. Emitentem byl stát, tudíž zde jsme moc pochybnostní mít nemuseli (jasně, za šéfování Ministerstvu financí paní Schillerové to bylo celkem divoké, ale i tak). 

Dluhopisy byly na 6 let, ale každý rok šly odprodat, a to částka do výše 500.000 Kč, následně pak vždy 1/2 z částky nad 500.000 Kč. Výnos starších protiinflačních dluhopisů se danil srážkovou daní 15%, ale zase se navyšoval o 0,5%. Novější se již nedanili, ale ani se výnos nenavyšoval. 

Výnos se bral jako míra inflace na bázi indexu spotřebitelských cen dle ČSÚ. Při deflaci by hodnota dluhopisu do záporu nešla, nejnižší možná byla 0%. 

Státní byrokracie

Vadou na kráse tohoto produktu byl proces jejího založení, kdy velká část klientů byla odkázána na pobočky ČS nebo ČSOB. Bylo třeba najít tedy vhodné pobočky, klienti dostali přesné instrukce a vydali se vstříc bankéřům, kteří kolikrát nebyli úplně nejochotnější a snažili se klienty dostat do jiných produktů (čest výjikám). Klienti tedy občas zažili horké chvilky argumentace, snažili jsme se je ale kolikrát doprovodit a celý proces zařídit po jejich boku.

Co teď, když již dluhopisy nejsou?

Oznámením poslední emise se pro investory zásadně zhoršila pozice pro uchování hodnoty peněz, jež mají krátkodobou roli. S roustoucí inflací je jasné, že nyní není cílem inflací pokrýt, ale jen mírnit její dopady a dobře zvažovat, jak moc je nutné peníze nechat někde nižší jednotky let, a zda neexistuje řešení, jak cíl, na který jsou odloženy, vyřešit buď hned či jej naopak odložit na mnohem delší dobu. 

Alternativami totiž zůstaly spořící účty a termínované vklady. Do jisté míry bychom ještě k těmto alternativám mohli zařadit reverzní repo operace, ale to je již pro klienty s většími majetky a má to určitá specifika. Dluhopisové investice (jiné než protiinflační) nám při růstu sazeb nezajistí potřebné, a pak se dostáváme k aktivům jako komodity, nemovitosti či akcie, které neslouží na pro krátkodobé uložení peněz, ačkoliv se třeba z 5-15% daného majetku při kombinaci např. s termínovaným vkladem použít dají. Zde je již ale třeba dobře počítat možná rizika a scénáře. 

Hlavně nebýt chamtiví

Vysoká inflace a nedostatečné možnosti ochrany krátkdobých peněz jsou skvělým spouštěčem chamtivosti. Nutí nás totiž přemýšlet, jak a kde uložit prostředky tak, abychom inflaci porazili. Musíme si ale uvědomit, že pokud chceme atakovat výnosnost přes 10% ve většina standardních aktiv, pojí se s tím také přímo úměrné riziko, které pro tak krátký časový horizont není adekvátní. Víc, než nad tím, jak inflaci dorovnat, přešmýšlejme tedy nad nutností mít větší obnost peněz odložený na krátkou dobu. Nabízí se nám prakticky 3 řešení:

  1. Cíl, na který peníze jsou, zrealizovat dříve, ihned. Dá se chybějící část peněz doúvěrovat (pokud to dává smysl) nebo cíl rozdělit na více fází, pokud to jde.
  2. Cíl, na který peníze jsou, odsunout na delší dobu, tedy na úsek alespoň 5 let a více. Tím si zajistíte více času a možností pro investování, ne jen spoření.
  3. Cíl, na který peníze jsou, nechat v současném zadání a smířit se s tím, že možnosti ochrany peněz jsou omezené.

Mějte plán a dlouhodobou vizi

Při správě svého majetku je třeba mít plán a aktivně s ním pracovat. Potvrzuje to i třeba situace ohledně protiinflačních dluhopisů, kdy bylo třeba tento nástroj znát, zvolit správnou příležitost pro jeho zařazení, zvolit dobře jeho využití a následně se popasovat s jeho koncem.

Chcete-li i Vy probrat tvorbu finančního plánu a péči o Vaše majetky, dejte nám vědět a potkáme, abychom probrali možnosti, jak celou spolupráci uchopit.

blog post image

Case study: Jak naši klienti zaplatili daň z pronájmu bytu 0 Kč místo 34.000 Kč?

12. 06. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Říká se, že daně a smrt jsou jediné jistoty, které máme. No, ne tak docela. :)

Jak vše začalo

S jedněmi našimi klienty jsme v 2. polovině roku 2021 prováděli náročnější transakci. Řešili jsme nákup nemovitosti kolem Ostravy. Chtěli se svým malým dítětem blíže za rodinou, do rodinného domu z bytu ve velkém městě. 

Manžel do toho odcházel z práce a rozjížděl vlastní firmu, žena na rodičovské dovolené, malé dítě na světě, druhé na cestě. Rozhodli jsme se pražský byt, který byl v OV, ponechat a pronajímat. Nový RD na Ostravsku pak financovat hypotékou.

Proč jsme nechali byt v Praze?

Toto rozhodnutí bylo logické. Jakmile děti odrostou, je v plánu se do Prahy vracet a tento byt jsou tedy zadní vrátka. Nájem navíc pokrývá s přehledem splátku hypotéky, kterou máme ještě za cca 2,5% p.a. Úroky z ne úplně malé hypotéky pak manželovi snižují základ daně, což se vzhledem k příjmům z podnikání a dalším slevám na dani (děti, manželka) hodí. Úrok na úvěru je nižší než dlouhodobá inflace a klient paralelně zhodnocuje 2 nemovitosti, přičemž jeho celkové úvěrové zatížení je nízké. Na scénáře výpadku nájmu či růstu sazeb o 3-4% p.a. jsme byli připraveni a nedělali by nám moc velké vrásky.

Akce stěhování x pronájem

Složité bylo dobře spojit stěhování na Ostravsko a současně včas zahájit pronájem bytu v Praze, aby klient co nejkratší dobu platil hypotéku ze svého. Pronájem nám zajišťoval náš partner Radim Kučera a jeho R21. Byt jsme ocenili na 27.000 Kč měsíčně + energie a tak jej taky za 2 týdny pronajali. Ošetřili jsme smlouvy, proklepli si nájemníky a nakonec taky jedny vybrali.

Tak jdeme danit příjem z pronájmu

Klient měl svou účetní, na kterou byl zvyklý, tudíž jsme do této oblasti moc nezasahovali, ale dle domluvy jsme o všech krocích informování. Je březen 2022 a přichází první zúčtování nájmu, který klientovi pár měsíců v r. 2021 chodil. Klient mi hlásí, že bude platit na dani více než 11.000 Kč (asi za 4 měsíce pronájmu). Hned ho zastavuji a říkám, že je to nesmysl. Že v jeho případě určitě daň v této výši platit nebude a ani jsem s tím nepočítal.

Zjišťuji, že paní účetní přistoupila k velmi jednoduchému řešení, a zvolila uplatnění nákladů paušálem 30%. Toto najdete v Zákoně o daních z příjmu, § 9, odstavec 4. Čísla, se kterými paní účetní operovala, byla následující:

 

Měsíční výše nájemného bez energií: 27.000 Kč

Nájemné za 4 měsíce roku 2021: 108.000 Kč

Uplatněné náklady 30%: 32.400 Kč

Základ daně: 75.600 Kč

Daň 15%: 11.340 Kč

 

Toto řešení ale za nás nedávalo vůbec smysl, protože je příliš drahé a pro klienta nevýhodné. Stačí trocha kreativity a dá se ke všemu přistoupit jinak.

Jak jsme k dani z pronájmu přistoupili my

Podotýkáme, že účetní nejsme, ale přehled si chceme a musíme držet. Navrhli jsme jít cestou uplatnění skutečných nákladů. Toto najdete v Zákoně o daních z příjmu, § 9, odstavec 3.

Mezi náklady, které proti příjmům z pronájmu můžete uplatit, patří například:

  • Odpisy nemovitosti
  • Úroky z hypotéky
  • Cestovné (paušál 4.000 Kč/měs., pokud slouží auto i k soukromým účelům)
  • Opravy
  • Vybavení
  • Daň z nemovitých věcí
  • Pojištění
  • A další…

Každá podmínka má nějaké pravidla, proto jsme šli od těch nákladů, které jsou nejvýznamnější.

Voilá, jdeme na odpisy

Klienti mohou nemovitost odepisovat. Byla získána dědictvím před více než 5 lety, proto je ještě třeba znaleckým posudkem určit její cenu bez pozemku ke dni počátku pronájmu. Cena takového bytu v Praze je cca 13.000.000 Kč. Odpisy vyjadřují opotřebení nemovitosti a odepisovat nemovitost může i fyzická osoba pronajímající byt. Odpisy mohou být zrychlené nebo rovnoměrné. Pokud bychom uvažovali rovnoměrné, odepisuje se 30 let, a to 1,4% z ceny nemovitosti v prvním roce a 3,4% v letech dalších.

3,4% z ceny nemovitosti v dalších letech - ano, vidíte dobře. V našem případě jsou 3,4% v nominální hodnotě 442.000 Kč ročně. Náš příjem z pronájmu je 324.000 Kč ročně. Vzniká tedy daňová ztráta a výsledná daň je logicky 0 Kč. Z daně 34.000 Kč jsme na 0 Kč. A to jsme nemuseli ani sáhnout k jiným nákladům ala cesťák, pojištění a další. V tomto případě nám opravdu stačily jen odpisy. Nic složitého.

Roční úspora 34.000 Kč zásadně zvedá výnosnost nemovitosti a za 10 let (pokud by se neměnil nájem = nereflektovala inflace) jsme na krásných 340.000 Kč úspoře, která se už solidně projeví v našem investičním plánu, a která nám pomůže k dalším cílům.

To nejlepší nakonec

Daňová ztráta se navíc dá započítat vůči příjmům z kapitálových majetků, úrokům ze zápůjček či ziskům z podnikání. Tato „kompenzace“ pak snižuje tedy klientovi daňovou zátěž na kladných výsledcích z podnikání. No, tak tu máme rovnou dvojitý úder. :) Ale detaily si už musíme nechat pro sebe, nemůžeme být v příbězích o našich klientech zase moc konkrétní.

Celé to navíc není nic světoborného. Je to jen o tom si všímat detailů a znát je. A to je přesně naše práce. A ta vynikne i díký dalším odborníkům z oblastí daní, práva či realit, se kterými spolupracujeme.

Hledáme to, co už nevidíte a spojujeme věci do souvislostí. U našich klientů si hlídáme i detaily, které mají přesah mimo standardní finanční poradenství. Ale ve finále - od toho si nás naši klienti platí, ne?

blog post image

Fiduciam na konferenci v Londýně

10. 06. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Londýn, místo, které je středobodem byznysu a nachází se v něm největší finanční centrum na světě. A také místo, kam jsme se vydali na konferenci asociace FEIFA, jíž jsme členy. Asociace FEIFA sdružuje vybrané poradenské firmy z Evropy, které se přihlásí a projdou jejím due dilligence. 

V neděli kolem 9 ranní jsem dorazil do Londýna, nechal zavazadla v hotelu a vydal se na procházku do města. Londýn je prostě užasný, a přesto, že jsem v něm byl již několikrát, mě prostě baví. Jeho velikost, rozmanitost, možnosti.

Kolem 6:30PM nám začínal večerní networking, takže jsem se před ním vrátil, nachystal, a vydal se poznat další kolegy z Evropy a diskutovat s nimi o jejich praxi.

Další den, ráno po snídani, začalo ale již to nejpodstatnější, samotná konference. A já Vám v krátkosti sepíšu nejzajímavější body a prezentace.

"Do we need real estate?"

Tuto přednášku měl Hugo Machin, Co-Head of Global Real Estate Securities, ze společnosti Schroders. Mluvil o městech, jejich perspektivě a příkladech zajímavých měst, které jsou v něčem unikátní. Jeho tým posuzuje kvalitu měst, jejich přednosti a perspektivu. Dívají se na řadu ukazatelů měřící dopady - ekonomické, životní prostředí, inovace či doprava. 

Mluvil například o Bostonu, který řadí v indexu na 2. místo, a vyzdvihoval například biotechnologický sektor, který je ve městě hodně rozvinutý. Ukazoval ale například i parametry jako rozmístění skladů, obchodů, a jejich pokrytí po městě. 

Za zajímavé oblasti považuje např. vědu o přírodě, samoobslužné skladování, zdravotnictví, datová centra, výrobny domů, průmyslové podniky a apartmány. 

Mezi nejrychleji rostoucí sektory řadí digitální infrastrukturu, hlavně např. optické kabely, datová centra a macro towers. 

I believe in miracles

Další přednášku měl Richard Clode, portfolio manažer ze společnosti Janus Henderson Investors. Přinesl zajímavá data:

  • pokles prodeje tiskovin za posledních 10 let je 77%
  • spotřeba uhlí v USA za 13 let klesla o 58%
  • 32% technologických společností není profitabilní
  • rozdíl v relativním ocenění mezi najdražšími a nejlevnějšími technologickými akcií dle P/E je 30,6x (standardně 0-15%)
  • vyplatí se dle něj investovat do udržitelných inovací

UK equities can benefit from market rotation

Další řečník byl Daniel Casali, Chief Investments Strategist z Tilney Smith & Williamson. Daniel mluvil hlavně o tématu britských akcií, a zmiňoval:

  • rozdíly v ocenění a typech akcií mezi UK a US
  • o vracení se k investování do hodnotových akcií z růstových akcií, o změně cyklu
  • že US je zaměřeno více na růstové akcie, UK na hodnotové akcie
  • UK má přes 50% akcií hodnotových, US jen 25%
  • britské akcie jsou stále hodně diskontované/levné oproti zbytku světa

Managing risk in risky time

Další poznámky mám u řečníka Davida Coombse, který je Head od Multi-Asset Investments v Rathbones. David mluvil o trochu jiných věcech a měl jiné názory:

  • řekl doslova "ESG hype is gone and i think its a good thing", tedy že téma ESG je již mrtvé, a že si myslí, že je to dobře
  • zároveň si myslí, že ropa a zemní plyn budou v dalším desetiletí pro vaše portfolia dobrý hedge (zajištění)

Lower your carbon footprint and increase your return potential

Jednu poznámku mám i u tématu 2 řečnic z Fidelity, které dělají portfolio manažerky, Velislava Dimitrova a Cornelia Furse. Řekly, že do roku 2029 se očekává, že resale bude větší než prodej rychlé módy. Celkově dámy mluvily hlavně o ESG, udržitelném investování a o roli této oblasti v portfoliích investorů, jak mohou investoři svojí strategií snižovat uhlíkovou stopu. Zmiňovaly se i o EV.

Who is paying for the global pandemic?

Aktuální téma měl James Clark, Area Sales Manager Europe (Expat), z Utmost Wealth Solutions. Zmínil následující:

  • růst UHNWs je v roce 2021 cca 10% (ultra high-net-worth individual)
  • v roce 2020 byl cca 3%
  • počet UHNWs je téměř dvojnásobný v roce 2022 oproti 2016
  • hodně mluvil také o demografickém vývoji, hlavně v Itálii, Španělsku či Portugalsku, srovnával roky 2022 a 2050 a predikce
  • obecně bude demografický vývoj pro evropské státy největší výzvou dalších desítek let a bude náporem na sociální systém a jeho udržitelnost

Sustainability and the evolving investment landscape

Poslední body jsem si stihl zapsat u dýmy Phoebe Stone, Partner & Head of Sustainable Investing z LGT Wealth Management. Říkala, že dle ní jsou nejzajímavější investiční oblasti: palivo, zemědělství, letectví a kosmonautika, jaderná energie a obnovitelné zdroje, zlato/těžké kovy.

 

Celá konference se nesla v řadě dalších zajímavých témat, ale nebylo možné si vše stíhat zapsat, takže čekám na zpracované záznamy. Kvalita akce byla ale obrovská a jsme rádi, že máme možnost se podívat na události podobného typu. Co si budeme, UK je oproti Česku ve financích na úplně jiném levelu a možnost slyšet ty nejaktuálnější trendy, potkat a navázat kontakt s lidmi z velkých bank a investičních skupin, je pro nás důležité. 

Další podobný report Vás bude, věřím, čekat zase za rok. A nebo i dříve? :)

 

 

 

blog post image

Case study: Diskuze o smrti

16. 05. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Dnes jsem s klienty mluvil o smrti. Asi 30 minut. Seděli proti mně manželé, velmi dobře zajištění, lehce před šedesátkou, užívající si života.

Když jsem jim najednou položil otázku: "Co když tady zítra jeden z Vás nebude? Jak budete žít? Co bude s nemovitostmi? Co by to všechno změnilo?".

Podívali se na sebe. Přemýšleli. Ticho prolomila manželka🙍🏼‍♀️: "Já bych určitě prodala byt, prodala majetky a šla za dcerou, koupila něco malého. Já bych tu být už nemohla.". Manžel🙎🏻‍♂️ se na ní podíval a opáčil: "Tak to já bych naopak chtěl zůstat u nás doma za každou cenu. Nic to nezmění. Nechci pryč.".

A o tom jsme mluvili. 30 minut. Kam by šli, co by se jim v životě změnilo, jaký rozpočet by pro sebe potřebovali. Každý to má jinak. Neexistuje univerzální řešení. Potřebuji znát jejich myšlenky. Hodnoty.

Rozlouskli jsme to. Máme na papíře, co by bylo, kdyby jeden z nich nebyl. A máme taky to, co chtějí, když jsou oba. Minimálně 10 let, ještě v době elánu, utrácet víc než teď a cestovat. A pak .. i na to máme odpověď.

A nejen to, víme, že musíme:

✅ neprodleně upravit schéma dědictví při úmrtí manželky, je zde zásadní riziko

✅ postavit rentiérské portfolio s možností čerpání renty, která bude prvních 10 let zásadně vyšší než zbytek života

✅ efektivně zoptimalizovat a využít stávající produkty a životní situaci (daňově, produktově, z makroekonomického hlediska)

✅ a celou řadu dalších věcí

Klienti za námi jdou utřídit si myšlenky. Konzultovat. Mít oponenturu. Zaplatit si nás a mít v nás partnery. Nejdou pro produkty.

#zivotsfiduciam

blog post image

Toto je Tomáš.

12. 05. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Toto je Tomáš.

Známe se déle, ale je ve Fiduciam consilio od ledna 2022. Prošli jsme si 3 měsíčním trainee programem a od dubna jsme spolu trvale. 

Tomáš má něco, co nemám já - Samuel. Miluje tabulky, vzorečky, baví ho matematika a má analytické myšlení. Každá věc musí být dle něj dobře měřitelná a vyhodnotitelná. Investicemi žije více než 3 roky, jeho druhým kamarádem jsou odborné publikace a než cokoliv pro někoho udělá, musí si to zažít v praxi sám, protože chápe, jak je podstatné tomu rozumět a dělat sám to, co pak říká.

Tomáš má u nás na starost reporting klientů a obecně vše, co je "vzorečkové" a analytické. Postupně bude získávat také dohled nad částí naší klientely a řešit některé jednorázové konzultace. 

A protože i já mám zajímavé koníčky, Tomáš není výjimkou: učí se kódovat (HTML/CSS), dělá řadu sportů, učí se jazyky, cestuje a ano - dělá furt tabulky. 

Jsem rád, že máme kolem sebe lidi jako je Tomáš, a i on už má #zivotsfiduciam. 😎

blog post image

Diverzifikace: jak přistupujeme k ochraně majetku

04. 05. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Poslední dny nám ukázaly, že náš přístup k diverzifikaci majetku je a může být důležitější, než si sami myslíme. Při práci s majetky klientů dbáme kromě jejich zhodnocení i na samotnou ochranu, protože to z dlouhodobého hlediska vnímáme jako důležitý pohled, než se jen hnát za zhodnocením. Vzhledem k tomu, že naše klientela bývá spíše mladší, má před sebou desítky let držby a budování majetku, a nad rámec toho samozřejmě jeho předávání svým dětem. I to nás nutí myslet o něco víc na různé scénáře a přizpůsobit se jim.

Měny

Prvním prvkem diverzifikace je podíl držby majetku v různých měnách. Zpravidla s klienty držíme majetky v CZK, EUR, USD a GBP. Většinou mají klienti příjmy, byznysy, nemovité majetky a krátké peníze v CZK, proto dlouhodobá finanční aktiva vyvádíme mimo CZK právě do USD, potažmo GBP a EUR. Zajišťujeme si tím snadnější přechod do zemí mající tyto měny, eliminace rizik devalvace CZK apod. problémům. Co si budeme, naše měna je brána z pohledu zahraničních investorů spíše jako riziková.

Země

Také důsledně řešíme, v jakých zemích investujeme a v jakých tedy držíme majetky. V naprosté majoritě investujeme do vyspělých zemí a kontinentů. Velký podíl našich majetků dělá USA, taky do našich portfolií patří Japonsko, Velká Británie a západní část Evropy. Expozice v USA a Japonsku nám částečně zajišťuje problémy v rámci Evropy, protože ty by se týkaly jak aktiv v ČR, tak i naši evropské a pravděpodobně i britské části portfolia. Často tedy vyvádíme majetky mimo ČR, protože si musíme uvědomit zásadní věc, na ČR jsme příliš závislí: plynou nám z ČR příjmy, máme tu byznysy, máme tu nemovité majetky, spoléháme na místní sociální systém … to všechno jsou v našem životě důležité finanční operace, a byla by byť jedna z nich v ohrožení, může to mít na majetky klientů větší dopady. A ty mírníme právě tím, že investujeme mimo území, ve kterém přirozeně máme zmíněné závislosti.

Závislost na jednom aktivu

Jako zásadní věc bereme také závislost klientských majetků na 1 typu aktiva. Ve většině případů jde hlavně o nemovitosti a byznysy. Spousta klientů má velkou část čistého jmění právě závislou na nemovitých majetcích či expozicí ve vlastní firmě. Postupně tedy z firem vyvádíme prostředky tak, abychom tuto závislost snižovali, případně „krotíme“ rozšiřování nemovitostních portfolií. Závislost na jednom aktivu je poměrně riziková v tom, že konkrétně tato jsou nepřenositelná a navíc je mohou značně ovlivnit např. i změny právní či daňové. Závislost na jednom aktivu je i tedy riziko likviditní, protože se můžete dlouho aktiva zbavovat a převádět jej do peněz.

Povaha aktiva, poslední záchrana

Minoritní část majetků taktéž alokujeme do aktiv, u kterých se domníváme, že jsou mnohem méně závislé na systému, jsou tedy špatně omezitelné a naopak velmi dobře přenositelné a potažmo využitelné všude po světě. Konkrétně pracujeme s 2 aktivy, a to s fyzickými slitky zlata a bitcoinem. Bereme ale na vědomí i jejich nevýhody a rizika, navíc slouží pro specifické situace, tudíž jsou zastoupeny obratu v rámci jednotek procent, rozhodně v portfoliu zásadně nepřevažují. Ale patří tam.

Sektory

Pracujeme taktéž s tím, abychom neměli finanční majetky rozinvestovány v málo sektorech nebo aby nějaký zásadně v portfoliu nepřevažoval. Typicky je to z důvodů, jako byl COVID a zásadní omezení cestovního ruchu a přidružených oblastí, nebo třeba sektory, které mohou být příliš snadno a rychle regulovány, řízeny, můžou se v nich zásadně zhoršit podmínky vstupu, jsou závislé pouze na malé části světa apod. Nechceme, aby problémy jednoho odvětví ve větším omezovali naše majetky.

Kreditní rizika

Díváme se i na to, jak moc velkou expozici mají jednotliví správci či emitenti instrumentů v majetku klienta. Nepustili bychom klienta do nákupu korporátního dluhopisu, kdyby měl mít podíl 20% na majetku klienta, nebo bychom třeba nechtěli, aby celé portfolio bylo složeno jen z fondů jednoho správce. Bereme v potaz fakt, že jeden subjekt se může snadno dostat do ekonomických, právních, technických či jiných komplikací, a proto nechceme být závislí pouze na jednom.

I ochrana hotovosti a rezerv je důležitá

Bereme jako podstatné řešit i ochranu rezerv a krátkých peněz klientů. Rozdělujeme jejich prostředky z 2 úhlů pohledů. Prvním je riziko samotné instituce, vždy máme tedy prostředky min. u 2 bank, jež nejsou v holdingu či jinak propojeny. Zamezujeme tím riziku ztráty důvěry v danou instituci, v její postihy, technické či kybernetické rizika apod. Taktéž tím snižujeme riziko toho, že klient nedopatřením nechá svůj účet napadnout a přijde o prostředky. Druhým úhlem pohledu je pak riziko samotného majitele účtu. Pokud jsou tedy klienti manželé, snažíme se, aby měli každý účet na své jméno a rezervy byly mezi ně rozloženy, nebyly na účtu jen 1 z nich. Zamezujeme tím situacím jako úmrtí či kóma, a tedy zhoršením dostupnosti peněz pro druhého, kdy by rezerva nesplnila svůj účel, tak třeba situacím jako vydírání, blokace prostředků apod.   

Co říkáme, to sami děláme

Netvrdíme klientům něco, co neděláme, ba naopak. Já sám mám aktivity v ČR: podnikatelské, investiční byt a jiné projekty. Současně ale držím i globálně diverzifikované portfolio složené z finančních aktiv v cizích měnách či kryptoměny. Mám 3 české účty, 2 poskytovatele platebních karet a 1 zahraniční účet s hotovostí v EUR a USD. Na nic nespekuluji, ale kontinuálně buduji majetky, eliminuji možná rizika a držím se plánu.

Zajímalo-li by Vás více ke spolupráci s námi, napište nebo zavolejte.

blog post image

Proč budou lidé z Ukrajiny pro naši ekonomiku důležití a měli bychom toho využít?

06. 04. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Dlouho jsem přemýšlel, zda tento článek napsat. Pozornost se teď ještě pořád směřuje jinam, a já píšu o tom, jak bychom měli „využít“ válečných uprchlíků, a jak je to pro nás příležitostí. Ono to tak ale prostě je a my si to musíme uvědomit co nejdříve. Čím lepší je toto samozřejmě dlouhodobě pro nás, o to horší je to pro Ukrajinu. Budu se na to tedy dnes dívat z pohledu nás, Čechů.

Kdo za námi vlastně přichází?

Prvně si musíme uvědomit strukturu lidí, kteří za námi uprchli.

  • Jsme podobní: jsou to lidé z civilizované Evropy, která mají velmi blízko našemu stylu života, vyznávají podobné hodnoty, jsou zvyklí na stejnou kulturu, služby a celou řadu dalších věcí. Jejich adaptace je tedy velmi jednoduchá a kromě jazyka a písma je zde málo odlišností. To je důležitý předpoklad.
  • Vyspělejší část UA: utíkají za námi lidé především ze západu a středu Ukrajiny, která je při vší úctě o něco vyspělejší (z východu to je těžší či míří do Rumunska, Moldavska, Maďarska).
  • Věková struktura: Z velké části to jsou lidé mladší, tedy ekonomicky aktivní, v produktivním věku a s potenciálem. Toto je důležitý point.
  • Vzdělání: Spousta uprchlíků je velmi vzdělaná, jsou to lidé, která vystudovali školy, žili západní život, dělali prestižní povolání, vedli firmy. Obecně je trend, že lidé s vyšším vzděláním a ambicí budou více prchat, než lidé se vzděláním nižším, kteří jsou naopak houževnatější, a zůstanou bojovat nebo prostě nemají tolik odvahy a přehledu pro útěk.

Toto jsou velmi důležité body. Ty nám totiž říkají, že tu nemáme stovky tisíc lidí bez vzdělání, z jiných kultur, s jinými návyky, o které se musíme starat a živit je, adaptovat je, ale máme tu statisíce lidí, kteří jsou schopni se rychle začlenit. Migrace z UA má již navíc u nás dlouhou historii.

Aktuálně zde máme přes 300.000 uprchlíků, a můžeme se dostat až k číslu 500.000. A to je hodně. Hodně na to, aby to již mělo dopady a něco to ovlivnilo.

Proč by pro nás měli mít lidé utíkající z Ukrajiny před válkou přínos?

Pokud zde máme aktuálně přes 300.000 uprchlíků, berme v potaz, že velká část z nich tu může trvale zůstat. Velká část uprchlíků jsou ženy (logicky, muži nesmí z UA), tudíž pokud se budou někteří časem vracet zpět na UA, tak někteří muži zase pravděpodobně přijdou naopak za námi a za svými rodinami. Nemyslím si, že velký exodus zpět do UA nastane, a to hlavně kvůli dlouhodobě trvajícím dopadům. Spousta lidí již nemá domovy, je zničena infrastruktura a tedy i kvalita života, což bude mít za dopad snížení ekonomické kvality života. U některých bude přetrvávat i strach z návratu, kde se děje co se děje, a z možného opakování situace.

Držme se tedy čísla 300.000 lidí. Zhruba 70% z nich jsou dospělí, 30% děti. Počítejme tedy dále se 70%, tj. 210.000 lidí.

Toto jsou lidé, kteří mohou být ekonomicky aktivní. Platit daně, kupovat statky, využívat služby.

Nezaměstnanost

V ČR máme dlouhodobě jednu z nejnižších nezaměstnaností, jež osciluje kolem 2-3%. Nepracují tedy lidé, kteří už nechtějí nebo nemohou, málokdo opravdu nemůže najít práci. Nabídka práce je tedy naopak větší než poptávka. Uprchlíci z Ukrajiny tedy mohou vyplnit tuto mezeru, podpořit potřeby zaměstnavatelů, zrychlit jejich rozvoj a ekonomiku země. Spousta neobsazených míst je navíc více manuálních nebo méně kvalifikovaných, o které je tedy menší zájem, což je naopak pro lidi z Ukrajiny dočasně smysluplné vzhledem k jazykové bariéře a dalším překážkám. Určitě jim ale přeji, aby se posouvali dále do pozic více kvalifikovaných, hlavně ti, kteří již z takových pozic přišli. Neberme je tedy jako levnou sílu, ale naopak jako možnost získat vzdělané a pracovité lidi i na méně oblíbené pozice, což může pomoct růstu mezd těchto míst a jejich zatraktivnění.

Daně - příjem do státní kasy

Práce těchto lidí znamená i příjem pro stát. Berme, že těchto 210.000 lidí bude pracovat a jako mzdu vezmeme průměrnou hrubou mzdu z Q4 2022, tedy 40.000 Kč měsíčně. Při této hrubé mzdě jsou odvody státu cca 21.350 Kč měsíčně, tedy 256.200 Kč ročně. Při 210.000 lidech to může být téměř 54 miliard korun do rozpočtu. To se bavíme jen o přímých daních.

Lidé platí ale i daně nepřímé (DPH, spotřební a další). Pro jednoduchost berme jen tyto 2 daně.

Dohledal jsem si od jednoho autora spotřební koš, který rozepisoval v roce 2016 průměrné náklady průměrného člověka a počítal z nich tyto daně. Já jsem pro účely inflace počítal s navýšením vstupů o 4% ročně, tedy průměrná platba člověka na DPH a spotřební dani může být kolem 7.614 Kč měsíčně. To je 91.368 Kč za rok a při 210.000 lidech dalších více než 19 miliard korun do státního rozpočtu.

Suma sumárum se můžeme bavit o minimálních příjmech do státní kasy ve výši 73.000.000.000 (miliard) Kč. Daňové příjmy státu včetně pojistného byly v roce 2020 cca 1290 miliardy Kč. Příjem kolem 73 miliard by tedy znamenal cca 5-6% navýšení příjmů, a to již není nezanedbatelné číslo.

Jenže kromě příjmů nám přinesou i výdaje .. ale

Často se kritizuje, že na Ukrajinu a uprchlíky jde moc peněz. To ale tak úplně není. Zatím se mluví o výdajích v rámci nižších jednotek miliard, což je v kontextu budoucích možných výnosů zanedbatelná částka. Navíc si tím financujeme i naši ochranu a bezpečí, ale zpět k tématu. Část těchto nákladů pak profinancuje zpětně EU, tudíž přímo námi vynaložené náklady budou nižší. 63,8% procent obyvatel ČR je v produktivním věku (15 - 64 let), tj. 6.827.733 lidí. Pokud bychom brali v potaz, že jsme na Ukrajinu vynaložili 5 miliard korun, bylo by to kolem 732 Kč na jednoho pracujícího člověka. Každý pracující člověk tedy přispěl cca 700 Kč na naši ochranu, ochranu lidí prchajících před válkou a současně těch 700 Kč využil jako investici do budoucna. To si, myslím, není tak hrozná cena.

Zpátky k výdajům. Počítal jsem potenciál příjmů, ale samozřejmě nám přinese jejich působení zde i nějaké náklady. Asi největším nákladem bude zdravotní péče. Důchody a sociální dávky moc spotřebovávat nebudou, ať už proto, že většina je v produktivním věku, tak proto, že nemá nárok. Navíc, jak vidíme, stěhují se k nám lidé pracovití a ne ekonomičtí migranti s problémem inkluze mezi naše obyvatele.

Česká infrastruktura je jinak celkem robustní a zatím to nevypadá, že by přísun pár stovek tisíců lidí znamenal nějak značné náklady na investice.

Demografický vývoj

Proč jsou uprchlíci z Ukrajiny pro nás možným přínosem ukazuje i demografický vývoj.

Demografický vývoj obyvatel ČR je blížící se hrozba. Sociální systém, a tedy důchody, fungují tak, že na stávající důchody platí současná část produktivního obyvatelstva. Člověk jako já tedy odvodem na sociální pojištění „nespoří“ na svůj důchod, ale platí stávající důchody. Na můj důchod by měli platit obyvatelé, kteří budou produktivní v mém věku. A zde je problém. Když se podíváte na demografický vývoj, máme velmi početnou skupinu lidí 40+ let. Jsou to tedy lidé, kteří v dalších 20 letech budou postupně odcházet do důchodu. Naopak velmi slabá je vůči nim v poměru skupina lidí 0 - 25 let. Tedy lidí, kteří již přispívají a dalších 30-40 let budou, nebo kteří do těch 20 let začnou. S prodlužujícím věkem dožití (a tedy delší dobou využití důchodu) je to celkem velký problém pro budoucí funkčnost stávajícího sociálního systému.

Právě migrace mladých lidí z cizí země nám ale může vytrhnout trn z paty. Teda asi ne úplně, ale alespoň dost slušně pomoci. Jak už jsem říkal, jsou to lidé jako my, jejichž začlenění nebude problém. Pokud se podíváme na strukturu současných uprchlíků, zjistíme, že z cca 300.000 jich je 65+ jen kolem 3-4%. Největší skupina dle věku je mezi 18-65. Další velká skupina je 6-14 let, což je společně se skupinou do 30 let věku právě ta potřebná, která může naši republiku omladit a postavit více na nohy.

Můžeme tedy na této migrační vlně jako země „prodělat“?

Pravděpodobně spíše ne. Můžeme být na tom mnohem lépe nebo velmi podobně, ale ne hůře. I kdyby se nakonec naprostá většina uprchlíků velmi brzo vrátila (ne úplně pravděpodobné), tak se nám minimálně „zaplatí“ a hlavně my splníme naši lidskou povinnost. Pokud k tomu naopak jako stát a lidé přistoupíme svědomitě, a situaci otočíme i v náš prospěch, můžeme jako země na této migrační vlně profitovat.

Celá problemtika je samozřejmě komplexnější, ale snažil jsem se alespoň jednoduše a stručně popsat hlavní body.

Každá pomoc se začleněním do našich životů se tedy počítá. Každá pomoc, která ukáže Ukrajincům, že má smysl tady žít, je pomoc pro další roky.

Upozornění: celý článek je jen úvahou nad ekonomickým přínosem, rozhodně nechci, aby vyzněl ve stylu „pojďme participovat na cizím neštěstí“. Chci jen vysvětlit úhel pohledu a kontext situace, která se vlivem invaze Ruska na Ukrajinu stala. Ukrajinu miluju, v Kyjevě jsem byl a je to skvělá země. Přál bych si, aby mohla růst dále, tak jako před 24.2.2022. Když už ale k této situaci došlo, je relevantní se nad ní zamyslet i pohledem tohoto článku. Děkuji za pochopení.

blog post image

Válka na Ukrajině: komunikace s našimi klienti a náš postoj

01. 04. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Posledních několik dní se odehrávalo něco, co jsme si dlouho nedokázali připustit. Celá situace má 2 hlediska. Lidské a ekonomické. Naši prací je řešit to ekonomické, ale v této situaci zaúřadovalo prvně to lidské.

Lidské hledisko

Každý z nás teď asi každé ráno kontroluje, zda se Ukrajina drží a Zelinskyy žije. S napětím sleduje situaci a u toho má asi i na krajíčku. I my jsme se za naše osoby zapojili do pomoci, a to třeba podporou přes Člověka v tísni nebo příspěvky pro neskutečnou partu mladých novinářů z Kiev Independent, kteří odvádí na místě skvělou a nebezpečnou práci, i díky které víme, co víme. S obdivem sledujeme, jaká vlna pomoci se nejen v ČR zvedla. Máme respekt vůči každému, kdo jakkoliv přiložil ruku k dílu.

Pracovní hledisko

Mimo jiné jsme ale samozřejmě dostávali i pracovních povinností, sledovali a vyhodnocovali situaci. S našimi klienty jsme aktuálně, k 1.3., komunikovali 2x. Ve čtvrtek 24.2. a v úterý 28.2. jsme maily informovali naše klienty o nejpodstatnějších obecných i konkrétních bodech.

První kontakt se týkal našich portfolií, udržení emocí a možných scénářů. Investiční portfolia zatím ale nebyla nikterak zásadně zasažena, i proto že jsme nedoporučovali investovat do zemí východní Evropy, hlavně zemí s nestabilní politickou situací. Zároveň jsme s klienty komunikovali i případnou formu pomoci.

V druhém kontaktu jsme řešili pád Sberbank, ale ten se našich klientů netýkal, protože to nebyla banka, která by námi byla doporučována. Nicméně jsme i na základě této situace vytvořili a navrhli opatření, jimiž reagujeme na vratkost celé geopolitické situace a emoce lidí, které mohou rychle změnit dost nepredikovatelných věcí. Zastáváme s klienty principy wealth protection, a proto nebereme na lehkou váhu žádné možné riziko.

Držíme palce všem borcům a ženám na Ukrajině, obdivujeme podporu lidí po celém světě a bohužel i těmito věcmi si připomínáme všichni, že ačkoliv jsou peníze důležité, důležitější jsou ještě jiné věci a hodnoty. 🤜🏻🤛🏻

Vaše Fiduciam

blog post image

Case study: 6 měsíců, které klientům doslova změnily život

10. 03. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Červenec 2021. Poprvé jsem se potkal s klienty. Normální rodina bydlící kousek od Brna, obyčejná práce, standardní dům. „Staral“ se o ně jeden fajn poradce. Když byla šance něco prodat, stavil se.

Původní stav

Majetky klientů byly v šíleném stavu. Nesmyslně drahá pojistka, kdy byly hlavně pojištěny drobné věci a vůbec věci vážné. Za ty roky nasbírali dalších 5 IŽP, kde se jim zdvojovala rizika a měsíčně platili dardu na feečkách. Podpojištěná nemovitost, odpovědnost, ZAM/ZAM. Nezkontrolované IOLDP. Minimální rezerva na účtu, kterou ani neřešil. Dva spotřebáky za 8% s dalšími pojistkami. Investováno pár set tisíc, které poradce točil mezi drahým fondem fondů, realitním fondem a zlatem se spreadem 11%. U každé otočky si dal hezký vstupní poplatek. Žádné cíle, žádný plán. Žádné soupisy plateb, museli jsme hledat za co je jaká platba. Některá IŽP jim historicky rušil a teď došly dopisy o dodanění. Šílenost. To, že tam nebyl tvořen plán, bylo hrozně vidět. Džungle.

První změny

Trvalo nám dlouho se vším prokousat a dát dohromady. Restrukuralizovali jsme vše. Upravili stávající pojistky, navýšili limity. Srazili platby za životní, srazili platbu za pojistku auta, u úvěru zrušili pojistky, srazili sazbu na necelých 5% se splatností kratší o 4 roky. Pohráli si se všemi IŽP, něco rušili, něco sráželi na minimální platby dle výhodnosti. Vyčistili cashflow, definovali cíle, postavili plán. Okamžitě doplnili rezervu na účet. Srazili nákladovost portfolia a postavili jej koncepčně. Dořešili IOLDP a spoustu dalšího. Začali jsme stavět plán.

Základy jsou postaveny

Po dlouhých setkáních jsme dali dohromady základní kostru plánu. Spočítali důchody, revidovali IOLDP, definovali jsme si přesně rentu na kterou cílíme a další střednědobé cíle, které si chtěli splnit. Administrativně jsme se vším prokousali, identifikovali neznámé platby a vše upravili. Když jsem ale dával dohromady soupis majetků a připravoval jsem se jej ocenit, došli jsme k tomu, že klienti mají pozemky. A tady začala další zábava.

A hele, máme tu pozemky

To nejlepší teprve přišlo. Věděl jsem, že mají asi 20 pozemků. Poměr finanční aktiva vs nemovité majetky byl asi 6% vs 94%. Začal jsem řešit i toto. Aktuální finanční zdroje nám totiž neumožňovaly plnit naše cíle na 100%, a proto jsem hledal další možnosti, jak toto řešit. S mým skvělým parťákem na reality a development jsme prošli pozemek po pozemku. Prošli stávající územka a návrhy na nové. Sepsali jsme tabulku a půdu roztřídili. Vyházeli jsme různá pole, lesy a další, které jim teď přináší více škody než užitku. Potřebovali jsme aktiva, která nám pomůžou majetek dynamicky rozvíjet, ne jej udržovat. Do prodeje jsme tedy zařadili pozemky, kde nevidíme potenciál v horizontu 30 let. Pozemky s potenciálem jsme strategicky ponechali.

Současně jsme objevili 4 pozemky, jež jsou určeny k zástavbě a jejich hodnota byla tedy mnohem vyšší, než tušili. Toto nám zásadně pomohlo i v rodině, protože děti klientů jsou taktéž mí klienti a jeden z těchto pozemků bude sloužit k výstavbě jejich RD. Všechny tyto pozemky samozřejmě ponecháváme a řešíme, jak s nimi budeme nakládat dále.

Zpátky k vyřazeným pozemkům. Ocenili jsme je na necelé 3.000.000 Kč. Bylo to dost hektarů všelijaké půdy, která navíc byla rozházená po okolí. Můj parťák ale přesně věděl, komu zvednout telefon a pozemky nabídnout. Přesně za 2 dny jsme měli podepsáno. Fičák.

Když se Váš život rychle otočí

Trvalo to pár týdnů a klientům přistálo na účet pár milionů. To už je solidní základ pro budování portfolia, plnění všech našich cílů apod. Zrychlíme dynamiku růstu majetku. Lépe jej budeme diverzifikovat. Plán získal úplně jiný rozměr. Jejich představa o budoucí rentě nabrala úplně nových rozměrů, protože jim současný kapitál dal velmi dobrou pozici a společně s časovým horizontem cca 15 let se jeví cíl jako splnitelný. Část peněz jsme ještě utrhli na rekonstrukci koupelny, kterou dlouho chtěli a pár dalších menších záměrů.

Bez otevřenosti a snahy klientů by to nešlo

Z chaosu, bezvýchodné situace a tisíců měsíčně na poplatcích jsme se dostali do postavení, kdy vím, že tyto své klienty dostanu daleko. Důležitý je plán.

Bez aktivity klientů by to ale nešlo. Byli naprosto ukázkovými partnery v celém tomto procesu. Věnovali tomu čas, prostor ve své hlavě a chtěli. Co se řeklo, to platilo. Poslouchali mě, diskutovali se mnou a nechali se vést. Je totiž strašně důležité, abychom obě strany chtěly. A tady to bylo vidět. Věřím, že pokračování tohoto příběhu nás bude ještě dlouho bavit. :)

Hledám to, co už nevidíte.

 

Pokud Vás zajímavá více o spolupráci s námi, dejte nám vědět.

blog post image

Rusko na cestě do pravěku

04. 03. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Rusko se doslova vrací do pravěku. Za poslední týden se na Rusko uvalilo tolik sankcí a omezení, co jsme dlouho nezažili a neviděli. Po prvotním váhání, které trvalo cca 48 hodin, přišla doslova smršť.

Odpojení od SWIFTu

Jednou z největších sankcí je odpojení bank od SWIFTu - zatím jen některé, a to k 12. březnu. Odpojení je odstřihne fakticky od mezinárodních transakcí. Sice mají své systémy, ale ty jsou ve srovnání se SWIFTem nedostatečné. Rusko tedy bude odstřiženo od možnosti plateb s okolním světem. 

Zmražení devizových rezerv

Další velká sankce je zmražení devizových rezerv. Rusové mají přes 20% ve zlatě, s tím ale moc neudělají, protože není na jejich území a zlikvidnění je prakticky nemožné. Něco pak v čínském Juanu, zbytek v USD a EUR - a to jde. To znamená fakticky volný pád a znehodnocení rublu a s tím spojenou platební neschopnost.

Restrikce míří i na občany

Tyto restrikce už jsou spíše rozhodnutím soukromého sektoru. Firmy začínají mohutně odcházet z Ruska, ukončovat výrobu, dovážku zboží a poskytování služeb. Rusové tak nemohou třeba platit mimo Rusko kartami, nefunguje placení přes Apple Pay a Google Pay

Zásah dostává i letecká doprava, kdy se uzavřela velká část vzdušného prostoru, hlavně nad Evropou a USA, a navíc přestávají do Ruska dodávat součástky pro servis a opravy letadel. Ta budou postupně uzemněna a jejich kontrakty ukončovány leasingovkama. Doprava se zastaví nejen z a do Ruska, ale taky v rámci Ruska.

Lodní doprava je v podobné situaci, navíc velcí dopravci oznámili přerušení dopravy i základního zboží.

Mimo to se zapojily automobilky, oděvní průmysl, herní průmysl, IT firmy a nespočet dalších, což ruské občany odstřihne téměř od všeho.

Zasaženi jsou i sportovci, kultura a další oblasti, které jsou prakticky vyřazeny z dění ve světě a mohou nyní působit jen na lokální úrovni.

Rubla a ekonomika Ruska jako celek

Kurz rublu se z cca 80 rublů za dolar dostal na cca 115 rublů za dolar, nicméně zde je volatilita taková, že to co teď říkám, už asi neplatí.

Rating Ruska se dle agentur ala Moodys nebo Fitch a zbytek propadl na B, tedy vysoce spekulativní, a očekává se platební neschopnost země.Ta má tento měsíc např. splácet velkou část dluhopisů, otázkou je z čeho a jak.

Putin nařizuje ke směně Rublu za valuty přirážku 30%, omezuje vývoz dolaru z Ruska, zvyšuje sazby z 9,5% na 20% a podniká další nespočet kroků pro udržení ekonomiky, které jsou ale v kontextu situace spíše marginální.

Všechny tyto věci mají a budou mít za následek inflační spirálu, totální znehodnocení úspor a měny, omezení i zákl. potřeb.

Úder na nejbohatší

Současně cílí restrikce i na nejbohatší občany Ruska, kdy jsou jim majetky zmraženy a zabaveny - na druhou stranu, dobře víme, že oni jsou kolikrát dobře připraveni i díky složitým strukturám a pravděpodobně o vodě a chlebu nebudou. Jejich standard je ale na jiné úrovni a i tyto ztráty ponesou těžko.

Akcie firem jako penny stocks

Akcie hlavních ruských firem, jako např. Gazpromu, Lukoil, bankovních domů apod. se propadají o více než 90%, kolikrát i 99%, obchodují se v centech a jsou takřka bezcenné.

Ruské společnosti jsou vyřazovány z indexů a přiliv kapitálu je skoro zastaven.

Těch věcí, o kterých by se dalo povídat, je nespočet. Máme ale možnost vidět v praxi to, co jsme doteď znali spíše z učebnic a teorie. A to ještě v rychlém časovém sledu a v extrémním rozsahu.

Dopad na nás

Nás, našich investic se to netýká:

  • Neinvestujeme do podobných zemí, obzvlášť do zemí s vyšší mírou politického rizika.
  • Zatím je to spíše lokální problém, než globální.
  • Drobné poklesy portfolií aktuálně vyrovnávají zisky na měn. párech CZK/USD a CZK/EUR, vzhledem k tomu že long-term portfolia nezajišťujeme do Kč.

Riziko dopadů vidíme spíše v růstu cen komodit, což se promítne do našeho cashflow, respektive cashflow klientů.

Rusko se tedy samo střelilo do nohy. Chtělo vymazat Ukrajinu, zatím se mu ale daří vymazat spíše sebe samotné. Jak moc všechny tyto sankce a exodus firem zabere, to uvidíme v následujících týdnech a měsících.

blog post image

Rizika sázky na 1 kartu

03. 03. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Sedím u klientky. Otáčím na ní počítač, kde je otevřený dokument „přehled majetku“. Jsem ticho. Klientka na to kouká a po chvíli povídá:

🙍🏼‍♀️“Vy jste všechny moje majetky ocenil a takhle rozepsal?“
🙎🏻‍♂️“Ano.“
🙍🏼‍♀️“Takhle jsem jej ještě nikdy neviděla. Nevěděla jsem, že mám skoro 15.000.000 Kč“. 
🙎🏻‍♂️“Vidíte…“
🙍🏼‍♀️“A je to takhle za Vás v pořádku?“
🙎🏻‍♂️“Jak ho vnímáte Vy?“
🙍🏼‍♀️“Že mám dost hotovosti…“

Usměju se, protože má pravdu a byla to první věc, se kterou řekla, že chce něco dělat.

🙎🏻‍♂️“Máte pravdu. Podívejte se ještě trochu dál, vidíte tam nějaká rizika?“
🙍🏼‍♀️“Asi ne, doufám, že ne.“
🙎🏻‍♂️“Podívejte se … máte nemovitosti či podíly na nich, které jsou v ČR a v CZK. Máte pozemek v ČR a v CZK. Máte nemovitostní fond držící nemovitosti v ČR a v CZK. Máte dluhopisy s podkladem v ČR a v CZK. Máte penzijko, stavebko, vše v ČR a v CZK. Máte větší hotovost v CZK…

Odmlčím se, klientka se na mě podívá a říká:

🙍🏼‍♀️“Chápu, co kdyby se něco stalo tady, jsem v háji.“
🙎🏻‍♂️“A ještě si vezměte, kde máte práci, z jakého státu je Váš zaměstnavatel je a odkud Vám posílají důchody…“

Vidím, že klientka se zamračí, je chvíli ticho a pak vyhrkne:

🙍🏼‍♀️“Já Vám úplně, Samueli, zapomněla něco říct. Já jsem si vzpomněla, že mám někde ještě akcie ČEZu, to jsem asi moc nezlepšila, co?“

Podíváme se na sebe a začneme se smát. Nemuseli jsme to říct doslova, ale oba jsme věděli, že mít veškeré majetky v jedné měně a zemi není z pohledu zásad ochrany majetku bezpečné řešení.

Při investování musíme totiž řešit i otázku rizik: mimo ta standardní jako tržní či kreditní rizika by investory měla zajímat i rizika systémová. Co když se změní politické systémy, vypukne v zemi konflikt, zásadně se změní daňový systém nebo bude devalvovat měna?

Investujte opatrně. Rozumně. Ve Fiduciam consilio, hledáme to, co už nevidíte.

blog post image

Jaká je opravdová role finančního poradce a proč jej platíte?

24. 02. 2022 Autor: Samuel Pšeja

V dnešním článku bych chtěl trochu nastínit opravdovou roli finančního poradce. Minimálně v České republice pořád trochu ze zvyku panuje přesvědčení, že poradce je od toho, aby Vám pomohl řešit, vybrat a sjednat produkty. Kromě toho panuje přesvědčení, že poradce by se měl měřit a srovnávat dle výnosnosti portfolia - což může platit u výhradně investičního poradce, ale ne tak u poradce, který je spíše správcem majetku jako celku a řeší poradenství komplexně.

Hlavní důvod, proč si poradce platíte, nebo proč byste si jej měli platit, je ten, že si kupujete jeho znalosti a zkušenosti. Získáváte v poradci to, že věnuje nespočet času vzděláním, má zkušenosti z praxe a ví, jak se k jednotlivým věcem postavit. Kupujete si čas, který Vám ušetří. Kupujete si minimalizaci chyb. Kupujete si jej jako kouče, který Vám pomáhá nastavovat zrcadlo, přinášet nezávislý pohled, řešit důležitá rozhodnutí a držet Vaše emoce. Kupujete si ho jako odborníka.

Správný poradce není primárně od toho, aby řešil produkty a orientoval se na ně. Měl by Vám pomáhat nastavovat plán, otevírat Vám představu cílech, řídit jejich cestu. Měl by si všímat hrozících rizik a pomáhat je eliminovat. Měl by zvládat propojovat celou řadu oblastí a řešit jejich dopady a souvislosti: ekonomické, daňové, právní, psychologické. Měl by si všímat toho, jací jste, jaké máte hodnoty, kam své majetky a vize chcete směřovat.

Řeknu Vám namátkou, co s klienty řešíme, a udělejte si sami obrázek, zda je to to, co by měl opravdu poradce přinášet:

  • Bavíme se o cílech klientů, dáváme jim reálná obraz a cestu, kterou nastavujeme.
  • Staráme se o investiční portfolia, pracujeme s nimi.
  • Eliminujeme rizika ve vztahu k majetkům klientů: všímáme si toho, jestli nemají přealokováno v nemovitostech, zda nejsou příliš závislí a majetkově propojení na svou firmu, zda nemají moc majetku v jedné zemi, jak pracují s měnami, ve kterých své majetky mají.
  • Pomáháme jim kupovat nemovitosti, hlídáme jejich smysluplnost, ošetřujeme právně nákupy, prodeje a pronájmy. Hlídáme taky případně samotný pronájem, nájemníky a ekonomiku investičních nemovitostí.
  • Kontrolujeme likvidní rezervy a držíme výši, kterou potřebujeme.
  • Hlídáme chování a emoce našich klientů. Konzultujeme jejich názory, choutky něco najednou udělat, krotíme je nebo naopak popostrkujeme k akci.
  • Zajišťujeme rizika, která jim hrozí, počítáme dopady a řešíme je. Ne jen pojistkami, ale třeba je úplně eliminujeme a nebo řešíme, zda a jak bychom je dokázali vyřešit sami.
  • Pomáháme jim řešit rozhodnutí o předávání majetků dětem. Jak, kdy, a v jaké formě.
  • Nastavujeme kroky pro získání úvěrů a řešíme daňové optimalizace příjmů, výnosů z cenných papírů, nájmů apod.
  • Řešíme s klienty rozpočty, budget planning.
  • Pomáháme klientům nastavovat a řešit krizové scénáře. Jak upravovat dědictví, jak by fungovala rodina, partneři, manželé, kdyby někdo z nich zemřel nebo byl v kómatu.
  • A řešíme pak spoustu perliček: teď třeba jedním klientům zařizujeme odborníka na projektový management velké rekonstrukce jejich nemovitosti. Proč? Protože ji měli v plánu, ale nevyznají se v tom, nemají čas, řídí firmu a neví, co je třeba. My hlídáme budget, dodavatele, právní věci, a hlavně jsme je k tomu dokopali mnohem dříve, než by to udělali sami. A čas jsou peníze.

To je jen základní výčet bodů, které poradce dokáže a měl by dokázat se svými klienty řešit. Pro toto si jej platíte. Ne proto, aby Vám sjednal pojistku, otevřel účet pro investici do fondů nebo pro to, abyste počítali kolik Vám vydělalo investiční portfolio. Protože i ta jejich výnosnost se odvíjí od bodů výše, od celkové strategie, a vůči tomu nejde jen tak jednoduše nastavit benchmark. Úlohou poradce je navíc většině věcí předcházet, zajistit, aby se nestaly. A to přece změřit nejde. Nevíme totiž, co by se stalo a jaké by to mělo dopady, pokud bychom všechny kroky neošetřili a neměli pod kontrolou.

Věříme, že poradenství, tak jak jej mnozí znají, je již na ústupu. Wealth management, styl poradenství, který praktikujeme, je totiž o řízení majetku. Produkt, je-li třeba, je už jen nějaký prostředek, řešení.

I proto byste si měli platit svého poradce přímo. Pokud si jej platíte Vy, sedí na Vaší straně stolu, je Váš partner. A taky proto přistupuje k samotnému poradenství tak odlišně.

blog post image

12 způsobů, jak vynikající poradce přidává hodnotu

18. 02. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Hodnota poradce. Někde tam je, ale ne vždy ji vidíme. Podívejme se detailněji na to, jakou hodnotu by Vám měl poradce přidat. Čím a kým by pro Vás měl být.

Pomáhá vám vyhnout se nákladným chybám 

Pokud hypotéku nerefinancujete kvůli nižším sazbám, můžete se časem připravit o tisíce korun úspor. Tím, že investujete příliš velkou část svého portfolia do nelikvidní investice, nemusíte mít k penězům snadný přístup. Řízení se "internetovými vzory" a univerzálními radami. Špatně zvolené nastavení portfolia. Příliš drahé produkty. Chyb, které stojí hodně peněz, může být ve všech oblastech správy majetku hodně. Peněžní chyby a promarněné příležitosti mají mnoho podob. 

Jsou to VAŠE peníze a měli byste chtít maximalizovat jejich hodnotu pro vás a vaši rodinu. Vynikající poradce vám pomůže objevit způsoby, jak zajistit, aby pro vás vaše těžce vydělané peníze pracovaly lépe, a zároveň se vyhnout chybám na této cestě.

Upozorní na slepá místa a skrytá rizika

Jste jediným živitelem rodiny? Pokud ano, máte pojištění dostatečné životní pojištění? Nemáte pojištěno naopak příliš mnoho rizik? Máte základní dokumenty pro plánování majetku (závěti, pověření k zastupování, svěřenské fondy)? To jsou jen některá ze slepých míst a skrytých rizik, která pomáháme odhalit během procesu finančního plánování. Co budete dělat s domem, když bude manžel v kómatu? Má kdo hlídat děti? Co když Vám zaměstnavatel ukončí pracovní smlouvu? Máte někde pozemky za které zodpovídáte, co když se zlomí strom, co na nich je, a na někoho spadne? 

Hledáme rizika, která nevidíte. Chráníme majetky, chráníme rodinu. Předcházíme komplikacím.

Zjednodušuje váš finanční život

Složitost světa finančních služeb se každým rokem zvyšuje. Vynikající finanční poradce vám zjednoduší všechna finanční rozhodnutí, která vás mohou potkat, a vysvětlí vám pojmy srozumitelnou češtinou. Mít důvěryhodného poradce ve svém rohu vám pomůže ulehčit od břemene, kterému čelíte při těchto rozhodnutích.

Snaží se pro vás minimalizovat poplatky a výdaje

Vyšší investiční náklady mohou mít za následek nižší výkonnost. Snížením investičních poplatků zachováte větší část svých těžce vydělaných peněz, které pracují pro vás. Je důležité vědět, jak si váš poradce vydělává na své živobytí. Je placen za prodej produktů? Pokud ano, může to vést ke střetu zájmů. Nebo je to poradce, který se řídí pouze přímou platbou, má transparentní obchodní model a produkty neprodává? Poradci, kteří se řídí pouze přímou platbou, jsou navíc fiduciáři, což znamená, že musí upřednostňovat vaše zájmy před svými vlastními.

Provede vás turbulencemi na trhu 

Emoce a peníze se obvykle dobře neslučují, takže je lepší je oddělit. Snadněji se to řekne, než udělá, a právě proto vás může najmutí profesionála, který se bude starat o vaše investice a povede vás, zachránit před negativním dopadem na vaši finanční budoucnost.

Slouží jako váš finanční obhájce

Obhájce je někdo, kdo se za vás přimlouvá a vždy upřednostňuje vaše zájmy před svými vlastními. Při výběru finančního poradce se ujistěte, že je fiduciářem, což je nejvyšší standard péče o klienta ve finančním světě.

Pomáhá vám maximalizovat vaše čisté jmění

Existuje řada způsobů, jak ušetřit na daních nebo zvládnout dluhovou zátěž. Šetření na studia, vyhýbání se chybám v hospodaření s penězi a rozpoznání příležitostí jsou další tři způsoby, které vám pomohou maximalizovat čisté jmění.

Pomáhá maximalizovat hodnotu vašeho života

Existuje rovnováha mezi spořením do budoucna a užíváním si přítomnosti. Smyslem spoření a investování je zajistit si v pozdějším životě možnost volby a dosáhnout bodu finanční svobody. Vynikající finanční poradce vám pomůže formulovat a plánovat vaše cíle. Peníze jsou prostředkem k dosažení cíle. O jaké životní cíle usilujete? Zároveň ale pozná moment, kdy je lepší Vám říct: „Teď utrácejte, užívejte si.“.

Udrží vás soustředěné na celkový obraz

Všichni jsme slyšeli citát o tom, že pro stromy není vidět les. V investování představují stromy krátkodobé pohyby na trhu, zatímco les je dlouhodobý. Pokud jste na začátku své kariéry a trh se propadne, můžete investovat peníze za nižší ceny. Pokud se blížíte k odchodu do důchodu, pamatujte, že všechny své úspory a investiční peníze nebudete potřebovat v den odchodu do důchodu ani v příštích 10 letech. Trhy se zotaví. Pokud jste v režimu čerpání, zaměřte se na to, co můžete ovlivnit (viz níže).

Káže vytrvalost a trpělivost

To jsou dvě základní vlastnosti pro úspěch v čemkoli, a zejména při investování. Vytrvalost pokračovat v investování na dobrých i špatných trzích a trpělivost mít dlouhodobou perspektivu vás odmění.

Pomáhá vám pochopit, co můžete a nemůžete ovlivnit

Při investování můžete kontrolovat tři věci: investiční náklady, které platíte, svůj investiční mix a to, jak reagujete na dění na trhu. To, co dělá trh, ovlivnit nemůžete. Kromě toho můžete kontrolovat, kolik utratíte, a máte vliv na to, kolik vyděláte. Vynikající finanční poradce vám pomůže zaměřit se na to, co můžete ovlivnit.

Zdůrazňuje, že „čas na trhu“ je výnosnější než „načasování trhu“

Pokud vás akciový trh děsí na těchto úrovních, je vysoká pravděpodobnost, že vás bude děsit ještě více na mnohem nižších úrovních. Problém s načasováním trhu spočívá v tom, že je snadné z trhu vystoupit, ale velmi těžké se na něj vrátit. Zjistili jsme, že úspěšnější je zvolit si strategii, vybrat si investiční mix a držet se obojího. Trpělivost a vytrvalost.

 

Vynikající finanční poradce je fiduciární, neprodává vám produkty a neustále hledá způsoby, jak zvýšit hodnotu vašeho finančního života. Tím, že vás povzbudí, abyste se soustředili na to, co můžete ovlivnit, a pomůže vám vyhnout se peněžním chybám, vám vynikající finanční poradce pomůže maximalizovat nejen vaše čisté jmění, ale i hodnotu vašeho života.

Takhle pracujeme ve Fiduciam. Chcete-li o spolupráci vědět více, ozvěte se nám.

 

blog post image

Koupě bytu v ČR z Dubaje a stěhování do Austrálie

08. 10. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Call na lince Brno - Dubaj. 🌆 Klientka tam už chvíli žije a má tam rezidenturu. Není to její první zahraniční destinace.

Evidence a propočty máme nahozené na AED. Stihli jsme tam už řešit nákup studia pro vlastní bydlení. Pochopili, co vše obnáší pořízení nemovitosti, úvěrování aj. Zvládáme fungovat na dálku, i s ohledem na lokální podmínky (i když daňové nejsou špatné😆).

🙎🏼‍♀️: Přemýšlím, jestli bychom nekoupili byt v ČR. Ráda bych něco alokovala do nemovitostí a měla majetky i v ČR, protože se tam jednou vrátím, mám tam rodinu,... a cash na to nějaký máme.
👨🏼‍💼: Můžeme to téma otevřít, pokud jsi OK s tím, že to proběhne na dálku a asi to ani neuvidíš živě. A pokud to bude dávat smysl.
🙎🏼‍♀️: To nevadí, nebo bych přiletěla ve volnu, to je jedno.
👨🏼‍💼: Jaké máš teď vyhlídky v Dubaji? Na jak dlouho to vidíš?
🙎🏼‍♀️: No, dobrá otázka. Kontrakt mám do srpna příštího roku. Pak je to otevřené.
👨🏼‍💼: Co jsou varianty? Do Česka asi ještě nepůjdeš, ne?
🙎🏼‍♀️: Je ve hře Austrálie. Možná bych měla možnost jít tam a nějakou dobu tam být.
👨🏼‍💼: To je ale klíčové, Austrálie je už jiná hra. Z Dubaje to máš 5 - 6 hodin, Austrálie je úplně něco jiného. Co s bytem v Dubaji?
🙎🏼‍♀️: Přikláním se k prodeji, nemám touhu tu něco nechat a vlastnit. Zas tak to tu neznám a ta lokalita není úplně Dubaj jako Dubaj.
👨🏼‍💼: Pravda. Nicméně aspekt toho, že nevíme, kde budeme, je klíčový. Pokud je to ale o tom, že buď zůstaneš v Dubaji nebo půjdeme do Austrálie, musíme zvážit i variantu daňové rezidentury v Austrálii a mít jistotu, že i tak by byty v ČR dávaly smysl.
🙎🏼‍♀️: Nad tím jsem neuvažovala. Proč?
👨🏼‍💼: Protože daňové aspekty, mohlo by to ovlivnit celou ekonomiku této investice.

A tak jsme se pustili do konzultace s daňaři, kteří znají australské daňové zákony. Byt v ČR by klientka danila v ČR (respektive příjmy z něj). Jenže Austrálie zdaňuje u svých rezidentů jejich celosvětové příjmy, tedy i z pronájmu v ČR. V ten moment nastupuje do hry Smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a AUS. Dle ní můžeme daň zaplacenou v ČR započíst vůči vyměřené dani v AUS. Jenže daň v ČR bude asi nulová (jak jinak👀). Co tedy ale započítáme? Je potřeba tedy pochopit, jaké výdaje můžeme vůči příjmu z pronájmu z české nemovitosti uplatnit v Austrálii. A tady už začíná ta hra...

Jako snížení základu daně v Austrálii můžeme uplatnit i odpisy (nejen). Ale jak dlouho se odepisuje? Jakou formou? Co vše se dá dostat do výdajů?

Jasně, můžete nemovitosti v ČR "zabalit" do právnické osoby v ČR. Ale to je už zase jiný příběh. Jiné financování. Jiné podmínky prodeje (daňové). Jiné další věci.

Tak až budete kupovat nemovitost nebo tvořit vyloženě nemovitostní portfolio, přemýšlejte dopředu, zda se za pár let nevidíte v zahraničí či zda se nemůže objevit s ohledem na Vaší kariéru pracovní příležitost v zahraničí. Může to změnit pravidla hry, nebo minimálně tu hru udělat trochu složitější.

#zivotsfiduciam

blog post image

Peníze a děti

17. 09. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Téma, na které je těžká odpověď. Investovat / vyhradit kapitál pro děti? Dát jim to v 18 letech? Nebo později? Dát jim nemovitost? Milion otázek, které si klade snad každý rodič.

Je to o jiné optice pohledu.

Ta klasická je: chceme mu to dát v 18 letech. Jenže ... bude to chtít to dítě? Bude na to ready? Jak se vůbec bude v té době chovat? Kdo ví.

Díváme se na to jinak. Připravujeme si soustavně / rovnou vyčleníme pro dítě budget, ze kterého jej budeme podporovat. Nedáváme peníze. Podporujeme.

V jeho 10, 12, 18, 20 letech. Je to jedno. Budget, ze kterého jej budeme rozvíjet. Podle potřeby. Podle talentů. Podle situace.

Půjdou mu sporty, které jsou drahé? Zaplatí se to z toho budgetu.
Půjdou mu jazyky? Zaplatí se kurzy či pobyty z toho budgetu.
Bude vynikat ve škole? Zaplatí se mu nadstandardní školy (i v zahraničí).

Díváme se na to tak, že je to kapitál, který nám umožní podporovat dítě dle toho, jaké je. Dle toho, co mu jde. Díky tomu budgetu by se nemělo stát, že by se dítě nemohlo rozvíjet, protože rodina na to nemá peníze. Nebo že by se musela rodina & její cíle obětovat naopak pro rozvoj dítěte. A že takových případů je.

Odložte mu v čase pár korun na "jeho" investiční účet. Ať se učí investovat. Ať chápe význam toho, proč se ty peníze odkládají. Ať ví, že jinde má připravené další peníze, ale napřed se musí naučit s menším.

Dávkujte ty peníze. Část třeba v 18, část třeba při naplnění různých podmínek.

Půjdeš na VŠ do jiného místa? Dáme ti část peněz.
Uděláš si řidičák? Přispějeme ti na auto.
Přijdeš s nápadem na podnikání a prodáš nám ho? Dáme ti část peněz.
Chceš si koupit první investiční byt? Našetři si 30 % a my ti dáme na zbytek.

Nikdy neinvestujte přímo na účet dítěte (jeho RČ). Nebo ne celý kapitál.

Nesnažte se dětem dávat nemovitosti, ve kterých mají žít. Většinu to svazuje. Většině to rodiče pak omlátí o hlavu stylem "My ti dali byt, tak si toho važ, co bychom za to dali". Je to kotva. Setkáváme se s tím. Co když to dítě chce žít v jiném městě? V jiném státě? V jiném standardu? Nechce panelák? Jeho partner bude mít už byt? Cokoliv.

Když ho bude chtít prodat, bude mít obavy, že to budou rodiče brát jako nevděk. Když pronajmout, tak může mít stejné obavy a taky .. bude to investičně zajímavý byt? Spíše ne.

Pokud nemovitost, tak ryze investiční. Ať se od 18 let stará a má podíl z nájmu. Ať se na něj za nějaký rok přepíše. Ale nenuťte tam to dítě bydlet. Fakt ne.

Je to těžké téma. Ale my neinvestujeme pro děti pro to, abychom jim ty peníze dali. Ale pro to, abychom je podporovali. Postupně. Cíleně.

Důležitá je flexibilita. Důležité je mít možnost, kdy, kolika zda vůbec něco předám. Důležité je si říct, co jsou ty podmínky / situace.
 

blog post image

Přes 200.000 Kč za hodinu

01. 07. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Před pár týdny za námi došli potenciální klienti, manželé.

👨🏼‍💼: Co je Vaše představa, že Vám máme přinést? Proč tu sedíte?
🙍🏼‍♀️: Že celkově projdete vše, co máme a dáte tomu řád. Máme toho hodně, ale řídíme to tak nějak punkově, jak umíme a neumíme. Potřebujeme mít strategii, nevíme, kde nám utíkají jaké peníze, kde naopak máme příležitosti a co vůbec dál.

50 milionů v nemovitostech s 0 dluhu.
6 milionů ve finančních aktivech.
5 milionů na účtech "firmy".

3 hodiny jsme už seděli s klienty nad přípravou dat. 3 hodiny nad přípravou na první meeting z pěti plánovaných.

Už na prvním meetingu tvorby plánu jsme stihli několik věcí, například jako:
- diskuzi nad úpravou dědictví (3 děti),
- diskuze nad tím, co a kdy dát dětem,
- analýza rizik,
- zhodnocení současné struktury majetku a kam jej chceme dostat,
- pozice a využití současných nemovitých majetků a jak se kterým naložit.

Dohodli jsme se, že budeme systematicky pracovat na úpravě alokace majetku.
Zvedneme nájemné u investičních bytů cca o 130.000 Kč ročně.
Uděláme ocenění od znalce na nemovitosti, začneme pracovat s daněmi a ušetříme min. 90.000 Kč ročně na dani z příjmu.
A spoustu dalšího.

Měli jsme první cca hodinové setkání nad tvorbou plánu a v číslech jsme našli přes 200.000 Kč ročně, které nám utíkaly. Spousta dalších věcí se dá těžko vyčíslit, ale jsou klíčové. Pro růst i ochranu.

Čeká nás ještě min. měsíc a půl intenzivní práce. Čeká nás pak cca rok, než vše zprocesujeme a dostaneme tam, kam chceme. Výsledkem ale bude lepší efektivita majetku, jeho ochrana a hlavně jasně daný plán a pravidla, co se bude dít a co si můžeme dovolit.

Není to ale jen o nás. Jsou to i hodiny práce klientů. Příprav podkladů a dat. Po každém setkání splnění "domácích úkolů". Na skvělém výsledku se podílí vždy obě strany. Není to jen o nás, ale i o klientech. A když k tomu přistoupí jako tito klienti, je to výhra.

Myslím, že v tomto případě se nám rýsuje časem skvělá case study. Good job Antonín za přípravu, je to vždy týmová práce. 🙌🏻

blog post image

Cash is king

21. 05. 2024 Autor: Samuel Pšeja

CASH IS KING

Tuto větu jste už asi párkrát zaslechli. Neznamená, že se vám musí válet doma prachy a ani to, že je máte mít na účtech. Rozhodl jsem se popsat, jak tuto větu vnímám v kontextu tvorby struktury majetku našich klientů a proč byste této větě, v modifikované podobě, měli dát pozornost.

➡️ Struktura majetku
Průměrně vypadající majetek našich klientů se skládá z akciového portfolia, rizikového kapitálu, nemovitostí, rezervy a byznysu (pokud jej mají).

Vzhledem k tomu, že v rezervách na účtech jsou zpravidla jen nutné peníze pro zajištění základních rizikových situací, zbytek kapitálu je buď hůře likvidní (rizikový kapitál, nemovitosti) nebo v aktivech s vyšší volatilitou (akcie). A to může být problém.

➡️ Likvidita
A právě rychle likvidní peníze s nízkou volatilitou jsou klíčový prvek, který by ve struktuře majetku neměl chybět. Proto klademe důraz, abychom v majetku měli mezi 500.000 Kč - 3.000.000 Kč, dle velikosti majetku klienta, v likvidních instrumentech, které jsou investované konzervativně. Potřebujeme mít schopnost během pár dní peníze vytáhnout a s minimálním rizikem.

➡️ Flexibilita
Primárním důvodem je naše flexibilita. Život našich klientů mezi 20 - 40 lety je dost dynamický. Mají představu o základních cílech, kam míří a co chtějí, ale často se řada věcí rychle mění a bez likvidity nejste schopni flexibilně reagovat. Jde primárně o příležitosti jako nákupy nemovitostí, byznys, alternativní / rizikové investice, kariérní příležitosti v zahraničí, prostě situace, kdy musíte rychle reagovat a potřebujete nějaký kapitál. Jde ale třeba i o "rizika" jako neplánovaná rodina, okamžitá nutnost pořídit auto, finanční výpomoc v rodině, negativní výsledek bankovního odhadu při koupi nemovitosti apod.

Tato část majetku nám tedy umožňuje se rychle na něco adaptovat, eliminovat riziko nebo využít příležitosti. Jsou to peníze, které se nachází mezi rezervou a akciemi, nemovitostmi atd.

➡️ Závěrem
Nepodceňujte celkovou strukturu majetku a hlavně likviditu. Již mnohokrát se nám "střednědobé portfolio", jak jej nazýváme, vyplatilo. Při nákupu podílu v obchodní společnosti, špatném výsledku odhadu banky, financování léčby nemocného člena širší rodiny, nutnosti krátkodobě vykrýt CF ve firmě, doinvestování při propadu na trzích či při nákupech nemovitostí.

#zivotsfiduciam

blog post image

Restrukturalizace majetků

21. 01. 2024 Autor: Samuel Pšeja

V posledních měsících se nám dostalo do rukou několik klientů, u kterých jsme museli začít se zásadní restrukturalizací celých jejich majetků. Celá restrukturalizace není jednoduchá jak procesně, tak i z hlediska určitého náporu na klienta, který hned zpočátku spolupráce zažije zásadní změny. Společným jmenovatele těchto klientů je obrovská dominance majetku v nemovitostních aktivech, špatná likvidita majetku a nevyužitý potenciál. Vezmeme si jeden ilustrační příklad, na kterém si situaci rozebereme a který typově odpovídá tomu, co jsme řešili v realitě.

Klienti (pro tento článek Adámkovi) vlastní rodinný dům o hodnotě 10.000.000 Kč, na který mají úvěr 5.000.000 Kč. V tomto domě žijí. Kromě toho vlastní byt, ze kterého se do domu přestěhovali, a ten byt začali pronajímat. Byt má tržní hodnotu 3.700.000 Kč s tržním nájmem 12.500 Kč měsíčně, nachází se ve městě se 7.000 obyvateli a dojezdem 30 minut do velkého města. Kromě těchto aktiv mají finanční majetky o velikosti 500.000 Kč a volné cashflow kolem 25.000 Kč měsíčně. Klienti mají také minimální disponibilní rezervy, protože většinu volných zdrojů dali a dávají do rodinného domu, který se dokončuje.

Z volného cashflow víme, že náš roční potenciál je 300.000 Kč (a pak ještě nějaké nespecifikované “bonusy”), stávající stav finančních aktiv pak 500.000 Kč. Oproti tomu mají čistou hodnotu majetku v nemovitostech 8.700.000 Kč, úvěrové zatížení je pak 36,5 % z hodnoty nemovitostí. S ohledem na naše cíle a možná rizika je náš majetek zbytečně neefektivní a hlavně málo likvidní.

Investiční nemovitost, původně byt pro vlastní účely Adámků, nese s aktuálními čísly hrubý roční yield 4,05 % z nájmu, čistý roční yield je pak 3,28 %. To je na naše kritéria příliš nízké číslo, nemovitost je navíc nabytá darem a nedá se tedy odepisovat, což nám znemožňuje významněji optimalizovat příjmy z pronájmu. To byl jeden z impulzů k diskuzi.

Na stůl tedy přichází varianta prodeje nemovitosti. Prakticky by to pro nás znamenalo zlikvidnění částky 3.700.000 Kč, daň v tomto případě nulová. V investičních nemovitostech chceme ale z hlediska majetkové strategie zůstat (rentu mají z cca 30 % generovat nájmy) a nějakou dobu chceme ještě příjmem z pronájmu zlepšovat cashflow, než si sednou “dodělávky” domu, příjem manželky po návratu z rodičáku apod. V dalším kroku, po prodeji bytu, bychom řešili nákup investiční nemovitosti v rozmezí 2 - 2.300.000 s očekávaným hrubým yieldem 5,5 - 6,5 % p. a. a příjmem kolem 10.000 Kč měsíčně. Nákup by se zatím financoval cash, jakmile si sedne cashflow a další okolnosti, nemovitost by se z části profinancovala. Nákup cash nám mmj. přinese lepší vyjednávací pozici a pozdější profinancování pak i pravděpodobně nižší úrokovou sazbu. Po nákupu nám zůstane kolem 1,4 - 1.700.000 Kč, ze kterých dorovnáme manko v rezervách a částku kolem 1,1 - 1.400.000 Kč budeme moci dále investovat v rámci různých portfoliích pro různé nespecifikované cíle. Práce s finančními aktivy Adámků, se samotnými cíli a řešením je již samostatná kapitola a nemůžeme být v tomto případě více konkrétní.

Díky těmto krokům bychom pořídili investiční byt, který by nesl výrazně vyšší výnos z nájmu, dal by se daňově optimalizovat a v čase by se dala profinancovat volná equita a realizovat další nákupy investičních nemovitostí (očekáváme potřebu 2  - 3 nemovitostí). Do rozvahy bychom v rámci finančních aktiv dostali celkem sumu kolem 2.000.000 Kč, vyřešili absenci rezerv a současně bychom kromě lepší likvidity a diverzifikace dokázali akcelerovat růst této složky majetku, která nás prozatím brzdila v realizaci některých cílů a mmj. byla vůči celkovému majetku v minoritě.

V celém tomto příkladu hraje při rozhodování roli spousta různých proměnných, od daňových, přes právní (např. jaký by byl rozpad majetku při dědictví apod.) až po to jaká je skladba a stabilita našeho rozpočtu, jaké máme investiční cíle apod. Procesně dbáme na sebemenší detail, např. při zmíněném prodeji nemovitosti se pečlivě konzultuje prodejní strategie, prochází cenové mapy, prodeje v lokalitě, současná nabídka, stahují se kupní smlouvy čerstvě prodaných bytů v dané ulici a postupně se dostáváme k tomu, co je reálné pásmo prodejní ceny, protože výhodnost tohoto prodeje má dopad na naše další kroky.

Tento jev je ale relativně častým a setkali jsme se s ním i v řádově vyšších číslech, kdy podobné kroky přinesly ještě větší efekt. Každá část majetku, každé investiční rozhodnutí, má dopředu daný význam, který nám má v čase doručit.

Naše role je v celém tomto příběhu velká. Vymýšlíme, nastavujeme a řídíme celý koncept a jeho realizaci. Některé úkony interně, některé externě, ale vše odchází od nás a k nám se schází. Zásadní role je ale i klientů samotných, protože bez jejich otevřenosti k těmto krokům, důvěry a časové investice, by se nic takového realizovat nedalo.

blog post image

Jak naše klientka naložila s miliony korun od rodiny?

22. 08. 2023 Autor: Antonín Vacula

Mladá slečna, čerstvá magistra, od rodičů dostala do startu života 2 miliony korun.

Šla do banky, kde tyto dva miliony rozložili následovně: na spořicí účet, do dluhopisového fondu a do zajištěného fondu.

Pro většinu lidí by tímto bylo vše vyřešeno, ale slečna čekala od bankovního poradce něco více, a tak se po referenci kamarádky dostala k nám.

Jsme ve stejném věku, první setkání bylo příjemné, slečna byla milá, otevřená a hlavně jí to dost pálí.

Prvně jsme se bavili o plánech. Ráda by nejlépe za 5 - 10 let pořídila investiční byt, příští rok se plánuje stěhovat do zahraničí, takže byt musí být v lokalitě, kde žije její rodina. Zároveň by si ráda pravidelně něco spořila na důchod. 

Tyto 2 miliony jsou pro její život klíčovější, než si sama myslela.

Nastavili jsme si plán, potřebujeme 130 tis. jako rezervu, potřebujeme 100 tis. na stěhování, chceme od 55 let ročně čerpat 540 tis. v dnešní hodnotě peněz a chceme investiční byt, který jsme se vzhledem k okolnostem rozhodli pořídit už v příštím roce (budeme jej financovat cizími zdroji). Udělali jsme si předběžný research ohledně investičních bytů, víme jak velký byt chceme, kde jej chceme a jakou očekáváme návratnost. Zároveň nám pořád zůstane cca 400 tis., které investujeme ve střednědobém horizontu, ať už na pořízení další nemovitosti nebo na případné další plány a různé příležitosti (rodina, byznysy apod.).

Sestavili jsme portfolio tak, aby naplnilo naše cíle a abychom maximálně využili volné cashflow. Diverzifikovali jsme jak typem instrumentů, tak jednotlivými měnami a regiony. Udělali jsme backtesty, abychom věděli, s čím můžeme počítat v nejhorších a nejlepších případech.

Cíle jsou jasné:

Rezerva - vyřešeno,

Stěhování - vyřešeno,

Byt - vyřešeno,

Renta - vyřešeno,

Budget na cíle do 5 let - vyřešeno.

Taky jsme nastavili pojistné limity, aktuální pojistka byla udělána přesně naopak. Drobná rizika, která dokážeme pokrýt z rezerv, byla pojištěna - a trvalé následky s invaliditou byly naopak těžce podpojištěny. Zkontrolovali jsme pojištění majetků - zde ok. 

Pobavili jsme se o detailech ohledně investičního bytu - kdo se o něj bude starat, když budou v zahraničí či kdo by jej v případě úmrtí dědil. Aktuálně by 1/3 dědil přítel, 1/3 máma, 1/3 táta - zde by mohl být do budoucna problém. Musíme někoho vyhodit z kola ven, protože tito 3 lidé se nedokáží domluvit ani na televizním programu. Dopředu máme tedy sestaven a ošetřen scénář, zda by se nemovitost prodala a jak by se peníze rozdělily či zda by jí někdo převzal a dál byl schopen převzít úvěr a zbytek vyplatit.

Do budoucna budeme řešit hromadu dalších otázek (příjmy a život v zahraničí, spolupráci s poradcem ze zahraničí, pořízení nemovitosti a komunikaci s úvěráři, přes realiťáky až po právníky, právní a daňovou strukturu jejího eshopu, který dováží zboží primárně do UK apod.).

Tento příběh zatím nemá konec, vlastně jsme na úplném začátku, krásně ale tenhle příběh demonstruje, že díky širšímu pohledu a řádnému plánování se poradce opravdu vyplatí a jeho přidána hodnota je obrovská. 

blog post image

Rusko na cestě do pravěku

04. 03. 2022 Autor: Samuel Pšeja

Rusko se doslova vrací do pravěku. Za poslední týden se na Rusko uvalilo tolik sankcí a omezení, co jsme dlouho nezažili a neviděli. Po prvotním váhání, které trvalo cca 48 hodin, přišla doslova smršť.

Odpojení od SWIFTu

Jednou z největších sankcí je odpojení bank od SWIFTu - zatím jen některé, a to k 12. březnu. Odpojení je odstřihne fakticky od mezinárodních transakcí. Sice mají své systémy, ale ty jsou ve srovnání se SWIFTem nedostatečné. Rusko tedy bude odstřiženo od možnosti plateb s okolním světem. 

Zmražení devizových rezerv

Další velká sankce je zmražení devizových rezerv. Rusové mají přes 20% ve zlatě, s tím ale moc neudělají, protože není na jejich území a zlikvidnění je prakticky nemožné. Něco pak v čínském Juanu, zbytek v USD a EUR - a to jde. To znamená fakticky volný pád a znehodnocení rublu a s tím spojenou platební neschopnost.

Restrikce míří i na občany

Tyto restrikce už jsou spíše rozhodnutím soukromého sektoru. Firmy začínají mohutně odcházet z Ruska, ukončovat výrobu, dovážku zboží a poskytování služeb. Rusové tak nemohou třeba platit mimo Rusko kartami, nefunguje placení přes Apple Pay a Google Pay

Zásah dostává i letecká doprava, kdy se uzavřela velká část vzdušného prostoru, hlavně nad Evropou a USA, a navíc přestávají do Ruska dodávat součástky pro servis a opravy letadel. Ta budou postupně uzemněna a jejich kontrakty ukončovány leasingovkama. Doprava se zastaví nejen z a do Ruska, ale taky v rámci Ruska.

Lodní doprava je v podobné situaci, navíc velcí dopravci oznámili přerušení dopravy i základního zboží.

Mimo to se zapojily automobilky, oděvní průmysl, herní průmysl, IT firmy a nespočet dalších, což ruské občany odstřihne téměř od všeho.

Zasaženi jsou i sportovci, kultura a další oblasti, které jsou prakticky vyřazeny z dění ve světě a mohou nyní působit jen na lokální úrovni.

Rubla a ekonomika Ruska jako celek

Kurz rublu se z cca 80 rublů za dolar dostal na cca 115 rublů za dolar, nicméně zde je volatilita taková, že to co teď říkám, už asi neplatí.

Rating Ruska se dle agentur ala Moodys nebo Fitch a zbytek propadl na B, tedy vysoce spekulativní, a očekává se platební neschopnost země.Ta má tento měsíc např. splácet velkou část dluhopisů, otázkou je z čeho a jak.

Putin nařizuje ke směně Rublu za valuty přirážku 30%, omezuje vývoz dolaru z Ruska, zvyšuje sazby z 9,5% na 20% a podniká další nespočet kroků pro udržení ekonomiky, které jsou ale v kontextu situace spíše marginální.

Všechny tyto věci mají a budou mít za následek inflační spirálu, totální znehodnocení úspor a měny, omezení i zákl. potřeb.

Úder na nejbohatší

Současně cílí restrikce i na nejbohatší občany Ruska, kdy jsou jim majetky zmraženy a zabaveny - na druhou stranu, dobře víme, že oni jsou kolikrát dobře připraveni i díky složitým strukturám a pravděpodobně o vodě a chlebu nebudou. Jejich standard je ale na jiné úrovni a i tyto ztráty ponesou těžko.

Akcie firem jako penny stocks

Akcie hlavních ruských firem, jako např. Gazpromu, Lukoil, bankovních domů apod. se propadají o více než 90%, kolikrát i 99%, obchodují se v centech a jsou takřka bezcenné.

Ruské společnosti jsou vyřazovány z indexů a přiliv kapitálu je skoro zastaven.

Těch věcí, o kterých by se dalo povídat, je nespočet. Máme ale možnost vidět v praxi to, co jsme doteď znali spíše z učebnic a teorie. A to ještě v rychlém časovém sledu a v extrémním rozsahu.

Dopad na nás

Nás, našich investic se to netýká:

  • Neinvestujeme do podobných zemí, obzvlášť do zemí s vyšší mírou politického rizika.
  • Zatím je to spíše lokální problém, než globální.
  • Drobné poklesy portfolií aktuálně vyrovnávají zisky na měn. párech CZK/USD a CZK/EUR, vzhledem k tomu že long-term portfolia nezajišťujeme do Kč.

Riziko dopadů vidíme spíše v růstu cen komodit, což se promítne do našeho cashflow, respektive cashflow klientů.

Rusko se tedy samo střelilo do nohy. Chtělo vymazat Ukrajinu, zatím se mu ale daří vymazat spíše sebe samotné. Jak moc všechny tyto sankce a exodus firem zabere, to uvidíme v následujících týdnech a měsících.

blog post image

Akce: Rozvoj dopravní infrastruktury a dopad na development

11. 07. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Pondělí 15:00. Sedíme ve Four Seasons Hotels and Resorts v Praze.

Na pódiu Martin Kupka za Ministerstvo dopravy ČR, Jakub Kodr MRICS za CTP, Radek Mátl za Ředitelství silnic a dálnic s. p. a Jiří Svoboda za Správa železnic, státní organizace.

Diskutuje se téma dopravní infrastruktury a jejího dopadu na development (ale i byznys). Dálnice, obchvaty, silnice 1. třídy, rychlovlaky, elektrizace, zdvoukolejnění a další.

Pro nás důležité téma, i kvůli nákupům bytů pro klienty v Postaráme. Lehce s nadsázkou, "stačí" jedna zajímavá železnice, natažená dálnice či obchvat a hned je dané místo zásadně atraktivnější (kor když je napojeno a sníží se extrémně čas dojezdu do velkého města).

Padla spousta zajímavých témat, mnohdy i dost komplexních:
➡️ rychlovlaky, studie, umístění,
➡️ dokončování a napojování dálnic, zde je reálný do roku 2030 velký posun (již v procesu), ať už napojení Praha - ČB či až do Rakouska apod.,
➡️ dlouhodobě pak návrhy typu ulehčení Brnu, dálnice Olomouc - Jihlava či třeba Plzeň - Jihlava ,
➡️ problematika odpočívek,
➡️ PPP financování,
➡️ kapacita železnic, problematika dostat nákladní dopravu ze silnice na železnice,
➡️ elektrizace železnic,
➡️ pražská nádraží (Masaryčka, Smíchov aj.),
➡️ propojení Prahy na okolní města (např. Kladno) či letiště (včetně zaokruhování),
➡️ problematika soukromých subjektů jako CTP, jak vidí v realitě práci státu, kde jsou praktické problémy v logistice (nákladní doprava),
➡️ a mnoho dalšího.

Určitě se spousta věcí nerealizuje tak rychle a dobře, jak by měla. Určitě to má své mezery. Na druhou stranu, téma dopravní infrastruktury je hodně komplexní, musí vše na sebe navazovat, dávat logiku, řešíte samosprávy, občany, financování soukromé i veřejné, ESG aspekty,... žádná sranda.

Tak jsem zvědav, co z toho bude. Akce ale naprosto perfektní, dobrá práce ULI Poland/Czech Republic, Radek Kucera & Maxmilián Sup. 👍🏻

blog post image

Proč si nepořizovat vlastní bydlení, když je vám 20 - 30 let

19. 05. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Vzhledem k tomu, že naši klienti mají mezi 23 - 40 lety, je pro nás jedno z nejpodstatnějších témat vlastní bydlení. Naši klienti jsou v některých věcech mírně specifičtí: jsou více digitální, z velkých měst, více cestují, mají vyšší příjmy a měsíční přebytky a celkově vysoký potenciál růstu. Proto je náš pohled dost ovlivněn i tímto a je potřeba brát v potaz, že žádná rada není univerzální.

Obětované roky před i po pořízení nemovitosti

Abyste ušetřili 10 - 20 % z hodnoty nemovitosti, musíte mít např. 1 mio CZK (při hodnotě nemovitosti 5 - 10 mio CZK a LTV 80 - 90 %) a našetřit tyto peníze vám vezme několik let života, kdy se budete snažit tímto směrem odložit maximum peněz i na úkor jiných investic. Nebo využijete dary / dědictví či jinak nabyté peníze, na které byste jinak šetřili dlouho. Navíc to jsou peníze, které budete investovat konzervativně, takže je za dobu odkládání ani nějak zásadně nezhodnotíte. Po pořízení nemovitosti budete naopak “vysátí” a potrvá Vám další roky nějakou rozumnou výši majetku nainvestovat. Pořízení vlastní nemovitosti vám tedy vezme klidně i 10 let investičního života a to je už dost. Navíc vás budou čekat pravděpodobně vyšší měsíční náklady na bydlení, než v případě nájmu, a s tím i spojena potřeba se víc zajišťovat, držet vyšší rezervy, schopnost méně investovat apod. Suma sumárum, pořízení vlastního bydlení je krok, který stojí hodně a ovlivní váš investiční život na roky zpětně i dopředu.

Utopené peníze za něco, co nikdo neocení

Pořízení vlastní nemovitosti neznamená kolikrát jen náklad v podobě kupní ceny, ale i další stovky tisíc (ne-li více než milion) do vybavení. Kuchyně, nábytek, u developerských projektů nadstandardy a spousta dalšího. Je potřeba si uvědomit, že pokud dáte do těchto věcí milion, hodnota nemovitosti nevzroste o milion a čím více času uběhne, tím méně se tyto náklady do ceny projeví. Čím vícekrát za život nakoupíte / vyladíte konkrétní byt a pak se přestěhujete, tím peněz víc za život spláchnete. Pak je potřeba brát v potaz i výdaje na opravy, údržbu, modernizaci a další náklady během držby nemovitosti pro vlastní bydlení.

Přijdete o bonitu

Pokud se hned na startu ekonomicky aktivního života zadlužíte vyššími jednotkami milionů za vlastní bydlení, tím horší bonitu budete mít (pokud vůbec nějakou) a nebudete moct případně do nemovitostí investovat. Potrvá vám třeba až 10 let, než se vám bonita zase rozumně zvedne (než narostou příjmy a na druhou stranu třeba klesnou náklady na úvěry díky refinancování apod.) a to je dlouhá doba. Tento faktor je samozřejmě individuální, ale nákup vlastní nemovitosti může zásadně omezit vaši další úvěrovatelnost a tím možnost se dál investičně vyvíjet přímo v nemovitostech.

Pořád se vyvíjíte

Toto je důležitý faktor. Pokud si kupujete vlastní bydlení, kupujete jej na současný stav, současné možnosti, současné priority. Během dalších 10 - 15 let, kor pokud je vám 25 - 40, se ale toto všechno změní. Změní se:

 

  • Vaše příjmy, možnosti, standard,

 

 

  • kdy budete mít děti a jejich počet,
  • priority v lokalitě (část města, dopravní dostupnost, infrastruktura, město vs vesnice apod.),
  • kariéra,
  • změny partnerů a životního směru,
  • a spousta dalšího.

 

Toto vše ovlivňuje to, v jakém standardu, velikosti, dispozici, lokalitě apod. byt koupíte. Čím častěji se budete stěhovat, tím více budete pravděpodobně ztrácet. V nákladech na vybavení a stavební úpravy, v provizích za RK a v ostatních nákladech souvisejících ze změnou nemovitosti.

Flexibilita

Vlastní bydlení je kotva. Ovlivňuje zásadně vaši flexibilitu, a to v důvodech výše, ale třeba i v rámci faktorů, které ne vždy každému dojdou na první dobrou. Častým faktorem je kariéra, změny práce. Pokud jste mladí, kolikrát nevíte, zda nebudete za 5 let pracovat v jiném městě či státě (respektive zda nebudete mít tu možnost). Stačí ale třeba aby šlo i o odlišné části Prahy. I to znamená změny v desítkách minut dojíždění a to znamená menší komfort, méně času, vyšší náklady. V případě nájmu jste schopni na všechny faktory reagovat flexibilně a možná tak i s vyšší pravděpodobností přijmete kariérní výzvy, které byste jinak odmítli. Vlastnictví vás více svazuje a může být faktorem, proč kvůli němu začnete kariérně více stagovat a odmítat příležitosti, která by vás bývaly posunuly. Práce se mění a kariéra vyvíjí samozřejmě i v pozdějším věku, ale už zpravidla s menší dynamikou.

Platí to pro všechny?

Určiě ne. Platí to, pokud nepromarníte čas, po který vlastní bydlení nemáte. Musíte využít zdrojů, které by byly použity na vl. bydlení. Musíte využít bonity. Taky to nemusí platit, pokud máte menší příjmy, žijete v okresních městech, víte, že se nebudete stěhovat za prací nebo nechcete děti. Nebo je vám možná 23, máte už děti, máte nějaké peníze od rodiny a víte, že děláte práci v místě, kde chcete dělat dalších 20 let - pak může vl. bydlení dávat smysl. Možností, kdy se vyplatí / nevyplatí vlastnit nemovitost pro vlastní bydlení v brzkém věku je spousta a každý případ je potřeba zvážit individuálně.

Kdy tedy do vlastního bydlení jít?

Neexistuje přesná odpověď. Breakeven ale vidíme v moment, kdy se život trochu stabilizuje. Kariéra má jasné obrysy a vývoj, máte menší děti, máte již vybudovaný solidní základ v majetcích (fin. aktiva, inv. byty apod.), máte dlouhodobou partnerku / manželku, máte shodu o místě, kde chcete žít a jste ve fázi, kdy víte, že tam pravděpodobně dalších 15 - 20 let zůstanete. V ten moment dává smysl pořídit nemovitost, kde zakotvíte, vytvoříte zázemí, nainvestujete peníze do vybavení a různých věcí, které vám tam budou dělat radost. Bavíme se tedy zpravidla o věku mezi 35 - 40, kdy je řada těchto faktorů naplněná, potenciálně i o něco dříve.

Tento příklad vidíme na řadě našich klientů, kteří během svých 20 - 35 vytvořili relativně zajímavé majetky jak ve finančních aktivech, tak v nemovitostech, a to právě i díky tomu, že nemovitost pro vlastní bydlení neměli. Kupovali investiční, investovali v rámci finančních portfolií, cestovali, pracovali na kariéře a vyvíjeli se sami a taky jako pár. A až když se jim zastabilizoval život, vytvořili si priority a chtěli se posunout, pořídili si bydlení s výhledem dalších 20 let. V místě, standardu, velikosti apod. parametrech, které by měly být již konečné.

Závěrečné slovo

Celá tento text je záměrně bez větších čísel a analytiky, jde primárně o to, jak nad danou věcí přemýšlet. Jde o to pochopit, co pořízení vlastního bydlení ovlivňuje a jak mění náš život a naše možnosti. Konkrétní čísla a dopady je potřeba vždy spočítat a sám zvážit, jaká cesta je pro mě smysluplná. Pokud má někdo svoji životní hodnotu a prioritu v tom mít vlastní bydlení co nejdříve a je ochoten se tomu podřídit, je to v pořádku. Neexistuje řešení pro všechny.

blog post image

Kupte si nemovitost co nejmladší

19. 05. 2024 Autor: Samuel Pšeja

Kupte první byt co nejdříve. Při škole, po škole, co nejdříve to jde. Ale ne vlastní.

Máme mladé klienty, nadprůměrně (i velmi) vydělávající, kteří mají slušnou dynamiku kariérního růstu. A jedna z klíčových otázek je vlastnictví nemovitostí. Naši klienti jich vlastní a kupují dost, ale ne pro sebe. Vlastní bydlení má čas. Kupujeme menší a levnější byty (cca po 2 mio CZK) na investici.

🎯 Vlastní bydlení je zásek na dlouhé roky

Naši klienti jsou z Brna / Prahy a koupě vl. bydlení ve standardu, co by chtěli, nepatří mezi nejlevnější (jakože 8+ mio). Znamená velký dopad na cashflow a velké (či kompletní) vydání ze svých zdrojů. Zastaví to jejich rozvoj, omezí investice či další cíle, někdy i na dlouhé roky. Navíc jsou ve fázi vývoje. Většina chce flexibilitu kvůli změně lokace, neví, kdy bude mít rodiny, jaké zázemí bude mít jejich budoucí partner apod., proto by nákup vlastní nemovitosti mohl být brzy přítěží. Museli by zase prodávat, nakupovat...

🎯 Využití bonity

Pokud ale nekoupíme vlastní nemovitost, máme bonitu, kterou je škoda nevyužít. Proto přichází na stůl téma, jak ji vytěžit. A být mladý, se zajímavými příjmy a nevytěžit svou bonitu, to by byla škoda.

🎯 Rychlost přikupování

Díky nízké pořizovací ceně jsme schopni nemovitosti rychle přikupovat. Stačí nám třeba 200 - 400k. Nemusíme čekat roky na další pořízení, ale klidně jen měsíce. V čase můžeme portfolio začít konsolidovat, zkvalitňovat. Neznamená to ale, že bychom kupovali "škaredé" byty nebo byty v místech, kde byste nevystrčili ani nohu z auta. Výběr je více než poctivý a jednání nespočet.

🎯 Diverzifikace a flexibilita

Nízká pořizovací cena nám umožňuje diverzifikovat lépe rizika (výpadky nájmu, škody na bytě). Že Vám vypadne příjem ze 3 bytů naráz je menší šance, než když máte jen 1 byt. Jsme také schopni případně lépe některé byty prodávat, pokud potřebujeme likviditu. Mít jeden byt za 6 mio a 3 byty po 2 mio je prostě rozdíl.

🎯 Hrátky s financováním

Na vícero bytech po menší hodnotě se dá lépe vyhrát s úvěry. Mít více bankovních institucí s různými přístupy a metodikami, hrát si s dozajišťováním volné hodnoty, nebo naopak některé byty rychleji očišťovat od zástav a využít pak jejich "volnost" pro jiné účely. A že jich může být.

🎯 Vyšší výnosy z nájmu a lepší cashflow na nemovitosti

U levnějších nemovitostí jsme schopni mít násobně lepší yield z nájmu a i samotné cashflow. S cenou nemovitosti neroste přímo úměrně nájemné. Když koupíme byt za 2 miliony s nájmem 10k, byt za 4 miliony nepřinese 20k (hodně zjednodušeně). Jasně, není to jen o tomto, ale je to důležitý aspekt.

🎯 Čas

Čas je neúprosný a v tomto případě dvojnásob. Spočítejte si, kam Vás to dostane za 10 let a kde může být člověk, kterému je dnes třeba 25. A to počítáme s velmi konzervativními čísly ať už v rámci úrokových sazeb tak růstu nájmu nebo hodnoty nemovitosti. Mít ale 2 - 3 byty ve 25 nebo první byt ve 35 je prostě sakra rozdíl.

🎯 Řízení rizika a pochopení hranic

Je ale extrémně důležité řídit riziko. Víme, že pokud byty kupujeme, tak si poctivě řídíme cashflow, úvěrové zatížení, máme vytvořené rezervy na rekonstrukce / opravy / výpadky nájmu. Počítáme se změnami úrokových sazeb, možností problémového nájemníka, nutnosti investic. Nemovitost vám může pomoct, ale také vás může pohltit a zničit. Finančně i psychicky.

🎯 Pochopení místa v portfoliu a celkovém majetku

Nemovitost vás nespasí a pokud budujete majetky na desítky let, má řadu skrytých rizik (opotřebení, politická a legislativní rizika, přírodní rizika, válečné konflikty, demografický vývoj či tlak na ESG, technologické postupy a horší úvěrovatelnost). Vždy musíme vědět, kolik nemovitostí potřebujeme a jaký cíl dané nemovitosti mají. Pokud pro ně nemáme cíl, nemáme potřebu je koupit. Pokud nemáme balanc mezi nemovitostmi a dalšími třídy aktiv v celkovém majetku, do další koupě nejdeme. Potřebujeme vždy majetek i ve finančních aktivech, ať už dlouhodobá portfolia (primárně akciová), tak i likvidní majetky v konzervativních portfoliích, které nám dodávají flexibilitu a schopnost reagovat na příležitosti.

🎯 Univerzální návod neexistuje

Nenechte se ale ovlivnit, že toto je nejlepší cesta. Nic není jednobarevné, toto téma je komplexní a vypíchli jsme jen určitou část pohledu. Máme klienty, kteří potřebují stabilitu a rodinné zázemí a první nemovitost prostě jejich vlastní je a k investiční mají ještě kus cesty. Máme klienty, kteří žádnou nemovitost nechtějí, protože nechtějí vlastnit hmotný majetek, který by je pocitově svazoval. Každý je nějaký a ke všemu je třeba dospět. Pokud máte rádi ale agresivnější styl tvorby majetku a chcete jej rychleji rozvíjet, toto je jedna z cest, jak nad tím přemýšlet.

blog post image

Dluhopisy: Jak rozpoznat skutečné příležitosti od rizik?

18. 10. 2023 Autor: Antonín Vacula

Povědomí o investicích mezi veřejností roste, pokud zvažujete investice do dluhopisů, máme pro Vás pár tipů, na co si dát pozor: 

  • Prospekt schválený ČNB neznamená dohled ČNB! ČNB pouze uznalo, že prospekt má parametry, které má dle zákona obsahovat, neřeší ale emitenta jako takového či jeho platební schopnost.  
  • Jakmile dluhopis není v distribuci přes obchodníka s cennými papíry, tzn. dluhopis prodává přímo emitent - zbystřete!
  • Fondy podle § 15 ZISIF - ruce pryč, ať vypadají stránky jakkoliv exkluzivně! Tyto fondy nepodléhají dohledu ČNB a  nejsou určené pro shromažďování finančních prostředků od veřejnosti, přesto ale stále více lidí a firem tyto fondy využívá právě pro tyto účely.
  • Pokud je dluhopis extrémně výhodný, něco je špatně. Zamyslete se, dokáže emitent opravdu udělat takový zisk, aby Vám vyplatil 20 %, dalších x % prodejcům těchto dluhopisů a sám byl ještě v zisku. Vyšší výnos = vyšší riziko, i když se jedná o dluhopis! 
  • Pokud na kapitálovém trhu začínáte, držte se dluhopisových fondů - diverzifikujete riziko úpadku emitenta a vyhnete se výběru konkrétních titulů - to za Vás udělá zkušený portfolio manažer. 

Malá perlička od Martina Dočekala, který tento rok opět přednášel na FINfestu. 

✅ 1/3 dluhopisů na trhu jsou opravdu dobré, 

⚖️ 1/3 dluhopisů na trhu jsou na hraně, neurazí - nenadchne, 

❌ 1/3 dluhopisů na trhu jsou zmetky (emitenti, kterým nepůjčí banka, nepůjčí investor a tak se rozhodnou vybrat peníze od veřejnosti, protože ta nemusí vidět veškerá rizika)

Pokud se přesto rozhodnete investovat do konkrétního dluhopisu dané firmy, zkontrolujte si emitenta dluhopisu, např. na Dluhopisář.cz. Najdete tam kompletní informace včetně účetních uzávěrek, prospektů a zjednodušených ekonomických ukazatelů, v kterých se zorientuje opravdu každý. Nebo si s námi domluvte  call a společně se na to podíváme. 

blog post image

Casino jako tréninkové hřiště

20. 08. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Tento příspěvek je osobní komentář Samuela popisující jeho "příběh". Casino je zlo. ✋🏻 Neudělá z vás boháče (z většiny). Zkuste si z něj ale udělat tréninkové hřiště. Byl jsem párkrát v kasinu. A hrál hru sám se sebou. Se svými emocemi.

Vzal jsem si litr. Nastavil jsem si pravidla. Pokud se dostaneš pod 500 Kč, odcházíš se najíst a dát si 15 minut pauzu. Pokud se dostaneš nad 1500 Kč, odcházíš se najíst a dát si 15 minut pauzu. A nesmíš měnit výši sázky.

Sledoval jsem, jak se budu chovat těsně před danou metou a jak když se na ni dostanu. Těžší bylo odejít, když jsem byl na pětikilu. Zkousnout ego, které chtělo zvrátit negativní výsledek. Když jsem se blížil na pětikilo, začínal jsem klikat pomaleji (abych to oddálil?😆). Když na 1500 Kč, tak rychleji, byl jsem ve flow. Odcházel jsem ale jednodušeji.

Vždy jsem to dodržel, i když jsem se párkrát se sebou dost hádal a měl chuť to porušit. Poprvé to bylo nejtěžší, každá další návštěva byla jednodušší. Odboural jsem si pak emoce, adrenalin, udělal to normálním. Udělal jsem z toho hru s jasnými pravidly.

Proč to píšu? Má to paralelu s investováním. Zkuste si své emoce, zkuste si dodržet pravidla, zkuste polknout ego, zkuste co s vámi dělá pád dolů. To je v investování třeba. Dodržíte vlastní pravidla hry?

Dost jsem se na tomto naučil. Udělal z investování jen čísla, odboural emoce, nastavil si pravidla hry a cíle. Pro mě jakožto člověka, který je hodně přes emoce, bylo strašně důležitý se naučit být chladný. 

Stojím si za tím. Casino je zlo. Neudělá z vás boháče (z většiny). Zkuste si z něj ale udělat tréninkové hřiště. Vezměte si částku, o kterou by vás štvalo přijít, ať vám na tom záleží (mě by kdysi ten litr štval). A jděte trénovat.

#omlouvamsemajitelumcasina

blog post image

Máte pocit, že mít finančního poradce je ostuda?

05. 06. 2023 Autor: Antonín Vacula

V minulém týdnu jsem měl schůzku s mladou slečnou. Právě získala doktorský titul, je inteligentní, má neskutečné všeobecné znalosti a přesto na schůzku došla s pocitem studu, že nemá takovou finanční gramotnost, aby byla schopna sama rozhodnout, jak naložit s vyšší částkou, kterou od rodičů dostala (bavíme se o nižších jednotkách milionů).

Tohle není ojedinělý případ, ale kdy Vás co učil o financích? Ve školství se o financích téměř nic neučí, alespoň mě ve škole učili maximálně o bankovkách a kdo je na jaké bankovce. Co se týče samostudia, znám velmi málo jedinců, kteří by se v oblasti financí vzdělávali a zároveň je to neživilo (a těch pár jedinců které znám, patří mezi naši klienty).

Občas musíme klientům vysvětlit, že to není žádná ostuda. Naše znalosti pramení z toho, že nás finance baví, několik let v nich pracujeme a díky tomu máme hodně zkušeností z praxe. Přesto se ale pořád musíme vzdělávat, protože finance jsou tak široký a měnící se obor, že v něm prostě nesmíte usnout na vavřínech. Zkrátka se kolem toho točí celý náš život, a lidé nás platí za to, abychom jim pomáhali. Je to přirozené. Vždyť je na tom postavený kapitalismus a celá naše společnost, každý umí něco jiného a nikdo na světě neumí vše na 100 %.

Dám Vám příklad, který vztáhnu na sebe. Při jakékoliv menší vadě v domácnosti volám opraváře. Měl bych se snad stydět za to, že neumím opravit záchod? Možná bych to dokázal opravit sám, ale stálo by mě to 10x tolik času, hodně nervů a výsledek by byl na pováženou. Radši si na to zavolám někoho zkušeného, kdo ví co dělá a udělá to tak, jak má.

Výše zmíněná klientka by taky mohla prostředky rozložit mezi termínované vklady a spořicí účet. Ale sama ví, že to půjde udělat lépe a proto nás vyhledala. Zvlášť ve financích můžou být chyby opravdu drahé a naší úlohou je tyto chyby eliminovat a provést Vás celým finančním světem.

A teď Vás možná překvapím! I každý rozumný finanční poradce má svého poradce. Proč? Protože i finanční poradce potřebuje objektivní názor. Velké sebevědomí kvůli znalosti obou a emoční zainteresovaní jsou strašáci, kterým se zkrátka málo kdo dokáže sám vyhnout.

blog post image

Evropská komise jednala o zákazu provizí, pobídek a o pravidlech pro finfluencery

31. 05. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Finfluenceři či zákaz provizí a pobídek. 🏦 O tom jednala Evropská komise 24. května, teď je na řadě Evropský parlament a Rada EU. 🇪🇺

Jsme rádi, že se toto téma na evropské půdě řeší, a že i závěry průzkumu Evropské komise ukázaly, jak jsou provize a střet zájmu problém. Proti těmto závěrům stojí ale silné lobby bank a pojišťoven, hlavně z Německa a Francie. I přes lobby dochází k hledání cest, tak uvidíme, kam se to celé posune, zpřísnění je ale velmi pravděpodobné. Za zmínku stojí i uvědomění si, že dnešní trend finančních influencerů je pro retail nebezpečný, a že bude třeba v této oblasti oprášit regulace a klást podmínky i osobám, které radí online na internetu, kdy nyní nepotřebují žádná oprávnění, nejsou postižitelná a nenesou odpovědnost. 

Níže citujeme překlad části článku z webu euractiv.com, konkrétně tohoto článku.

Citace:
Problém spočívá ve způsobu distribuce mnoha investičních produktů v EU. Finanční poradci často nedostávají zaplaceno od retailových investorů, kterým údajně radí, ale prostřednictvím provizí za prodej od dodavatelů finančních produktů.

Tento systém vytváří tendenci finančních poradců prodávat produkty, za které dostanou největší pobídky, místo aby prodávali produkty, které jsou pro retailové investory nejvhodnější.

Některé země, jako například Nizozemsko, tyto pobídky zakázaly, aby lépe sladily zájmy poradců se zájmy retailových investorů. Stejnou možnost zvažovala i Komise, jak dokládá její vlastní posouzení dopadů, které zákaz pobídek považovalo za nejlepší politickou variantu. "V této fázi jsme velmi pečlivě vyhodnotili, že zákaz ze dne na den by byl příliš rušivý," uvedla komisařka Mairead McGuinnessová. "Zakazujeme však pobídky k prodeji pouze za účelem provedení, pokud se nejedná o poradenství," dodala.

Kromě toho Komise navrhla zavést přísnější požadavky na to, kdy lze pobídky vyplácet, a na druh informací, které musí být retailovým investorům k dispozici. Kromě toho chce Komise zavést přísnější pravidla pro osoby, které nabízejí finanční poradenství prostřednictvím sociálních médií, tzv. finfluencery.

blog post image

Noční toulky aneb detaily rozhodují

06. 09. 2024 Autor: Samuel Pšeja

NOČNÍ TOULKY ANEB DETAILY ROZHODUJÍ

Je 22 hodin večer a začínají mi chodit videa z terénu. Tomáš je na cestě po Ostravě a okolí. Čeká ho noční "šichta".

Tady je totální klid, Same, to je dobrý.
Tady se začínají u dveří shlukovat pofidérní osoby.
Fuj, tady to smrtí, co to je, tyvole?
Hele, toto je fakt dobrý, tady to vypadá skvěle, mrknu ještě vedle.
Koukej, celá ta ulice je úplně v klidu .. a od tohoto místa ... tady se to láme.
No nic, já se jdu zamčít a snad se ještě ohlásím.
Tady nikdo není, kousek zastávka, obchod, žádné náznaky zvláštních lidí.

Do konce roku s klienty nakoupíme v Postaráme ještě tak 25 - 30 bytových jednotek. Možná více. Někdy je to ale fuška. Máme totiž hodně přísná kritéria na to, co jsme ochotni kupovat. Drobnosti ale rozhodují.

Podstatná je i lokalita. Dost míst známe. Některé ale méně. A některé chceme znát fakt jako své boty. Včera Tomáš poznával Ostravu, která je pro nás důležitá. Ne, že by ji neznal. Zná moc dobře. Chtěl ale zažít různá místa za tmy, později večer.

Víme přesně, kde jsou ubytovny či problematická místa. Víme, jaká ulice je OK a jaká KO, proč jsou někde byty prostě moc levné. Mluvíme s lidmi. Z radnice. V restauracích. S pejskaři. S maminkami s kočárky. Projdeme se těmi místy, ať sami navnímáme, jak se tam cítíme. Zkontrolujeme, kdo jsou v okolí větší vlastníci.

To jsou ty rozdíly. Detaily, pro které je potřeba mít smysl. Je to fůra práce. Někdo posílá tipy, co jen tak dostane do ruky, hodí do PDF, na papír nějaká hezká čísla a pošle to do světa jako "investiční příležitost století". Pokud ale klient byt ani nevidí, spoléhá, že uděláte fakt 100 % pro to, aby nemovitost splnila svůj účel. A my těch 100 % pro to uděláme. Máme 100 % důvěry, ale pouze jednou.

blog post image

Fiduciam zakládá firmu Postaráme

28. 11. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Celý rok 2023 se nám hromadily poptávky, abychom za klienty kupovali investiční byty. Když jsme je koupili, tak abychom se o ně starali.

To dává smysl. Je to prostě jedna ze struktur majetku. Mají finanční aktiva, mají nemovité majetky, mají byznysy. Naši klienti navíc přichází s majetky v počátku, kdy celou strukturu můžeme začít tvořit od píky. Kdy mají velké přebytky. Kdy mají super bonitu. Mají super věk.

Konzultoval jsem případy s Radim Kučera. Kalkulačky a tabulky mi dělal Tomáš Brázda. A já přemýšlel, co s tím. Nešlo to zvládat, ale věděl jsem, že to musíme umět.

A tak vzniklo Postaráme, za kterým stojí Fiduciam consilio, R21 Realitní agentura a řídí Tomáš Brázda. Místo, kde za klienty kupujeme investiční byty a taky je spravujeme. Klient nemusí koupí trávit více než 60 minut. Dlouhodobým pronájmem více než 30 minut ročně.

Za měsíc a půl existence realizujeme 6 nákupů, 2 ve fázi podepsaných kupních smluv, všechny následně přebíráme do správy a vedle toho jsme do správy dostali třeba i bytovku u Brna.

Máme 5 kol, než sítem vypadne byt, který doporučíme koupit. Řešíme ekonomiku nemovitosti, řešíme stavebně-technickou stránku. Mluvíme se sousedy, s lidmi z ulice, chodíme po okolí. Propojujeme kupující, makléře prodávajících, právníky a úvěráře.

Byty pak obsazujeme, kdy máme důsledná kritéria na nájemníky. Byty kontrolujeme, vyúčtováváme, reportujeme. Prostě vše, co k tomu patří.

Ve Fiduciam consilio s klienty plánujeme a řídíme celé jejich majetky. Postaráme pak skvěle doplňuje jednu z podstatných noh majetků.

Jsem vděčnej, že naše firmy dokážou generovat další příležitosti, jako je Postaráme, díky kterým dokážeme služby zlepšovat, dělat smysluplnější a hlavně dávat příležitost zajímavým a šikovným lidem, kteří mají předpoklady. Věřím totiž, že Tomovi vedení Postaráme sedne. Za téměř 2 roky spolupráce to jeho progres ukazuje.

A příště už snad sepíšeme nějakou zajímavou case study k nákupu. 🙌🏻

blog post image

Proč nedáváme slevy?

07. 08. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Nedáváme slevy. Nikdy. 🙅🏻‍♂️ Neradi totiž hrajeme s klienty hry.

Párkrát jsme už dotaz na slevu dostali. Vždy jsme se omluvili, že to bohužel nejde nebo se zeptali, o kolik % máme hůř a méně pracovat. Jde nám totiž od počátku, už jen z principu, o nastavení vztahu s klientem. Máme o našem klientovi (partnerovi!) vědět vše o jeho majetcích. Víme o jeho vztazích. O zdraví. O radostech i starostech. O tom jak se mu daří a co plánuje. Náš vztah je hodně důvěrný, a proto musí být dle mého taky co nejvíc upřímný. 

Dát slevu by totiž znamenalo hrát od počátku s klientem hru. Řekněme, že nám má zaplatit 30.000 Kč, protože to bude naše cena. Pokud bychom počítali s tím, že budeme dávat slevu, museli bychom dát nabídku třeba 40.000 Kč. Kdo by si neřekl, protože to respektuje, platil by kvůli této hře víc. Kdo by si řekl, dostal by třeba těch 25 % dolů, ale v reálu by zaplatil to, co jsme původně chtěli. On by dostal "slevu" a my to co chtěli. Obě strany by byly happy. Falešně. Od počátku bychom spolu hráli hry, nebyli bychom vůči sobě upřímní a navíc by to tvořilo nerovné podmínky, protože by jedna cenová nabídka měla 2 možnosti.

A to nechceme. Víme, že si budeme muset ve všem věřit další roky. I proto je toto naše zásada. Cenová nabídka je svatá a nemění se. Obchod neobchod. Do cenotvorby prostě prostor pro slevy nezapočítáváme. 

Tím vůbec neříkám, že jsou slevy špatné. Ač k nim mám výhrady a vadí mi, jak moc "slevový" národ jsme, do marketingu a obchodu prostě slevy patří, obzvlášť při masovějších službách/výrobě - sám s nimi při jiných činnostech pracuji. Ale to je už na jinou diskuzi. Do Fiduciam consilio slevy nepatří, protože v tom pravidle máme jednu z hodnot.

blog post image

Vlastní investiční a ESG dotazníky

26. 07. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Vzrušení, příležitost, nutnost, obavy, katastrofa. 👀

Udělali jsme si vlastní interní investiční a ESG dotazník pro nové klienty. Dotazníky jsou povinnost, ale nebyli jsme spokojení s tím, jak bývají napsané. Bývají obecnější, teoretické. Tak jsme si nad rámec povinných udělali svůj.

Poskládali jsme vedle sebe řadu dotazníků, včetně zahraničních, vypsali si to nejzajímavější, vzali naše nápady, a poskládali do jednoho. Chtěli jsme něco, co bude více propojeno s běžným životem. Co bude dost zaměřeno na emoce, chování a rozhodování. Co se bude na rozhodnutí v běžném životě odkazovat. 

Namátkou:
➡️ Jsem typ člověka, který je ochoten v životě akceptovat více rizika (úvěry, adrenalinové sporty, rychlost v autě). 
➡️ Promeškat investiční příležitost by mě štvalo více než vydělat méně peněz.
➡️ Soustředím se více na to zabránit ztrátám, než vydělat peníze.

I téma ESG a etika bylo pro nás důležité. Za poslední 2 týdny jsme měli 2 úplně odlišné případy klientů: 
➡️ Je pro mě v investování důležitá etika, rozhodně bych nechtěl investovat vyloženě do něčeho, co zásadně popírá moje hodnoty.
➡️ Přemýšlím nad tím, ale u obecných a širokých investic je mi to úplně jedno, je pro mě důležitější procento (výnos). O etice a udržitelnosti se bavme jen u přímých investic, tam bych nad tím asi přemýšlel.

Dovoluje nám to poznat na začátku lépe naše klienty. Dovoluje nám to se k tomu zpětně vracet. A co je hlavní, je vidět, jak u toho klienti fakt přemýšlí, komentují to a prozradí nám spoustu dalšího. Pak víme, jak přistoupit ke zbytku.

#zivotsfiduciam

blog post image

Vyrazili jsme do Londýna na konferenci

24. 05. 2023 Autor: Samuel Pšeja

Rok se s rokem sešel a my opět vyrazili do Londýna na konferenci asociace FEIFA, ve které jsme hrdými členy. FEIFA je britská organizace združující poradenské firmy z celé Evropy. Sdílí mezi sebou know-how, diskutuje a spoluvytváří nejnovější legislativu a má na starost celou řadu dalších věcí.

Díky tomu jsme se měli opět možnost setkat s poradci z celé Evropy, mluvili jsme (překvapivě) s poradci z Londýna, ale třeba i ze Slovinska či Francie. Kromě poradců či wealth managerů byli na konferenci i lidé z asset managementu a dalších oblastí finančnictví. 

Zaznělo několik skvělých prezentací od různých řečníků. O konkrétních tématech se rozepíšeme příště, ale pár bodů Vám napíšeme:

  • Vlády utrácí více a více na obranu a kybernetiku,
  • poptávka po mědi je větší než nabídka,
  • celkově roste význam nerostných surovin,
  • to by mohlo podporovat a přinést výhodu rozvíjejícím se trhům,
  • v dalších letech se budeme potýkat hlavně s enviromentálními riziky, v TOP 10 jich je převaha,
  • USA vynaložili již přes bilion dolarů na transformaci energetiky,
  • podívali jsme se na hlavní zdroje energie jednotlivých zemí v EU,
  • Čína má v dalších 15 letech zbudovat přes 150 jaderných reaktorů, to je víc, než zbytek světa postavil za posledních 35 let,
  • extrémně roste trh s udržitelným jídlem,
  • dost bylo i dalších témat ohledně ESG - třeba růst vnímaní této problematiky mezi investory.

Jsme moc rádi, že máme možnost vyrážet na podobné akce, rozšiřovat síť kontaktů, slyšet různorodé názory a vylézt z naší bubliny v České republice. Přestože děláme poradenství v ČR, vše je více a více globální a my tak musíme přemýšlet. 😊

blog post image

Převlékli jsme náš podcast do nového kabátu

09. 03. 2023 Autor: Samuel Pšeja

1. 2. 2023 jsme pustili do světa Fiducast, náš vlastní podcast. Po 8 dílech jsme se ale dostali do diskuze s parťáky z Tvůj brand. Došli jsme k tomu, že by dávalo smysl spojit síly. Kluci umí perfektně video, formu, design, prostě marketing. My obsah a hosty. A tak jsme si 9. 2. řekli, že do toho spolu jdeme. 

Uběhly 4 týdny od první myšlenky na rebrand a profesionalizaci do vydání. Desítky hodin, práce 9 lidí, technika za stovky tisíc, řešení každého detailu. Od grafiky, přes hlas do intra, po interaktivní prvky a spoustu dalšího. Ladili jsme každý detail. A vzniklo 5reasons.

Témata ale zůstávají stejná: finance, právo, daně, byznys či marketing.


Robert Neruda. To byl první host podcastu.

Díl vyšel právě ven na YouTube a všech streamovací platformy. S Robertem jsme nemluvili jen o kampani Danuše Nerudová, ale i o antimonopolním úřadu, soutěžním právu, HAVEL & PARTNERS nebo o cenách potravin, Agrofertu a Babišovi.

Budeme rádi za zpětné vazby a postřehy. Chceme produkovat co nejlepší výsledek s co největší hodnotou, tak třeba uvidíte něco, co my ne. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Odesláním formuláře na stránce dáváte souhlas souhlas se zpracováním osobních údajů.